Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: O problema mai complicata de legislatie !
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
mikesdotcom
Pe scurt treaba sta in felul urmator : Detin o masina propietate personala si masina o conduce fiul meu. Am primit o amenda prin posta pentru depasirea limitei legale de viteza cu respectiv 12km/h ( 72km/h la limita de 50km/h). Si sunt doua probleme : una este ca eu am permisul de conducere anulat timp de un an si a doua este ca fiul meu nu raspunde la telefon si si el la randul lui are permisul suspendat de conducere.Probabil a condus-o un prieten de-al lui da nu stiu cine. Eu in situatia asta ce trebuie sa fac ? Eu nu pot scrie ca am condus-o si nici nu am pe cine sa trec plus ca am doar 5 zile termen de a scrie cine a fost la volan. E posibil ca in cazul neanuntarii sa mi se intocmeasca dosar penal datorita faptului ca ei vor considera ca eu am condus-o ? Astept un raspuns !
sorin1983
Da o fuga la Udriste si intreaba acolo cum procedezi... ei sunt in masura sa iti spuna exact.
C a t a l i n
În primul rând ai o problemă de matematică: cât fac 72-50?
În al doilea rând anulat nu e același lucru cu suspendat.
Ce-ai făcut de ai primit suspendarea pe un an a permisului?
mikesdotcom
Da scuze pentru greseala . Eu am primit un an cu suspendare datorita conducerii unui autovehicul cu alcoolemie mai mare de 0.8 in sange. Dupa un an pot da examenul din nou si-sa mi recuperez permisu . Fiul meu il are suspendat tot datorita unei alcoolemie de 0.25 pe 3 luni.
maho
QUOTE(mikesdotcom @ 24 Nov 2011, 17:44)
...respectiv 12km/h ( 72km/h la limita de 50km/h)...  E posibil ca in cazul neanuntarii sa mi se intocmeasca dosar penal datorita faptului ca ei vor considera ca eu am condus-o ? Astept un raspuns !
*


1.Eu cred ca e posibil, ei n-au cum sa stie care e realitatea (dar tu poti dovedi, in caz de nevoie ?), in orice caz, ar trebui sa-i anunti urgent.
2. Parca-s 22, nu 12 km in plus.
Am tastat cam lent.
Si - cred ca nu e doar parerea mea, dupa fapte...mai bine (si pt. voi, si pt. ceilalti) renuntati amandoi la permis.
aleksanders
eu cred ca tu ar trebui sa iti faci probleme ca ai incredintat masina pe mana fiului care nu are carnetul valabil - CA "probabil a condus un prieten" suna putin ciudat ca si faptul ca el nu raspunde la telefon...( timp de 5 zile? )... - drum nu la udriste trebuie s afaci ci la fiul tau sa afli datele eventualului prieten care primeste o amenda si nu va ingreuneaza voua situatia.... bafta - sper ca ti-am raspuns cat mai clar.
c_costel
Daca nu raspunde fiul la telefon ,dai datele lui si-l aranjezi biggrin.gif
ady77
Da si tu datele unuia de are permis si puncte putine, si platesti tu amenda.


Spor la drinkuit.
zanzie
Cum spune ady77, numai ca tre sa-i faci cinste si lu' ala cu bautura! icon_mrgreen.gif
Shush
QUOTE(ady77 @ 24 Nov 2011, 19:44)
Da si tu datele unuia de are permis si puncte putine, si platesti tu amenda.
Spor la drinkuit.
*



Mai exista puncte de penalizare ?
ady77
Nu stiu, presupun ca da tongue.gif
Tamango
O familie de betivi ... cum ma sa te sui la volan cu alcoolemia aia ? Eu nu ti-as mai da permisul niciodata.
vijelie
Era beat domle nu stia ce face.
Lupii moralisti au omis un aspect: omul isi plateste faptele, spre deosebire de altii.
adi_ar
Moralist sau nu, eu sunt mai radical, asa, in opinii!
Pentru conducerea sub influenta alcoolului nu exista scuza au circumstanta atenuanta! Este o fapta deliberata, uneori criminala!

