Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Clio III Team 2011
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
myr
Hello guys!
Desi sunt de ceva timp membru pe aici, de abia acum deschid un jurnal de bord - cu ocazia schimbarii masinii personale. Pana acum am avut un Megane II 1.5 dci de care am fost destul de multumit (mai ales de consum biggrin.gif ), asa ca am ramas in familia Renault si am trecut la Clio III, Megane-ul ramanand la parintii mei.
Am ales Clio pt. ca avea un pret foarte bun, iar eu nu aveam schimbarea asta in plan, deci nici foarte multi bani disponibili pt. ea. La 6400euro dupa scaderea rablelor, eu zic ca e un pret bun smile.gif
Acum cateva detalii despre masina:
- motor 1.2 16v 75cp - cam mic si cam gurmand. am considerat totusi ca este suficient pentru oras. momentan consumul e pe la 9.5 - 10, sper sa mai scada dupa rodaj...
- echipare Team (au trecut la noi echipari ceva mai echilibrate), din care pot aminti cateva dotari: AC, proiectoare fata, volan+schimbator in piele, airbaguri frontale si laterale, geamuri spate cu tenta pronuntata, cheie tip briceag etc.

Ieri i-am pus si anvelope de iarna - Fulda Kristall Montero 3. Sper sa fie ok. In topuri se situau destul bine. I-am facut si CASCO, asa ca iarna poate sa vina! icon_mrgreen.gif

Masina se comporta ok pt oras, servodirectia e foarte fina si e ceva mai usor de gasit loc de parcare decat la Megane. Se vad ceva reduceri de costuri comparativ cu Megane, dar sunt ne-esentiale, asa ca nu ma plang.

PS: as dori sa nu fiu asaltat cu sfaturi de ce ar fi trebuit sa iau Logan, altceva SH sau eu mai stiu ce. fiecare alege ce i se potriveste mai mult. Multumesc![attachmentid=1627764699] [attachmentid=1627764700] [attachmentid=1627764701]
Iulikk
Multi kmp!
zanzie
De ce n-ai luat cu motor dci?
darius
Frumusica,multi km fara probleme.
C a t a l i n
Cu prelata pusă, poate...
myr
Nu am luat dci pt ca era cu vreo 2000euro mai scump, iar eu am de gând sa țin masina vreo 2 ani asa ca nu merita.

Merci pt urari.

Cât despre aspect, cred ca gusturile nu se discuta, insa nu am înțeles niciodată ce ii motiveaza pe unii sa manifeste rautate gratuită ...
Razvione
Sa o stapanesti sanatos ! Multi km fara probleme !
P.S:Sa pui si poze cu interiorul biggrin.gif
Markos
QUOTE(myr @ 16 Nov 2011, 20:36)
Cât despre aspect, cred ca gusturile nu se discuta, insa nu am înțeles niciodată ce ii motiveaza pe unii sa manifeste rautate gratuită ...
*


Nu te supara, ai nimerit o perioada un pic mai agitata pe la jurnalele de bord, atata tot.

Masina ta e frumoasa si-si merita banii, aia 6400 plus tichetele. Sa te bucuri de ea, fara evenimente smile.gif
Manuel
De fapt, ai avut ghinionul ca un user un pic mai agitat sa-ti citeasca jurnalul, atata tot. smile.gif
Bafta cu masinuta!
argon
QUOTE(zanzie @ 16 Nov 2011, 20:58)
De ce n-ai luat cu motor?
*



Am modificat eu, iti scapasera niste litere in plus din gresala.
slider2
din pacate trebuie sa-i dau dreptate lui argon biggrin.gif
PaulT
QUOTE(myr @ 16 Nov 2011, 20:36)
Nu am luat dci pt ca era cu vreo 2000euro mai scump, iar eu am de gând sa țin masina vreo 2 ani asa ca nu merita.

Merci pt urari.

Cât despre aspect, cred ca gusturile nu se discuta, insa nu am înțeles niciodată ce ii motiveaza pe unii sa manifeste rautate gratuită ...
*



Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea. biggrin.gif As avea o nelamurire. De ce o tii doar doi ani? Nu e prea rentabil sa achizitionezi un vehicul nou pentru o perioada atat de scurta. Faci foarte multi km ?
pishky
QUOTE(slider2 @ 17 Nov 2011, 10:44)
din pacate trebuie sa-i dau dreptate lui argon  biggrin.gif
*




nu ma innebuni, clio 1.2 cred ca e mai sprinten (sau peacolo) cu un megan 1.4
+ omu a zis clar ca o vrea de oras, deci el merge cu a 5-a in oras probabil avand treptele mai scurte, e constient ca nu e limo cu spume in praguri etc. S-ia luat ce a avut nevoie, nu vreun vis umed.


