Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Plimbari cu caiacul
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
gibonu
Hai noroc la toata lumea.
Avand in vedere faptul ca in topicul “Resita si Clisura Dunarii” s-a dezvoltat putin discutia despre caiac, cu ajutorul (si aprobarea moderatorilor) am deschis un topic nou, legat de vaslit, echipament, ambarcatiuni, tehnici, etc.
Discutiile despre acest subiect vor fi mutate (si sper eu continuate) aici.
De asemenea, sper sa fie utile celor care vor sa se apuce de vaslit.

Caiacul (date tehnice).
Marca: Robson
http://www.robsonpaddle.com/robsonpaddle/site08/index08.php

Model: Balboa;
Lungime: 2,90 m;
Latime: 0,76 m;
Greutate: 22 kg.
--------------------------------------------------------------------------------

Duminica 14.08.2011

In seara precedentă, dupa ce l-am lasat pe neamt in gara la Drobeta, m-am oprit la Comandamentul Politiei de Frontiera din Orsova.
Trebuia sa completez o cerere prin care ii anuntam ca intentionez sa ma dau cu caiacul prin Cazane.
Ii sunasem in prealabil, asa ca stiam cum se procedeaza.
Am ajuns acolo pe la ora 22.00.
Am batut in geam cu pixul.
A aparut un domn politist de frontiera, care dupa ce i-am spus ce vreau, a percutat imediat.
M-a invitat in biroul de la poarta si mi-a dat imediat cerererea care trebuia completata.
Am completat cererea cu datele mele, dimensiunile caiacului si pe unde vreau sa ma dau.
La perioada, am trecut 31.12.2011, la indicatia politistului.
Dupa ce am terminat cu cererea, domnul politist mi-a cerut o copie dupa buletin.
De asta nu stiam, asa ca deja incepeam sa-mi fac probleme.
Ma gandeam unde dracu’ gasesc io un xerox in Orsova, sambata seara pe la ora 22.00.

Insa n-a fost cazul.
Vazand ca nu am o copie la mine, domnul politist mi-a spus “Nicio problema, va facem noi aici”.
A pus mana telefonul fix de pe birou, a aparatu alt politist si intr-un minut problema era rezolvata.

Mie nu mi-au dat nicio dovada ca as fi trecut pe la ei.
Insa m-au asigurat ca in cazul in care ma va opri patrula pe Dunare, doar trebuie sa le spun despre cererea depusa.
Si ca cei din patrula vor lua legatura prin radio cu cei de la Comandament, care la randul lor vor confirma ca exista cerere depusa pe numele meu.

Inainte de plecare, am fost atentionat ca plimbarile de agrement sunt premise doar “intre rasaritul si apusul soarelui”.

Am ramas placut impresionat de contactul cu Politia de Frontiera de la Orsova.
Scurt, concret si eficient problema s-a rezolvat.

Asadar, pe la ora 16.30 a inceput plimbarea cu caiacul.
Am plecat la ora asta din cauza caldurii.
Lansarea la apa am facut-o de pe pontonul de la pensiunea Septembrie (ultima din Eselnita, directia amonte).
Oamenii de aici au fost foarte de treaba si m-au lasat sa le folosesc pontonul.
Desi nu stateam in pensiunea lor.

Marcaje pentru navigatia fluviala.
Banuiesc ca VHF 16 este frecevanta radio prin care se comunica.
Restul nu mai stiu ce reprezinta.

[attachmentid=1627748399]

Spre Cazanele Mici.

[attachmentid=1627748400]

Cazanele Mici dupa bratul Mraconia.
S-ar putea sa ma insel, insa din care stiu, aici este locul cu cea mai mica latime a Dunarii.

[attachmentid=1627748401]

[attachmentid=1627748402]

Iesirea din Cazanele Mici.

[attachmentid=1627748403]

Si intrarea in golful Dubova.

[attachmentid=1627748404]

Partenrii de trafic fluvial.

[attachmentid=1627748405]

Semaforul, (pe malul sarbesc) ramas din alte vremuri.
Cand inca nu exista lacul de acumulare si apa Dunarii, fierbea, la propriu, ca in cazan.
Si cand nu existau comunicatii radio, navigatie prin GPS si alte soricarii din astea.
In functie de pozitia bilei (90 sau 180 de grade) se desfasura circulatia prin Cazane.