In cazul de fata, nu stim exact cine a condus autoturismul, deci nu putem face speculatii!
Stiu ca pentru un parinte este greu sa-si "dea in gat" propriul fiu dar problema de legislatie este simpla in ceea ce il priveste pe mikesdotcom.
Masina a fost incredintata fiului si asta ar trebui sa declare.
Daca nu a condus fiul, este ok, va declara el singur cine era la volan! Daca a condus, isi merita sanctiunea! Oricum, nu-l aresteaza si nu-i taie capul!
Victoras2001
Adica vrei sa-i sugerezi sa spuna ca a condus masina fi-su care are permisul suspendat pentru bautura? laugh.gif
C a t a l i n
NU, să declare că a încredințat mașina unui bețiv fără permis (cu permis suspendat).
adi_ar
Nu, sa spuna ca i-a incredintat masina fiului cu mai mult timp in urma iar acesta sa-si dea singur explicatiile!
Vine o vreme cand si copii trebuie responsabilizati in modul mai "hard".

Ma rog, aici este mai greu cu analiza responsabilitatii!!! smile.gif
vijelie
La astia hard inseamna o damigeana, e inuman domle.
Victoras2001
Fiul, bunica, sufletul... Trebuie sa scrii cine a condus si gata. La cate a facut, ce-are daca ia unu' la intamplare din cartea de telefon? radmasa.gif
Markos
Chiar daca a condus fiul, oricum nu-si mai aminteste.
sorin1983
QUOTE(mikesdotcom @ 24 Nov 2011, 17:51)
Da scuze pentru greseala . Eu am primit un an cu suspendare datorita conducerii unui autovehicul cu alcoolemie mai mare de 0.8 in sange. Dupa un an pot da examenul din nou si-sa mi recuperez permisu . Fiul meu il are suspendat tot datorita unei alcoolemie  de 0.25 pe 3 luni.
*


radmasa.gif sa mor eu daca nu sunt pe jos de ras...
Tamango
QUOTE(C a t a l i n @ 24 Nov 2011, 21:47)
NU, să declare că a încredințat mașina unui bețiv fără permis (cu permis suspendat).
*



Pai pentru asta ii face alt dosar penal. Ce-o fi asa greu sa declare ca i-a dat masina prietenului Hans Fritz din Germania sau lui Mario Spagettoni din Italia, adresa necunoscuta ?
adi_ar
Si o sa-l creada?
Nu stiu daca intr-o asemenea situatie nu se intoarce tot impotriva proprietarului, plus un "fals in declaratii".
mikesdotcom
Am observat ca multe persoane ma condamna datorita alcoolemiei mari ! Va doresc din tot sufletul sa nu vi se intample si voua ! Eu am 50 de ani si credeti-ma ca de cand am permisul nu credeam ca mi se va putea intampla asa ceva... Da uitati ca se intampla .... Am vorbit cu baiatul si el a gasit un baiat care si a dat toate datele pe formular si am cam scapat... in cazul in care sunt reale datele alea .. Multumesc mult pentru sfaturi si nu mai judecati wink.gif Eu am permisul din 1982 o vreme in care multi poate nici macar nu erau nascuti ... Bafta si o viata fara incidente rutiere !
iulia_boris
sunt satula de-alde astia cu permise de 100 de ani si care atunci cand o sfeclesc gasesc scuze..bafta si tie,eu am 42,in scurt timp 43,cred ca n-ai sa ma iei 'la suturi' cu varsta.. smile.gif citeste-ti ultimul post si te vei minuna singur cum ti-a iesit..doar n-o sa spui ca ti-a turnat careva ,cu forta,votca pe gat..mai bine recunosti c-ai gresit si asta-i..fara alte lamentari..din pacate pt tine baiatu' tau te copiaza..stii ce consecinte pot avea faptele astea cu bautura..si nu ma refer la banalu' permis suspendat ori niste puncte p-o hartie..si sa nu spui 'las' dom'ne ca mie nu mi se intampla'..
Marty
QUOTE(mikesdotcom @ 25 Nov 2011, 09:01)
Am observat ca multe persoane ma condamna datorita alcoolemiei mari ! Va doresc din tot sufletul sa nu vi se intample si voua !
Ni se-ntimpla, da-n plm, luam taxiu', ca nu ne maninca masina toti banii!
QUOTE
Eu am 50 de ani si credeti-ma ca de cand am permisul nu credeam ca mi se va putea intampla asa ceva...
*

