Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bara zgariata
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
symbol.love
Azi cand ma duceam si eu spre casa, un baiat din fata mea a oprit brusc ,iar eu ca sa nu intru in el , am ales sa o iau in dreapta lui ,spre bordura. M-am harjait rau de bordura , vreo 30 cm pe bara din fata a masinii. Nu aveam viteza mare(60 km/h) si nici nu stateam in "fundul" lui, insa pe jos era ud. Mentionez ca am montate cauciucuri de iarna , noi-noute ! Inchid paranteza, as vrea sa va intreb ce am de facut? Sa o fac pe casco sau sa ma duc la un service unde sa o retuseze ? Este prima oara cand "lovesc" masina. Am inteles ca daca o voi face pe casco imi creste pretul. Nu prea ma pricep la astfel de date contractuale , de aceea am nevoie de ajutorul vostru !

Va multumesc !
P.S: daca este nevoie de poza , pot sa fac in seara asta sau maine dimineata !
P.S2: imi cer mii de scuze daca mai exista un topic asemanator, dar am cautat pe forum si nu am gasit.
serban24
daca o faci tu te costa cam 100euro daca nu e sparta, pe casco daca ai franciza nu merita si da o sa creasca rata la casco da nu stiu cu cat. mai exista varianta daca nu se vede foarte tare sa o lasi asa..
BannedHost
Pune o poza ... Si mie mi-au frecat bara din fata gunoierii de s-a dus vopseaua si se vedeau 2 puncte negre si multe julituri .. Dar am luat un creion corector de la renault si am dat si niste polish si acum nu se prea vede.
rs09
Daca ai casco fara franciza atunci fao pe asigurare, poate sa iti creasca polita cu 10-20% maxim, daca ai cu franciza dute la un service din cartier.
claudiu.manda
@rs09 : e vorba de fransiza, franciza e altceva.

@symbol.love: e simplu, daca fransiza e mai mare comparativ cu costul reparatiei, atunci nu o faci pe Casco. In general, la reprezentanta nu prea intalnesti situatia asta iar in service-urile de cartier risti sa faca treaba de mantuiala. Totusi, alta data tine cont de celebrul dicton "Iarna nu-i ca vara!", chiar daca ai cauciucuri de iarna.
symbol.love
multumesc tuturor pentru raspunsuri. o voi face in primavara pe casco , masina prezentand si alte zgarieturi. in primavara voi vinde si masina
theodor2004
Pune o poza, si in functie de cat e de grav, vedem daca iese la polish profesional sau o faci pe Casco.
Anvelopele de iarna au si ele un nr de km pana se rodeaza, si ale tale fiind noi, e posibil sa nu fii avut aderenta pe care o asteptai.
janos
QUOTE(symbol.love @ 23 Nov 2011, 18:30)
....Mentionez ca am montate cauciucuri de iarna , noi-noute ! ...
*



QUOTE(theodor2004 @ 25 Nov 2011, 12:55)
Anvelopele de iarna au si ele un nr de km pana se rodeaza, si ale tale fiind noi, e posibil sa nu fii avut aderenta pe care o asteptai.
*



+ pozele de azi =

anvelopele precum acelea nu trebuie sa re dozede...sunt slabe oricum ...
Nu uita un lucru: Vara nu-i ca iarna!

Conform pozelor necesita o revopsie. Daca mai exista si alte zgarieturi atunci mergi pe casco (fara fransiza), insa daca masina e de vanzare vezi ca la revanzare nu pierzi asa de mult, iar daca vrei sa transferi casco-ul pe alta masina e de preferat sa fii cat mai curat.
symbol.love
kormoran snowpro smile.gif n-avem bani, vremuri grele ! o sa o fac pe casco la primavara smile.gif
theodor2004
Nu iese la polish, trebuie sa revopsesti bara. Te costa cam 500 RON, eu as face pe CASCO, daca as fi in locul tau.
alex.vano
Eu parca nu as face deloc... asta daca nu te deranjeaza estetic.
rolly_010
la servisuri particulare se ia si 200-250 ron de vopsit o piesa, mai iese cate o scama in vopsea dar se poliseaza.
nini_cheloo
unde 250-300 ? la reprezentanta poate...eu am vopsit in 2 locuri ,la unu cu 120 piesa si la unu cu 100 (brasov -service no name)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.