[attachmentid=1627748406]

[attachmentid=1627748407]

Am inteles ca erau 4 astfel de semafoare.
Cate doua in fiecare dintre Cazane, la intrare si iesire.
Si cate unul pe fiecare mal al Cazanelor.
Cel sarbesc din poza de mai sus este singurul care a mai ramas (io, cel putin asa stiu).
Un amanunt interesant este ca manstirea Mraconia a fost construit pe fundatia unui astfel de semafor.

Intrarea in Cazanele Mari.

[attachmentid=1627748408]

Prin Cazanele Mari.

[attachmentid=1627748409]

Cazanele Mari le-am parcurs doar pe jumatate, deoarece era cam tarziu si Dunarea putin agitata pe acolo.
La podul de la Mraconia (unde este statuia lui Decebal) am stat putin de vorba cu Politia de Frontiera.
Oamenii pareau de treaba si foarte prietenosi.

Cand mai era putin si se intuneca, eram deja la pontonul de pe pensiunea Septembrie.
Cu zambeul pe buze.
M-am mai dat odata cu caiacul prin Cazane, in septembrie 2009.
Si atunci ca si acum, senzatia era aceiasi: nici in cele mai frumoase vise nu imi inchipuiam ca ajung cu caiacul prin Cazane.
VladG
Deci ai descoperit o noua pasiune, dupa biciclit si plimbarea cu caiacul. Frumos. M-am dat si eu de cateva ori pe Arges si pe Ialomita.
Cat de greu e pe acolo contra curentului? A fost caiac ptr 2?
aleksanders
eu cred totusi ca este caiacul neamtului radmasa.gif - f tare- felicitari si asteptam noi aventuri - bafta
IRONICK
QUOTE(VladG @ 13 Sep 2011, 16:59)
M-am dat si eu de cateva ori pe Arges si pe Ialomita.
Cat de greu e pe acolo contra curentului? A fost caiac ptr 2?
Eu zic sa treci la whitewater. Asa fara valuri si cascade nu are nici un haz. De la ww 3 in sus, ca altfel este plictisitor.
gibonu
@ VladG
Nu este un curent foarte mare pe acolo, acum fiind lac.
Dar se simte atunci cand mergi spre amonte.

Altfel spus, nu se compara cu curentul care exista pe Dunare in alte locuri.
De exemplu, sambata trecuta am traversat Dunarea cu bacul pe la Chiciu (langa Calarasi).
Pana sa plece bacul, m-am uitat la curentul care era acolo.
Concluzia: pe acolo n-am tupeu sa ma dau cu caiacul.
Sau altfel spus: la conditia fizica pe care o am, nu cred ca am sanse sa inaintez spre aval.

Caiacul este de o persoana.
Asta e (poza este facuta in aprilie 2009, la Jupiter).
[attachmentid=1627749435]

Si asa arata pe masina.
[attachmentid=1627749439]


@ aleksanders
Multumesc frumos.
IRONICK
vezi ca sunt niste baieti care se dau pe Dunare cu caiacele

http://tidromania.ro/
VladG
QUOTE(IRONICK @ 13 Sep 2011, 18:29)
Eu zic sa treci la whitewater. Asa fara valuri si cascade nu are nici un haz. De la ww 3 in sus, ca altfel este plictisitor.
*



Am prins pe Arges (intre Pitesti si Gaiesti) niste repezisuri si un canion foarte misto. Nu ma pricep la clasificarea lor, dar mi-au placut.
[attachmentid=1627749575]

La Dubova m-am plimbat cu hidrobicicleta, dar n-am stiut unde e granita, pe mijlocul apei sau doar nu trebuia sa debarc la sarbi? Am mers pana la vreo 10 m de malul lor. smile.gif
adi_ar
Frumos!
Felicitari Gibonu!
Stefan.A
@ Gibonu
super treaba cu caiacul..mie la nord de Dubova (ca nu stiu care din cazane sunt astea) mi-a parut ca fierbe si acum..si asta dintr-o barca ceva mai mare decat caiacul tau..
apropos, vezi ca are Thule niste suporti faini pt caiac.
gibonu
@ Stefan.A

Multumesc.

Dupa geografia mea, la nord de Dobova nu fierbe nimic, pentru ca acolo sunt muntii Almajului.
Insa asta conteaza mai putin.

Ca sa intelegi pe unde te-ai dat cu barca, in sensul de curgere al Dunarii succesiunea este urmatoarea:
Cazanele Mari - golful Dubova - Cazanele Mici.

