Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare faruri
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Un_dus
Salutare tuturor!

La masina din semnatura ca toata lumea am faruri cu margine gri, dar recent am vazut unele cu margine neagra la un model mai vechi. Dupa cautari am gasit noi de cumparat, dar nu sunt 100% ca se potrivesc.

A incercat cineva? Stiu ca e doar o fita de gust, dar ce sa ii faci smile.gif
nonic
De ce nu le vopsesti marginea la acestea?
Un_dus
Pt ca oricum sunt matuite si cred ca ar arata urat de tot...
BannedHost
oglinda e matuita sau plasticul ?

Daca plasticul transparent se rezolva foarte bine cu un polish si se potate vopsi interiorul sa arate pe negru. Am vazut faruri vopsite si aratau impecabile.
nonic
Sigur se refera la plastic (sticla), mai greu vezi oglinzi matuite.
rs09
Un_dus mai bine iti iei faruri cu lupa si iti montezi un kit xenon.
nonic
Sunt ideale farurile cu lupa dar pentru Clio se gasesc destul de greu.
serban24
ideale dar si scumpe, cele originale, cele aftermarket am auzit ca se vad aiurea. Legat de intrebare da sunt identice cele cu interior negru.
nonic
Sau faci un retrofit dry.gif .
Un_dus
Da intradevar plasticul e matuit, in plus la unul din faruri din cauza faptului ca am uitat prelata la 40+ de grade (am plecat in concediu fara masina:) ), un far arata ca un plastic fortat cu mii de mici firicele, iar unul e usor deformat. Am gasit sa cumpar faruri identice cu acestea la dezmembrari la un pret decent...

Ma gandesc cu groaza la schimbat, caci e mult de munca... Am cautat variante pentru inlocuirea doar a plasticului (caci asta e problema), dar nu am gasit vreo solutie.

Legat de ideea initiala a topicului am abandonat-o, pentru ca m-am interesat si nu mi-ar acoperi casco aceasta schimbare (in sensul in care daca ce montez eu acum va fi acoperit ulterior)

Multumesc de sugestii. Daca ar fi si un tutorial cum se schimba farurile ar fi genial. Probabil o sa fac eu unul smile.gif
rolly_010
trebuie data bara jos ridici capota, scoti bumbi negri,dupa care la aparatorile de noroi st si dreapta sunt cate doua suruburi cu imbus de 20 tragi putin bara si apoi de la sine vezi suruburile de la faruri sunt cu cheie de 10.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.