Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mufa interfata necompatibila - comenzi volan audio
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
vik_nini01
am o interfata pentru cass sony ,daca o conectez la mufa care vine de la comenzile de la volan nu face nimic,o am de cateva luni,cand am cumparat-o nu mai stiu exact cum faceam ,ce fire atingeam intre mufe dar primea cassul impulsuri si intram prin meniul lui,deci interfata functioneaza ,parerea mea ca firele nu se pupa cum trebe una cu alta...la firul rosu de la mufa de la interfata nu ii vine nici un fir din mufa manetei de control....stiti cumva ce ar trebui sa-i fac mai exact??? Am atasat o poza si cu modelul comenzii (nu este a mea dar este identica)....maine o sa fac poza si la mufa comenzii ...poate va pute-ti da seama si din aia daca ar fi vreo problema :|
catuta
Cu fire trase nu rezolvi nimic din pacate.Din cate stiu trebuie luat un adaptor special..Oricum,vezi ca e discutata pe cateva pagini problema.
espacern
Trebuie asa ceva si ai rezolvat problema...
Mufa galbena de la comanda volan intra mufa galbena in adaptatorul tau si GATA.

@+
vik_nini01
pai o mufa galbena am si eu care vine de la maneta,trebe alta sau chiar la aia te referi espacern?
catuta
Si unde anume gasim cablul?Eu nu am gasit nici un distribuitor care aduce codul acesta,de recunoscut in programele de cautare nici nu poate fi vorba..
oanadenisa
sal
acea interfata se conecteaza cu mufa jack la rcd sony iar cealalta mufa galbena la mufa tata de la telecomanda de la volan iar firul rosu il conectezi la +12vcc si spor la treaba
vik_nini01
exact asa am facut,nu merge...parerea mea ar fi o problema la firele care se intalnesc la mufe,la firul rosu care parerea mea e cel mai important de la interfata nu ii vine nici un fir,e lipsa in mufa de la maneta il locasul ala!ma refer la firul rosu de la mufa nu cel de +12

Espacern ,de unde luam mufa aceia daca este diferita de a mea???
vik_nini01
am facut niste poze pentru a vedea cum vin firele la interfata si cum sunt asezate firele la mufa galbena a masinii...se observa cum la interfata in coltul sus dreapta este un fir rosu iar la mufa masinii nu se afla nici un fir acolo...trebe sa le mut eu cumva pe acolo,sa le schimb pozitia?
-poza si la maneta comenzi volan si la display

23 Nov 2011, 11:16:
-si o nelamurire,mufa galbena vine de la maneta comenzi volan si una trebe sa mai vina de la display sau de la maneta pleaca in display si din display la cass?
rama
Nu inteleg de ce te chinui atata.
Daca ai Sony exista interfata si pentru volan si pentru ecran , am folosit cu mare succes.

Ocum le-am pus de vanzare pe Bursa.

ideea este ca comanda vine de la mufa galbena. impulsurile ajung la cdplayer dar trebuie trecute prin interfata. Interfata aia pe care deja o ai ar trebui sa faca chestia asta.

Am testat pe 2 Sony-uri si a mers din prima . Incearca eventual cu un alt model Sony sau cu o alta interfata . Ori interfata ta nu este potrivita ori CD playerul cu problema.

Oricum Sony +renault merge sigur.
vik_nini01
vinzi numai interfata?
rama
da.
Insa nu este aici locul iti dau PM .. oricum aia a ta fie este de pe alt model fie este defecta . Trebuie sa mearga mufa pare ok.
oanadenisa
sa fii atent la modul sa fie din aceeasi categorie tuner list sau update list
cu rcd-ul.la tine de asta iti ramane un fir descoperit vezi ca se muta un fir 4 cu 6 daca nu ma insel.
vik_nini01
am mai citit si eu de faza asta cu mutatul firelor,eu am citit din 6 in 4....si asa este ,in mufa masinii la 4 nu este nici un fir! stie careva cum scot firu din mufa aceia??????nu ma descurc si nu vreau sa o tai!unde ,cu ce si in ce parte a mufei trebe sa infig ?presupun ca un ac ceva dar cum???
oanadenisa
uitate acolo unde se cupleaza intre ele si dai cu un varf de ac insista
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.