Acum, nu cred sa mai fiarba ceva pe acolo.
Acum ambele Cazane fac parte din lacul de acumulare de la Portile de Fier.
Iar adancimea apei, din cate stiu, are locuri unde trece de 60 de metri.

Stiu de suportii de la Thule.
Chiar sunt fan al marcii.
Barele de pe masina si doi suporti de bicicleta de la ei sunt.

Insa pt caiac n-am nevoie de suport.
Cate un burete de izolat tevi pe fiecare bara + 2 chingi (de la BIC) au rezolvat problema trasportatii caiacului in siguranta.
Pana acum, am fost de vreo 7 ori la mare, de 2 ori la Eselinita si de nenumarate ori la Snagov.
Si n-am avut nicio problema.
neumann
interesant model de barca, robson balboa smile.gif Cum ti l-ai ales? Nu ti se pare un pic cam lat modelul, 76 cm?
gibonu
@ neumann

Caiac vroiam demult sa-mi iau.
Abia in 2009 am reusit.
Inainte sa-l cumpar, am sondat piata existenta in momentul ala.
Asa am ajuns sa discut pe mail cu tipul de la firma caruia l-am luat.
Omu' m-a intrebat clar, doua lucruri:
1. pe unde vreau sa ma dau;
2. unde o sa-l tin.
I-am spus ca vreau sa ma dau pe lacuri, si ca il voi tine intr-un apartament de doua camere, la etajul 6 dintr-un bloc comunist (construit in '84).
In felul asta, ofera s-a restrans la doua caiace: Robson-ul si inca unul.
Ambele pana in 3 m lungime.
Prin februarie 2009, m-am dus la depozit, sa vad caiacele, si mai important, sa vad cum se sta in ele.
In celalat caiac era putina inghesuiala.
Nu puteam intinde total picioarele, ceea ce cu siguranta ar fi fost un mare dezavantaj.
Asa ca am ramas la Robson, in care stau foarte bine.
Si pe care pot sa-l car in carca, pe scari pana la etajul 6.

In martie 2009 l-am luat si sunt super multumit de el.
Nu mi se pare lat, pentru ca-l folosesc exclusiv in scop de agrement.
Chiar este un avantaj latimea, pentru ca este foarte stabil.
neumann
E o barca ok, pentru scopul in care ai luat-o. din pacate, constrangerea "bloc comunist" e destul de mare. Pe scurt, la kayace exista 3 lucruri de baza: initial stability, secondary stability si tracking (asta din urma strans legata de viteza). Cu timpul, in general vrei kayace mai inguste si cu stabilitate secundara mai buna - stabilitatea initiala nu prea conteaza. Stabilitate secundara se reduce la faptul ca, in momentul in care inclini kayacul, vei stii cand sa te opresti - barca practic iti spune ca ala e punctul dupa care nu mai revii. Oricum, la un moment dat e ca pe bicicleta, cand iti formezi un ritm al tau, suficient de rapid, vei fi capabil sa tii foarte usor barca dreapta, fara a o inclina nedorit.

De asemenea, exista o stransa legatura intre latime si lungime. Cu cat barca e mai lata, cu atat trebuie sa fie mai lunga, in principiu. Asta ii asigura un tracking bun (felul cum "taie" apa, practic inertia e pe linie dreapta, fara tendinte de a vira singura, implicit forma e atat de eficienta incat rezistenta la apa e minima).

Bine-nteles, trebuie sa mai si incapi in ea, adica scaunul/cockpitul trebuie sa fie exact atat de lat cat iti e posteriorul, foarte putin mai lat.

O alta barca similara cu ce ai tu, si destul de interesanta din motive de spatiu, e asta: http://www.point65.com/default.asp?page=kayaks&kayak=41

Ai incercat kayace de tura, de 5m lungime?

PS: eu ma dau cu un de-asta de vreo 2 sezoane, si ma gandesc sincer sa cumpar unu al meu.

http://www.perception.co.uk/product/index/...ssence_sixteen/
gibonu
@ neumann

N-am incercat niciun alt caiac in afara de al meu.
As incerca cu cea mai mare placere unul de touring de 5 m lungime, cu conditia sa-mi incapa curu-n el.

Interesant caiacul pe care vrei sa-l iei.
Cat costa?

Sa inteleg ca pana acum te-ai dat cu o barca inchiriata?

