Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pocnituri volan
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
mede0105
salut...sunt nou pe forum smile.gif am si eu o problema...de la un timp cand virez stanga dreapta de volan se simt niste pocnituri doar in volan ... niste paraituri nu stiu cum sa ma exprim in mod repetat nu doar o data ... astept un raspuns va rog
aleksanders
flansele
mede0105
problema este ca se simte doar in volan...in afara masinii nu se aude absolut nimic...
shyck
pangliga airbag, cauta pe forum si citeste mai multe

se aude cumva ca si cum ar freca?

o zi buna
mede0105
pai nu freaca ... se aud niste pocnituri .. paraie ceva de genul
shyck
ai martor airbag aprins in bord? totusi cauta topicurile unde sa mai discutat si vezi si acolo
SorinCT
Ti s-a rupt limba de plastic de la blocul optic. Daca nu aranjezi totul acolo in curand o sa iti apara martoul de Airbag in bord si ramai fara pungi.
spy_oh_joy1389
Mie asa imi fac ambele masini, dar cand e cald afara, cam peste 15 grade. Nu s-a gasit sursa. Flansele nu sunt si nici panglica nu e rupta sau limba de la panglica. Zic de cazul meu.
L!nuX
face cand virezi dreapta si pe urma revi cu el la normal si se aude ca un tzac ?
spy_oh_joy1389
Daca m-ai intrebat pe mine, nu, nu face asa. E total aleator.

Cand am fost la Marius WAS sa imi verifice panglica, de la atatea rotatii pe loc incepuse sa trozneasca de-a binelea, dar si-a revenit. Probabil ca se incinge ceva si incepe sa faca din ce in ce mai tare.
solidconvert
Eu cred ca sursa zgomotelor este coloana de directie... wink.gif Am avut si eu aceeasi problema si s-a rezolvat la Serus prin slabirea suruburilor de la caseta de directie+surubul ala de sub volan, miscat volanul stanga dreapta de 2-3 ori si stranse dupa aceea la loc... dupa aceea n-a mai facut deloc... smile.gif
spy_oh_joy1389
La mine n-au reusit sa gaseasca sursa. Daca ma duc acum, sigur o gasesc ca-i pe bani. Am auzit o data o discutie la telefon in service cand anunta pe cineva ca au gasit sursa troznitului sau pacanitului si zicea ca ar fi de la caseta de directie din cremaliera. Solutia era inlocuirea si costa o groaza, vreo 3600 lei parca.
vicxxl33
QUOTE(L!nuX @ 17 Nov 2011, 19:45)
face cand virezi dreapta si pe urma revi cu el la normal si se aude ca un tzac ?
*


La mine este prezent simptomul pe care-l descrii.
E cumva vestita panglica?
s.stefan15
Si la mine se aude insa zgomotul e pe coloana de directie undeva jos deasupra pedalelor. Acolo e ceva capsulat, probabil are un rulment inauntru. Daca cineva stie ce e acolo, va rog sa-mi spune-ti si mie. Multumesc.
spy_oh_joy1389
Daca e ceea ce cred eu ca zici, e servodirectia electrica.
s.stefan15
Aici se aude dar doar la o rotire mai vioaie a volanului atat stanga cat si dreapta pe intreaga cursa.

18 Nov 2011, 13:23:
Aici se aude dar numai la rotirea vioaie a volanului atat stanga cat si dreapta pe intreaga cursa.
spy_oh_joy1389
http://www.reno.ro/index.php?act=Attach&ty...t&id=1627749099

Servodirectia este. Ii mai zice si coloana de directie.
solidconvert
QUOTE(s.stefan15 @ 18 Nov 2011, 13:16)
Aici se aude dar doar la o rotire mai vioaie a volanului atat stanga cat si dreapta pe intreaga cursa.