Muti KmP fara probleme, ignora / sterge posturile aiurea.
myr
well, cred ca nici un Megane 1.4 nu e vreun monument de sportivitate. probabil ca se simt rau de tot alea 0.7 secunde cu care prinde 100km/h mai repede smile.gif

cum spuneam, masina va fi condusa majoritar in Bucuresti, unde mai mult mergi din semafor in semafor si nu cred ca ma ajuta sa stau la rosu cu 150cp sub capota....

cat despre intervalul pentru schimbare, tinand cont ca am luat-o la un pret bun, estimez ca in 2 ani pot sa o vand la un pret apropiat de cel dat de mine la achizitie fara sa pierd prea mult.
in perioada asta sunt si in curs de achizitie a unui apartament, asa ca nu am multi bani de bagat in masina. am vrut o masina cu care sa imi fac treaba si sa nu inghita bani aiurea. urmatoarea probabil va fi una cu ESP, mai multe airbaguri si alte sisteme de siguranta. personal asta ma incanta mai mult decat sutele de cai...
claudiu.manda
Sa o stapanesti sanatos si fara incidente! Pune si niste poze cu interiorul, te rog.
slider2
QUOTE(pishky @ 17 Nov 2011, 10:53)
nu ma innebuni, clio 1.2 cred ca e mai sprinten (sau peacolo) cu un megan 1.4
+ omu a zis clar ca o vrea de oras, deci el merge cu a 5-a in oras probabil avand treptele mai scurte, e constient ca nu e limo cu spume in praguri etc. S-ia luat ce a avut nevoie, nu vreun vis umed.
Muti KmP fara probleme, ignora / sterge posturile aiurea.
*



eu vorbeam din punctul de vedere al masinii din semnatura mea si nu a lui argon. ca sa fiu mai explicit eu conduc un symbol 1,2. si nu sunt deloc multumit cum trage masina. sub 3500 rpm n-ai ce sa-i ceri, si daca vrei sa te strecori prin trafic, sa schimbi banda mai repede n-ai cu ce. iar daca nu ma insel symbolul este mai usor ca un clio 3.

si eu merg cu a 5a in oras dar crede-ma ca uneori ma doare capul de cat mestec in cutia de viteze. nu este deloc o placere ca plecand de la semafor pana la 65km/h sa schimbi 5 trepte. bineinteles ca nu trebuie neaparat sa mergi cu a 5a dar daca vrei sa ai si tu un consum bun esti cam obligat. consumul se situeaza pe la 8,4% in conditii de mers normale spre moderat.
nonic
@myr, cel mai important este sa iti placa tie! Mie imi place masinuta.
Sa ai noroc de ea!
myr
@slider2 am inteles punctul tau de vedere.
nu pot sa ma exprim intru totul legat de cat de sprintena e masina pt. ca inca e in rodaj si incerc sa o tin sub 3000rpm.
senzatia de pana acum e ca pleaca ok de pe loc dar se plafoneaza destul de repede. e clara diferenta fata de dci-ul cu care eram obisnuit.
sper sa mai scada si la mine consumul. vedem pe parcurs.

@nonic thanks!
zanzie
QUOTE(myr @ 17 Nov 2011, 12:02)
...estimez ca in 2 ani pot sa o vand la un pret apropiat de cel dat de mine la achizitie fara sa pierd prea mult.

Doar daca n-o sa mai existe programul rabla.
pishky
QUOTE(slider2 @ 17 Nov 2011, 11:39)
eu vorbeam din punctul de vedere al masinii din semnatura mea si nu a lui argon. ca sa fiu mai explicit eu conduc un symbol 1,2. si nu sunt deloc multumit cum trage masina. sub 3500 rpm n-ai ce sa-i ceri, si daca vrei sa te strecori prin trafic, sa schimbi banda mai repede n-ai cu ce. iar daca nu ma insel symbolul este mai usor ca un clio 3.

si eu merg cu a 5a in oras dar crede-ma ca uneori ma doare capul de cat mestec in cutia de viteze. nu este deloc o placere ca plecand de la semafor pana la 65km/h sa schimbi 5 trepte. bineinteles ca nu trebuie neaparat sa mergi cu a 5a dar daca vrei sa ai si tu un consum bun esti cam obligat. consumul se situeaza pe la 8,4% in conditii de mers normale spre moderat.
*




in afara de laguna - ocazional ma mai plimb cu un megan 1,5 dci si o corsa de unupatru (benzina) si nu imi dau seama de la semafor cand ajung in a IV-a, (a 3-a la laguna ca e lunguta cutia) - m-am obisnuit sa mestec in motorina si nu vad treaba asta ca pe un minus, faptul ca folosesti toata cutia (si nu 3 din 6 trepte cum fac eu) din punctul meu de vedere este imbucurator.
cat despre sprintenism - cred ca pana la 50 km/h orice masina este decent de sprintena.
acum ce sa zic - in Constanta in trafic nu e nebunia din Bucuresti.
speedman
Frumoasa masina! Sa o stapanesti sanatos si multi km fara incidente!
myr
@pishky nici pe mine nu ma deranjeaza sa schimb vitezele. poate doar cursa pedalei de ambreiaj e cam lunga pt gustul meu.
ar fi fost interesanta o cutie de viteze QuickShift. parca povestea cineva pe aici ca are asa ceva.

@speedman tks!
MMM
@myr: cum este materialul bordului la Team?
este tot din material slush (moale) ac la dynamique?
sau este din platic dur ca la versiunea authentic?

te intreb deoarece am comandat si eu un Team 1.5 dci/90 cp si vreau sa ma asigur ca nu am vreo surpriza... sad.gif

crezi ca poti sa mai pui ceva poze cu masina, inclusiv cu interiorul?

noi mai avem un dynamique 1.5 dci/90 cp si vreau sa spun ca alearga cu motorasul asta de mananca pamantul. Iar consumul...este jenant de mic smile.gif

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.