Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia XFS din Prahova
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Vasy Alex
Salut la toata lumea!sunt nou pe aici...si m-am decis sa imi prezint si eu dacia mea fabricatie '97,la care am muncit mult,si am pus multa pasiune....planuri sunt pe viitor,sanatate,bani si putere de munca sa avem ca in rest totul vine de la sine!
Iulikk
Salut. Bine ai venit printre noi. Multi km fara probleme!
aditza579
Mai ai ceva de munca, dar se pare ca ai vointa, si asta este cel mai important.
1310CL
Pana acum e ok masinuta,ma bucur ca ai adoptat un stil "clean"fara tiuning si cocalarii pe masina,tine-o tot asa si va ajunge sus masina. smile.gif

Cu rugina cum stai?ca vad ca e din 97.
Vasy Alex
cu rugina,acum pot sa spun ca nu mai sunt probleme....masina a trecut printr-o reconditionare totala in aceasta vara....ce a fost a fost....si a fost destul de rau laugh.gif....dar am avut marele noroc,ca nu am avut probleme la lonjeroane...sunt perfecte
sobolan
a fost lovita undeva prin fata...ai idee ? nu prea are linie in dreapta....
in rest e ok.....unde ai pus autogenul la preg...cam belita treaba....ai putea sa torni ulei nears in praguri....
Alex4u
Arata bine ..dar cam inalta nu ti se pare?

23 Nov 2011, 22:53:
QUOTE(sobolan @ 23 Nov 2011, 22:52)
a fost lovita undeva prin fata...ai idee ? nu prea are linie in dreapta....
*


hay bre la cata rugina a avut numai din ce se vede in pozele alea...nu o scotea la linie...oricum a iesit bine
Vasy Alex
-masina nu a fost lovita in fata....dar a fost umblat destul de mult si poate din cauza aceasta...eu nu vad prea mare diferenta.....dar oricum ceva tot este in neregula acolo...acum ramane asa pentru ca este frig afara si nici nu prea am timp avand in vedere ca sunt la scoala,a12-a.....iar de inalta stiu ca este....dar la vara dupa bac se v-or rezolva mai multe lucruri....va venit o bara noua,poate faruri rotunde adaptate....lasata,si multe altele...cum am zis mai sus,sanatate,bani si putere de munca!

23 Nov 2011, 23:03:
si pentru ,,sobolan,,am turnat mult ulei ars....uni spun ca este bun,altii ca nu...:-??....asta am apucat sa dau acum....
G I M
Destul de ruginita zici? Sau foarte rau?
Vasy Alex
se poate spune si asa laugh.gif
G I M
Esti din Ploiesti?
sobolan
QUOTE(Vasy Alex @ 24 Nov 2011, 00:01)
...si pentru ,,sobolan,,am turnat mult ulei ars....uni spun ca este bun,altii ca nu...:-??....asta am apucat sa dau acum....
*



ars nu e bun....cica ar fi cam coroziv wink.gif ....nears am spus ! succes ! smile.gif
br17rfg
Harbul meu vede ulei ars de cativa ani si pana acum nu a avut nici pe naiba(dimpotriva sa mentinut tablaraia bine)...
Alex4u
QUOTE(br17rfg @ 23 Nov 2011, 23:48)
Harbul meu vede ulei ars de cativa ani si pana acum nu a avut nici pe naiba(dimpotriva sa mentinut tablaraia bine)...
*


a mea din 87 pana cand am dat-o numai ulei ars am bagat in ea amestecat cu vaselina faceam intr-o galeata apoi o incalzeam sa devina lichida si bagam peste tot si nu avea gram de rugina..cei drept erau si tablele mai altfel pe cele fabricate inainte de 90
Vasy Alex
pentru ,,G I M,,nu sunt din Ploiesti...sunt din Plopeni la 15 km de Ploiesti...
br17rfg
QUOTE(Alex4u @ 24 Nov 2011, 09:06)
a mea din 87 pana cand am dat-o numai ulei ars am bagat in ea amestecat cu vaselina faceam intr-o galeata apoi o incalzeam sa devina lichida si bagam peste tot si nu avea gram de rugina..cei drept era si tablele mai altfel pe cele fabricate inainte de 90
*


De vreo 2 ori am facut si eu asa(ulei ars plus vaselina),in rest in fiecare an numai ulei ars...
lag_ph
Ceva pozne cu interiorul?

Si intrebare categoria grea : portierele spate le deschizi doar din interior? Ca nu vad nimic p'afara tongue.gif
Lostboy
Actuatoare închidere centralizatã + alarmã.
Alex4u
QUOTE(Lostboy @ 25 Nov 2011, 11:05)
Actuatoare închidere centralizatã + alarmã.
*


depinde... wink.gif poate le deschide doar din interior..
C a t a l i n
Genialã soluție mai ales în caz de accident.
Cioby92
In caz de accident, spargi geamul si deschizi portiera din interior. Frumoasa masina smile.gif
Vasy Alex
multumesc pentru aproecieri...momentan usile pe spate se deschid doar din interior...pe viitor (mai exat dupa ce termin si anul acesta de scoala)se vor mai finisa lucrurile....deoarece in cele 3 luni de vacanta ale anului acesta cam atat am putu sa fac....numai bine!
BOGHDAN_GNP
QUOTE(Vasy Alex @ 23 Nov 2011, 23:01)
-masina nu a fost lovita in fata....dar a fost umblat destul de mult si poate din cauza aceasta...eu nu vad prea mare diferenta.....dar oricum ceva tot este in neregula acolo...acum ramane asa pentru ca este frig afara si nici nu prea am timp avand in vedere ca sunt la scoala,a12-a.....iar de inalta stiu ca este....dar la vara dupa bac se v-or rezolva mai multe lucruri....va venit o bara noua,poate faruri rotunde adaptate....lasata,si multe altele...cum am zis mai sus,sanatate,bani si putere de munca!

