Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot,scartait la trecerea peste denivelari megan
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
emix_dary
Am o problema la care nu am gasit rezolvare.rog colegii ce au intimpinat astfel de greutati sa imi dea sfat...Conduc un Megane 2 ,scartaie ceva ingrozitor la trecerea peste denivelari.mentionez ca nu troncane ci scartaie,zgomotul se aude undeva din zona suspensiei in partea stinga a masinii si se aude doar cand e frig si trec peste denivelari mai precis sub temperatura de +8 grade.am avut ceva probleme in 2010cu troncaneli si pina sa gasesc problema ,la sfatul unui mecanic am schimbat bucsele de la bara stabilizatoare(inutil)problema am descoperit-o mai tirziu in alta parte.dupa un timp a venit iarna si au inceput scirtiielile.a trecut iarna si o data cu ea sa dus scirtiitul .acum de cind a scazut temperatura a aparut scirtaitul,ceva de genul unui scartait de arc.am consultat mecanicii iarna trecuta la prima aparitie a zgomotului si mi sa spus ca sar putea sa fie de la bucsele bara stabilizatoare ,nu au gasit nici o problema la masina,dar era o banuiala,am vazut in o problema asemanatoare un coleg de forum spunea ca ia facut probleme cadrul h ,era deplasat si facea zgomot prin frecare.am avut si problema asta,sa remediat doar ca atunci era un zgomot diferit si era asta vara.Nu as vrea sa schimb piese bune inutil cu am schimbat bucsele la bara stabilizatoare pe care le banuiesc ca ar fi vina si dupa nici 2000km mi-au spus mecanicii ca se vad semne de uzura pe ele si ca ele ar putea face zgomotul respectiv. In speranta ca voi primi sfaturi multumesc anticipat.
moreinffo
bucsile de bara stabilizatoare; este materialul prost si orice-ai face, nu le dai de cap decat cu unele originale care ajung undeva la 100$ set. uite aici topic adevarat:)

http://www.reno.ro/Bucse-bara-stabilizatoare-t221846.html


emix_dary
Multumesc Moreinffo,am citit si am tras concluzia.si voi tot aceeasi patanie schimbate bucsele originale cu ... rezulta scartait
imagecam
Nu bucsile de la bara stabilizatoare scartaie, cele de la jug-ul motor sunt de vina. Le-am schimbat ieri si masina parca e noua.
oanavas
cum arata acestea?
imagecam
Astea sunt...
99AIM
daca nu e secret cat au costat bucsele astea?
Malawi
Sunt respectivul Emix_dary,am rezolvat problema descrisa prin inlocuirea bucselor bara stabilizatoare Febi cu bucse IMPERGOM cumparate de la UNIX care detin magazin online si magarine de piese in marile orase.Bucsele sunt identice pe megane 2.1 si 2.2 indiferent de an,dar pe site UNIX se gasesc doar la rubrica Megane 2003 1,5 dci 82cp hatchback--bucsa bieleta stabilizatoare.pret 21ron bucata.pret manopera inlocuire a fost 40 lei dar nu la reprezentanta.Nici un pic de zgomot si a trecut cred k o luna de zile.
Highwayman
Au si MOOG cu 26 lei.
prontokala
Va salut,am și eu o problema asemănătoare,doar că la mine a început scârțâitul acesta după ce am pus bucsi cadru lemforder ,capete bara plus bielete noi . Scârțâie ca o căruță la denivelări doar la viteze mici(5-10 km pe ora ) și de fiecare data cand mașina face ruliu(se balanseaza)Bun,schimb caseta direcție ,palieri noi,bucsi bara meyle,am schimbat până și brațele alea de la cadrul motor ,de 2 ori prima data febi ,apoi Oe ,amortizoarele au maxim 1 an de zile ,am schimbat efectiv tot ce se putea schimba pe fata,tot.Si nemernica încă face că o căruță.Ce sa fie oare? Va mulțumesc anticipat.
Razvannnnn
Salut, la mine se aude scartait de la usile din spate cand trec peste denivelari. Nu stiu ce sa le fac ca este extrem de enervant, poate a mai patit cineva si stie rezolvarea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.