Ce nu credeai ca ti se va-ntimpla, ca te va prinde militia beat pla? Io-ti doresc sa te prinda militia de cite ori te sui aghezmuit la volan!

Bai, ia scoateti ip-ul jigodiei asteia sa-l dam pe goarna ca a trimis date false, sa-i mai arda de condus beat! Mai e si mindru de ce-a facut, minca-mi-ar sa-mi manince....


P.S.: Bagati dracului un emoticon scuipacios, sa pot sa-mi exprim sentimentele fata de el!
Hack
QUOTE(Marty @ 25 Nov 2011, 10:01)
Ni se-ntimpla, da-n plm, luam taxiu', ca nu ne maninca masina toti banii!
Ce nu credeai ca ti se va-ntimpla, ca te va prinde militia beat pla? Io-ti doresc sa te prinda militia de cite ori te sui aghezmuit la volan!
*


respekt.gif
DragosP
QUOTE(mikesdotcom @ 25 Nov 2011, 09:01)
Eu am 50 de ani si credeti-ma ca de cand am permisul nu credeam ca mi se va putea intampla asa ceva..
*




QUOTE(Marty @ 25 Nov 2011, 10:01)
Ce nu credeai ca ti se va-ntimpla, ca te va prinde militia beat pla?
*


Nu coane. Nu credea că apucă 50 la cât bea (asta una) și de câte ori s-a urcat mangă la volan (asta a doua).
bygy007
ia ca s-a suparat marty radmasa.gif
Marian66
QUOTE(mikesdotcom @ 25 Nov 2011, 10:01)
Eu am permisul din 1982 o vreme in care multi poate nici macar nu erau nascuti ... Bafta si o viata fara incidente rutiere !
*



Era o vreme cand simpla trecere a anilor peste un om ii dadeau dreptate in mai orice disputa. Vremea aceea a trecut tocmai datorita unora ca dumneata, peste care anii au trecut degeaba. Mai era un boss dinasta de mergea baut prin Bucuresti si e in arest acum.. pacat ca au trebuit sa moara doi oameni ca sa se intample asta.

Ca sa ramanem si pe legislatie: daca nu se comunica in 5 zile datele, se suspenda permisul proprietarului si se mai incaseaza inca o amenda; corect, pt ca amenda poti sa o iei si daca ai si daca nu ai permis. Daca proprietarul nu e si sofer, ramane fara sanctiune complementara. Putina atentie la ce s-a declarat pe acolo, pt ca de regula radarele astea fixe mai fac si poze, si e posibil politistul de seriviciu daca a verificat numarul si proprietarul, sa fi observat ca e permisul anulat, si sa nu cumva sa se uite pe poza sa fie chiar cel pe care l-ati indicat voi ca sofer.
PhilipMorris
Un studiu al MAI a aratat ca 23% din accidentele mortale sunt provocate de soferi urcati bauti la volan.
Acelasi studiu recomanda sa ne ferim in trafic de soferii trezi nemancati, ca astia au sanse 77% sa provoace un accident mortal.

Omul doar incerca sa va salveze, dragilor.
rs09
mikesdotcom si ce daca ai din 1982 permisu respecta legea si daca bei cateva pahare ia un taxi,experienta ta nu contracareaza efectele bauturii
DannyY
In 82 era alt cod rutier, la examen iti injectau juma de litru de palincuta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.