Vad ca te pricepi, asa ca deranjez cu o intrebare.
Crezi ca o padela de 2.40 m lungime m-ar ajuta mai mult decat cea actuala de 2.20 m. lungime?
Multumesc.
neumann

La o padela, cel mai important aspect e greutatea. Dupa aia, vine dimensiunea (si forma) paletelor. E greu de spus, depinde de stilul tau de a "pedala". Practic, greutatea padelei ti-o alegi dupa... bani. Insa, dimensiunea "paletelor" e foarte importanta - daca sunt prea mari, tragi greu, cam ca la bicicleta cand incerci sa pleci de pe loc cu pinionu 7-8. Palete prea mici iti vor crea senzatia ca "dai in gol". As banui ca pentru dimensiunile tale, probabil paletele trebuie sa fie mai degraba suficient de mari.

Ca lungime, eu am incercat 2.10, 2,15 si 2,20. Cand mi-am cumparat padela (Bracsa Typhoon), am luat la 2,17, am folosit-o vreo luna, dupa care am taiat 3 cm din ea (au taiat aia de la magazin) - m-a ajutat si faptul ca cei cu care ies au acelasi model, pe diferite lungimi, si am putut incerca - nu iti dai seama ce vrei in 5 minute, in general dupa 4-5 ore de pedalat simti cam ce ti-ai dori. Conteaza destul de mult si cu ce barca mergi, cat de sus stai fata de apa, etc. Deci e chiar greu de spus cat de lunga iti trebuie, chiar daca as sti ce inaltime ai. E bine sa poti incerca diverse... Iti sugerez una cu batul de fibra de sticla si palete de plastic (pentru inceput), eventual lungime variabila (au axu taiat in mijloc si un sistem de prindere care permite ceva flexibilitate). N-as zice ca 2,40 o sa te ajute cu ceva (asta asa pnv, trebuie sa vad odata cum te dai). Daca te gandesti la asta, inseamna ca pedalezi un pic plat, ideea e sa aduci axul macar la 45 de grade daca nu mai mult (fata de orizontala), ca sa bagi "paleta" in apa, complet.

Uita-te un pic pe filmuletul asa:


Nu mai stiu unde am citit/auzit o chestie despre sportul asta, cineva spunea ca trebuie sa iti variezi din timp in timp (30 min - 2 ore) stilul de a pedala, pentru a folosi grupe de muschi ale spatelui si umerilor in diferite proportii, astfel incat la final sa fie "uzura" uniforma. Mainile nu ar trebui sa iti oboseasca deloc. Practic, in touring, fiecare are stilul lui, nu exista un singur mod corect de a pedala, dar exista multe greseli!

Kayakul ala are pret de lista 1200 eur, dar se mai poate negocia, amicii mei care au luat asa ceva l-au scos la 1000, fara prea multa stradanie. Trebuie sa se alinieze corect planetele sa il iau - daca mai gasesc inca 2 sau 3 care vor sa cumpere in aceeasi perioada, avem putere de negociere un pic mai mare. De asemenea, pot inchiria un loc unde sa il tin, la o suma absolut modica (statul prin alte parti subventioneaza activitati de genu asta...), dar sunt momentan ocupate si astept sa se elibereze unul. Insa probabil daca mai astept un sezon sau doua, o sa vreau barca din fibra de sticla... care costa mai mult, dar oricum acolo se va ajunge, poate merita sarita o etapa. Asa ca momentan m-am ocupat de echipament, inca imi mai lipsesc mici chestii.
gibonu
@ neumann

M-a cam intept putin la inima cand am vazut pretul caiacului.
Dar sunt convins ca merita, mai ales daca pretul este negociabil.

Multumesc frumos pentru explicatii si film.

Locul de depozitare pe care-l poti inchiria este cumva la Snagov, la o pensiune (al carui nume nu-l mai stiu)?
Am vazut ca au acolo spatiu de depozitare pentru ambarcatiuni si ponton special de lansat la apa.
Daca ai cumva un link, raman dator.
gibonu
Sambata 15.10.2011 - Partea I-a.

Am plecat din Bucuresti vineri la ora 19.20 si am ajuns la Eselnita sambata la ora 01.20.
Fix 6 ore.
Am condus pana la Strehaia (mai precis OMV-ul din Lunca Banului), dupa care pana la Eselnita a condus un prieten iar io m-am culcat.

