Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema display central
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio III
Serleena
Salut

Sunt o noua utilizatoare de Clio III sh si am o problema cu display-ul central al masinii: textul imi apare incomplet, literele/cifrele sunt deformate, in consecinta toate informatiile legate de radio sunt de neinteles, la fel si data sau ora. Aveti idee cum as putea rezolva problema asta?

Multumiri anticipate!
espacern
Daca pe afisaj nu se mai vede clar se poate sa fie o problema de conexiune electrica(fire/mufe)sau chiar sa fie defect afisajul.

@+
Serleena
Si in cazul asta cam care ar fi costurile de reparatie pt ambele variante?

Multam!
espacern
Daca ecranul este SH in jur de 100 Ron.
Nou costa mult mai scump.
Verificat instalatia de cineva care cunoaste electronica=0 bere...

Complecteaza locatia la semnatura.
Asa poti sa primesti ajutor de la membrii vecini.

@+
lucianm
daca merg comenzile de pe volan si numai display-ul afiseaza cu probleme, inseamna ca s-a rupt/dezlipit banda care face legatura intre ecranul de sticla si placa electronica.
asa am patit si eu cu ceva timp in urma, iar solutia a fost un display de la dezmembrari, pe care am platit in jur de 80 lei.
Serleena
QUOTE(lucianm @ 20 Nov 2011, 16:10)
daca merg comenzile de pe volan si numai display-ul afiseaza cu probleme, inseamna ca s-a rupt/dezlipit banda care face legatura intre ecranul de sticla si placa electronica.
asa am patit si eu cu ceva timp in urma, iar solutia a fost un display de la dezmembrari, pe care am platit in jur de 80 lei.
*




Comenzile merg toate, doar afisajul are probleme. Acum sunt plecata din localitate dar imediat ce ma voi intoarce voi face o poza sugestiva.

Unde ma sfatuiti sa merg pt o eventuala schimbare a ecranului (la reprezentanta/service "de cartier" etc.)?

Multam!
GeT
E de la frig. Din seria "așa face toate".
Deconectare baterie sau scoatere siguranțã pentru 5-10 secunde urmatã de reintroducerea codului CD și gata, nu e nevoie de nici o piesã nouã, oricum și aia va face la fel.

http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=95975
bogatu
Salut!
Si la mine face la fel... e mai greu de inteles ce scrie acolo, pana se incalzeste motorul si in masina. Problema e de la frig, pentru ca se creaza condens, si orice display de genul asta are problema asta cu frigul.
Poti incerca sa iei un ceas cu display asemanator (erau prin '90 daca imi aduc bine aminte) si sa il lasi in frig vreo 2-3 ore... Cand il bagi in casa, display-ul o sa faca la fel.
Nu are rost sa dai banii in service.
danielus
La mine se comporta urat la cald. M-am impacat cu ideea. Detalii aici.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.