Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Butoane ceas lipite
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
m3tall
Salut! De ceva timp nu mai pot schimba ora de la ceasul de pe bord la un Symbol 2008 deoarece acestea s-au lipit intre ele blink.gif . Am incercat sa le imping mai tare si tot degeaba, se duce afisajul cu totul in bord. Va rog sa-mi spuneti daca exista vreo solutie sau ceva sa le deblochez.
Mentionez ca am cautat in topicuri si nu am gasit nimic referitor la aceasta problema!
Multumesc!
mermanos
Ale mele lipsesc cu desavarsire ,am intrebat si tare le-as vrea si eu ''pe pozitie''sa-mi pot fixa ora!,daca stie cineva cum sa procedez ,astept sugestii!!
hellcat
@metall: Nu mai apasa si tu pe butonul din mijloc, pentru ca ala e intradevar fals.

@mermanos: Ai symbol music, adica cu mp3 player, reglajul ceasului de face din telecomanda de sub volan. Tii apasat lung pe buton de jos si cred ca o sa inceapa sa clipeasca ora, pe care o reglezi cu butoanele de sus sau de volum, apoi mai apesi odata scurt pe ala de jos sa treci la minute...samd.
mermanos
In mai 2012 masina mea face 4 ani si eu nu am stiut de chestia asta cu reglajul din telecomanda mp3-ului.........maine dimineata cum ma sui in ea asta fac incerc reglajul propus!
Multumiri @hellcat!
m3tall
hellcat stiu ca butonu din mijlok e fals dar nici celelalte nu merg ce nu intelegeti din "sunt cumva lipite intre ele"?! am apelat la voi sa-mi dati o solutie nu sa-mi ziceti sa nu mai vars cafeaua smile.gif) era sampanie apropo si asta akum 2 ani da nu cred ca are nicio legatura....deci?
crisolro
QUOTE(mermanos @ 16 Nov 2011, 23:16)
In mai 2012 masina mea face 4 ani si eu nu am stiut de chestia asta cu reglajul din telecomanda mp3-ului.........maine dimineata cum ma sui in ea asta fac incerc reglajul  propus!
Multumiri  @hellcat!
*



Si va functiona! smile.gif
m3tall
ok dar eu n-am mp3 player la masina ...telecomanda de la volan este...o sa incerk sa vad dak merge. si inka cva exista vreo solutie sau spray ceva ca sa le deblocheze adik sa dizolve stratul format intre ele da fara sa afecteze circuitele electrice dak ajunge la ele?
ms bfta
Yan78
Eu unul as da ceasul jos de pe masina si l-as demonta . In mod sigur nu are ce sa se intample daca este un pic atent .
hellcat
Metall, vine weekendul, fa si tu o treaba calumea si da partea de sus a bordului (capacul superior) ca sa ai acces la afisaj si sa-l poti curata bine.
m3tall
O idee intradevar buna...da la cat imi este mie de frica sa nu stric cva pakolo sau sa se rupa vreo clema, o sa incerk sa le dezlipesc cu alcool cva sau nush...Ms orikum!
hellcat
Ok...atunci sigur ai un spray wd40, un gresor multipurpose, dai 2 fasuri peste butoane si sigur isi vor da drumul.
mmgmarius
QUOTE(mermanos @ 16 Nov 2011, 22:16)
In mai 2012 masina mea face 4 ani si eu nu am stiut de chestia asta cu reglajul din telecomanda mp3-ului.........maine dimineata cum ma sui in ea asta fac incerc reglajul  propus!
Multumiri  @hellcat!
*



Mai citeste si tu manualul ala... in 4 ani il invatai ca pe poezie. In manual iti sunt explicate toate reglajele.
mermanos
QUOTE(mmgmarius @ 18 Nov 2011, 22:40)
Mai citeste si tu manualul ala... in 4 ani il invatai ca pe poezie. In manual iti sunt explicate toate reglajele.
*


L-am citit o data cand mi-am luat masina, l-am mai frunzarit odata cand am ramas fara alimentare (caci au vrut sa-mi fure bateria) si am cautat cod cd;in rest nu ma interesat si nu am avut nevoie de el .
Citesc zilnic forumul si uite ca am rezolvat problema punand o intrebare la care am primit raspuns,-multumesc @hellcat
Postarea ta ,insa ,a venit ''dupa ''..... si atat!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.