De data asta, ne-am distrat putin ca milionarii.
Avand in vedere ca era extra-sezon, am stat la pensiunea Septembrie (http://www.pensiunea-septembrie.ro/camere.html)
Ultima pensiune de la Eselnita, chiar inainte de indicatorul care anunta intrarea in Cazanele Mici.
Camera dubla era 160 lei/noapte iar cea simpla era 130 lei/noapte.
Micul dejun este inclus in pretul camerei si este foarte generos (omleta, cremvusti, branza, cascacal, vreo 3 feluri de mezeluri, doua feluri de masline, rosii, iaur, briose, lapte cald si rece, ceai, cafea, etc.).
Pe scurt, sambata am mancat micul dejun dupa care am mai mancat ceva pe la ora 19.00.
Vedere din balconul camerei (toate camerele au balcon si sunt cu vedere spre Dunare).

[attachmentid=1627757127] [attachmentid=1627757128]

Camera este OK, insa dusul mi s-a parut foarte tare.
Simplu si eficient.

[attachmentid=1627757129]

Curtea pensiunii.

[attachmentid=1627757130]

Pontonul.

[attachmentid=1627757131]

Perfect pentru lansat caiacul la apa.
Si unul dintre motivele pentru care am ales pensiunea asta.
Celalalt motiv era apropierea fata de Cazane (avand in vedere conditia mea fizica).

Fata de data trecuta cand m-am dat cu caiacul prin Cazane.
Decebal vazut de aproape.
Din fata.

[attachmentid=1627757132]

Si din profil.

[attachmentid=1627757133]

Se observa ca varful nasului si mustata au fost adaugate ulterior, pentru ca s-au desprins din sculptura initiala.
Si ca Decebal nu are par in nas.

[attachmentid=1627757134]

Capatul Golfului Mraconia.

[attachmentid=1627757135]

17 Oct 2011, 19:11:
Sambata 15.10.2011 – Partea a II-a.

Inapoi pe cursul principal al Dunarii, directia golful Dubova si apoi Cazanele Mari.
Incepuse sa bata vantul si sa se creeze valuri.
Eram pregatit pentru asta. Chiar asteptam asa ceva.
Fustita si geaca erau la indemna.
In spatiul ingust din caiac este putin cam incomod sa scoti o bluza de pe tine si apoi sa pui o geaca, insa merge.
Pe geaca scrie ca rezistenta la apa este de 10.000 mm.
Asa ca niste stropi nu puneau probleme.
Singura problema era vantul.
Noroc ca au fost doar rafale.
Cand sulfa din fata, ma simteam ca in simulatorul de caiac.
Trebuia sa trag serios la padela ca sa o iau din loc.
Reuseam sa ma misc.
Chiar prindeam ceva viteza.
Nu prea mare, insa suficienta incat valurile sa se sparga de botul caiacului si sa ma stropeasca.
A fost super misto.
Si nu a fost nicio problema pentru ca eram impermeabil datorita gecii si fustitei.

Cand sulfa vantul din spate, era perfect.
Foloseam padela doar pentru a corecta directia de inaintare impusa de vant.

M-am dus doar pana la intrarea in Cazanele Mari, dupa care m-am intors.
Pe drumul de intoarcere, m-am oprit putin in Sebia, imediat dupa bila-semanfor.

[attachmentid=1627757160] [attachmentid=1627757161] [attachmentid=1627757162]

Tot pe drumul de intoarcere am aflat ca manastirea din Cazanele Mici se numeste Mracuna.
Desi peste tot este mentionata ca manastirea Mraconia.

[attachmentid=1627757163]

Cativa dintre partenrii de trafic fluvial.
Doua nave sub pavilion elvetian.

[attachmentid=1627757164] [attachmentid=1627757165]

Si “Ukraina” din Izmail.

[attachmentid=1627757166]

Cam asta a fost plimbarea pe Cazane.
Superb, ca de fiecare data.
Poate era si mai frumos daca frunza era putin mai ingalbenita.
Dar nu le poti avea pe toate deodata.
adi_ar
Va felicit pentru pasiunea voastra!
Nu sunt multi dispusi sa-si "rupa" umerii intr-o barca, chiar daca rasplata, as cum se poate vedea, este de multe ori peste masura.