<span class='edit'>23 Nov 2011, 23:03:</span>
si pentru ,,sobolan,,am turnat mult ulei ars....uni spun ca este bun,altii ca nu...:-??....asta am apucat sa dau acum....
*


Cum vrei tu sa iei BAC-ul daca nu stii sa scrii?
Alex4u
QUOTE(BOGHDAN_GNP @ 25 Nov 2011, 17:54)
Cum vrei tu sa iei BAC-ul daca nu stii sa scrii?
*


pe langa alti cativa inteligenti care se dau mari profesori in limba si literatura romana, si faceau copy/paste la definitii cautate pe google..a mai aparut unul .Bine ai venit! wink.gif
Vasy Alex
imi cer scuze pentru greselile gramaticale comise....dar am postat la o ora destul de tarzie pentru mine,avand in vedere ca la 6 sunt in picioare....se mai intampla si la case mai mari....numai bine!
Cosmin1300
QUOTE(Vasy Alex @ 25 Nov 2011, 14:02)
multumesc pentru aproecieri...momentan usile pe spate se deschid doar din interior...pe viitor (mai exat dupa ce termin si anul acesta de scoala)se vor mai finisa lucrurile....deoarece in cele 3 luni de vacanta ale anului acesta cam atat am putu sa fac....numai bine!
*




Mama cum arata inainte blink.gif Eu zic ca de la ce a fost si ce a ajuns e distanta lunga wub.gif Seamana cu a mea din fata rolleyes.gif Bafta cu ea, si da-mi si mie id-ul tau pe P.M cool.gif
Vasy Alex
a fost o distanta destul de lunga...cam 2 luni jumatate...si inca mai lucrez cate putin la ea cand am timp...azi mi-am cumparat un set de fise TESLA,si vreau sa mai iau un capac pentru delco doduco,si platina mai buna....incet si sigur treaba merge!numai bine!
G I M
Mai bine strangi bani si iti iei o aprindere gotronic cu senzor, e foarte buna. O sa uiti cum arata platina si delcoul pe interior.
Vasy Alex
m-am gandit si la aceasta idee.....daca pot face rost de bani o sa iau si asa ceva....cam 90 de lei am inteles ca ar costa......dar ce-i drept este o afacere profitabila....scanteie mai mare si mai puternica,o ardere mai buna....
silvyu_92
Am si eu montata o astfel de aprindere cu senzor , o am de un an , se comporta foarte bine masina ,aveam intr-un timp relantiul la 600 rot/min si nu se misca acul turometrului isi mentine foarte bine relantiul . Numai bine !
aditza579
Da este bun aprinderea Gotronic. A fost special dezvoltata pentru Dacie si isi face treaba bine. Uiti ce e aia platina impuscata.
Vasy Alex
o parere?
Alex4u
Ai invatat photosopu'? da poti acoperi griajul ala din bara
aditza579
Pune numarul in coltul barei, nu central.
Alex4u
QUOTE(aditza579 @ 30 Nov 2011, 14:34)
Pune numarul in coltul barei, nu central.
*


si stikerul cu nike unde sa il puna dupa tine?
aditza579
Pe fruntea ta. Vezi ca nu am facut nicio gluma proasta, eu i-am spus omului, nu ti-am spus tie ca sa comentezi ca un taran ce esti.
Alex4u
QUOTE(aditza579 @ 30 Nov 2011, 17:26)
Pe fruntea ta. Veci ca nu am facut nicio gluma proasta, eu i-am spus omului, nu ti-am spus tie ca sa comentezi ca un taran ce esti.
*





pai cu mutatul numarului in coltul barii nu stiu care este mai "cowboy", altceva ce sa mai faca ?deci sa mute numarul in coltul barii, si vre-un cd atarnat de oglinda retrovizoare ?

30 Nov 2011, 19:02:
QUOTE(aditza579 @ 30 Nov 2011, 17:26)
Veci ca nu am facut nicio gluma proasta,
*


"Veci" ca tu esti o gluma..de care nu sunt in masura sa iti spun wub.gif icon_mrgreen.gif
Vasy Alex
oameni buni!....nu va certati va rog.....bara nu stiu inca 100% daca o sa o modific....ptr ca imi place stilul clasic....era doar o sugestie...iar orice ar fi numarul ramane pe mijloc..numai bine!
aditza579
Eu ti-am dat un sfat, mi-am dat cu parerea, pentru ca asta presupune acest forum. Dar daca vad pe aici aceste lucruri se iau in deradere si se face misto, prefer sa ma abtin si sa nu mai postez. Spor cu masina si o sa iti urmaresc topicul.
Vasy Alex
da stiu,multumesc...si astept sfaturi in continuare....dar eu consider ca arata mult mai clasic cu numarul la locul lui....numai bine!si multumesc inca o data pentru sfatui! wub.gif
Vasy Alex
Am revenit dupa ceva timp....am postat mai mult pe forumul vecin,deoarece nu imi mergea sa intru pe acesta...din ce cauza...nu stiu...probabil pc-ul meu....cateva poze cu masina si ce am mai achizitionat intre timp...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.