<span class='edit'>18 Nov 2011, 13:23:</span>
Aici se aude dar numai la rotirea vioaie a volanului atat stanga cat si dreapta pe intreaga cursa.
*


Vezi ce-am spus eu mai sus... am avut aceeasi problema si s-a rezolvat fara costuri... wink.gif
s.stefan15
QUOTE(solidconvert @ 17 Nov 2011, 21:35)
Eu cred ca sursa zgomotelor este coloana de directie...  wink.gif  Am avut si eu aceeasi problema si s-a rezolvat la Serus prin slabirea suruburilor de la caseta de directie+surubul ala de sub volan, miscat volanul stanga dreapta de 2-3 ori si stranse dupa aceea la loc... dupa aceea n-a mai facut deloc... smile.gif
*



Te referi la suruburile de prindere a casetei de directie? Stie cineva pe aici poze cu sistemul de prindere?
moreinffo
trebuie sa mergi la un "cineva" care sa aibe elevator. si eu am aceeasi problema, dar nu m-am gandit la o solutie de genul asta.revenim: ridicata pe elevator, dat scutul jos si slabite suruburile care tin caseta pe cadru.apoi joc, stanga dreapta de 3-4-10 si se aseaza caseta intr-o pozitie de lucru confortabila.daca nu, coloana de directie - la Renault probabil ca s-a mai ieftinit, dar era 7000RON, sau de pe net, dar nu stii ce iei la 2-300EUR din dezmembrari
s.stefan15
Elevator am, un pic ma si pricep, insa fiind mai bine informat imi usuram munca. Asta era motivul pentru care solicitam amanunte despre sistemul de prindere al casetei.
Si totusi imi spui de o repozitionare a casetei! A deplasat-o cineva din pozitia ei ,,confortabila" , uzura sau ce factori fac sa necesite aceasta repozitionare?
PS.: Zgomotul e din servodirectie!!!
moreinffo
tu poti sti cel mai bine daca s-a miscat sau nu, asta daca ai facut vreo lucrarea care a presupus slabirea ei.daca nu, coloana,cred ca se poate face si un concurs pe tema acesteia, a cui face mai tare:)
s.stefan15
Facem si concurs insa trebuie sa precizez ca in afara de ulei si filtre, nu am schimbat absolut nimic la masina, nici macar placute de frana. Masina are 42 mii km iar cand am solicitat precizari legate de acel zgomot chiar nu aveam chef de mistouri. Ms.
vasile002
sospenda masina si invarte volanul, daca mai auzi pocnituri sunt din blocul de lumini(panglica)daca nu atunci din flanse,rulmenti.
s.stefan15
Din panglica -bloc lumini nu e sigur, s-a verificat. Zgomotul se aude si e palpabil in zona fotografiata, acolo sunt flansele?
moreinffo
a mea a crapat la 21000km si am avut garantie pana la 20000; acum am 81000 cu ea si nu cred ca o voi schimba vreodata.nu facea misto nimeni de tine
solidconvert
QUOTE(moreinffo @ 19 Nov 2011, 11:04)
trebuie sa mergi la un "cineva" care sa aibe elevator. si eu am aceeasi problema, dar nu m-am gandit la o solutie de genul asta.revenim: ridicata pe elevator, dat scutul jos si slabite suruburile care tin caseta pe cadru.apoi joc, stanga dreapta de 3-4-10 si se aseaza caseta intr-o pozitie de lucru confortabila.daca nu, coloana de directie - la Renault probabil ca s-a mai ieftinit, dar era 7000RON, sau de pe net, dar nu stii ce iei la 2-300EUR din dezmembrari
*


Corect!
P.S.: Solutia a fost oferita de catre un mecanic iscusit de la Serus (nu-i pot da numele pe post radmasa.gif )... dar a functionat si n-am mai avut probleme... smile.gif

QUOTE(s.stefan15 @ 19 Nov 2011, 13:19)
Si totusi imi spui de o repozitionare a casetei! A deplasat-o cineva din pozitia ei ,,confortabila" , uzura sau ce factori fac sa necesite aceasta repozitionare?
*


Unul din factorii determinanti in defectarea coloanei de directie sunt gropile din carosabil...
Solutia prezentata de mine mai sus este una de compromis, un artificiu mai bine spus pe care si mie mi la oferit cineva cu experienta... asta nu inseamna ca 100% se va rezolva problema... depinde de noroc si de cata uzura este acumulata in coloana de directie... in cazul meu a functionat si n-am mai avut zgomote de nici un fel... wink.gif
mede0105
astazi am schimbat rulmentii si flansele si se aude tot la fel...problema e ca se aud pocniturile si se simt doar in volan...se aud in mod repetat cum iau viraj stanga dreapta...si daca trag putin stanga dreapta repede se aude un clanc..nu stiu cum sa vad spun...chiar nu imi pot da seama de la ce este...e posibil sa fie o problema la volan pe acolo?a mai patit careva asa ceva?
19vik
Vezi sa nu fie de strans surubul de la cupla coloana-caseta:
http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=423...ndpost&p=559093
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.