Despre lungimea padelei, v-as spune ca nu prea conteaza centimetri deoarece se raporteaza la inaltimea, conditia vostra fizica si destinatia.
Pentru barcile descrise aici, padela optima este ceva mai scurta, cu pala medie si nu prea curbata - mai concret, in picioare s-o puteti ajunge la capat cu varful degetelor sau pe umeri sa ajungeti cu mijloul palmei aproximativ la capatul tijei.
Foarte important este unghiul palelor - un unghi optim ar insemna ca in pozitia de atac, pala sa vina cu muchia paralela cu apa (se explica in pe la min 4:15 al filmului)
In legatura cu tehica de vaslire, extremele sunt: "cosit" - numai din mijloc sau "din brate" cu corpul rigid, fara rasucire din trunchi. Intre astea doua se realizeaza "relaxarea" grupelor de muschi.
ipiq
gibonu: super misto pozele ca de obicei!
si pe mine ma bate gandu de vreo 2 ani sa imi iau un kayak sa ma dau pe lacuri cu el... din pacate nu s-au aliniat stelele inca... poate la primavara
tu de unde l-ai luat si cu cat?
eu as avea nevoie de ceva mai mic (am cam jumate din gabaritul tau biggrin.gif), si la prima cautare cam astea doua ar fi:
http://www.hibiscussport.ro/caiace-tura-Quest9.5.html
http://www.hibiscussport.ro/caiac-pneumati...kkAir-Lite.html
stii ceva de astea gonflabile? suna cel mai bine: sunt ieftine, incap in masina, sunt usoare, le pot urca la etajul 3 (fara lift).

Voie buna!

gibonu
@ ipiq

Tot de la Hibiscus mi-am luat si io caiacul acum 2 ani.
Era cea mai buna oferata de pe piata la acel moment.
Tin minte ca mai erau si altii, insa preturile erau astronomice.

Sugestia mea ar fi ca atunci cand esti hotatarat sa-ti iei caiac, sa dai un telefon la Hibiscus si sa vorbesti cu patronul firmei.
Dragos in cheama si este un tip super de treaba.
El este cel mai in masura sa te lamureasca in privinta alegerii caiacului.
Alta sugestie ar fi sa-ti iei caiacul undeva prin febriarie - martie.
Atunci sunt niste reduceri destul de mari, pentru ca trebuie sa scape de marfa din anul anterior.
Cam ca la biciclete.

Arata bine Quest-ul 9.5.
Daca imi aduc bine aminte, asta a fost prima mea optiunea.
Insa nu puteam intinde complet picioarele in el.
D-aia am optat pentru Robson.

Din experienta mea limitata, imi dau seama ca caiacul gonflabil este exclusiv pentru vreme calda.
Atunci cand te dai in slip si nu e o problema daca te uzi.
Concret, din ce vad in poza, deschiderea cochiliei este destul de mare si nu stiu daca exista posibilitatea sa-i pui fustita.
Asta inseamna ca pe vreme putin mai rece si cu ceva valuri nu te mai dai.
Adica cum m-am dat la Eselnita pe 15.10. cu caiacul gonflabil te cam udai.

Bafta.
ipiq
multumesc! cheers.gif
IRONICK
QUOTE(gibonu @ 1 Nov 2011, 10:31)
Asta inseamna ca pe vreme putin mai rece si cu ceva valuri nu te mai dai.
Pentru asta exista costum de neopren.
Pe 22 octombrie a fost concurs pe Bistrita.

[attachmentid=1627760919]
ipiq
costum de neopren am de la scufundari tongue.gif
oricum nu intentionez sa ma dau cu kayaku in miezu iernii sau pe rauri de munte ca am fost anul asta la rafting pe apa de 10-12 grade si mi-au cazut OOle la genunchi de frig... nu mai vreau sa repet experienta...
am gasit si padele demontabila la pret ok! => il ascult pe Gibonu si astept reducerile de februarie ! wink.gif
neumann
unde e facuta a 3-a poza? Raul arata bine, desi parca parca vrei si o portiune mai tehnica decat atat wink.gif
ipiq
neumann: pe raul Sava in Slovenia. Nu stiu din ce material sunt facute barcile alea de rafting dar poti sa intri cu viteza maxima intr-un colt de stanca si nici nu se zgarie biggrin.gif
sunt si portiuni mai tehnice tongue.gif (vezi ultima poza)

scuze gibonule ca iti poluam topicul cu Dunarea tongue.gif ar fi bun un split intr-un topic de genul "coltul vaslitorilor" biggrin.gif
gibonu
@ ipiq

Nu-i nicio problema.
Ma bucur ca exista oameni interesati de vaslit.
Am luat deja legatura cu un moderator, vedem ce se poate face.
gibonu
@ neumann

Multumesc.
Desi ma reper, este o idee buna cea cu separarea discutiilor.
In felul asta, informatia devine mai accesibila.
Si mai usor de gasit pentru cineva care a fi interesat.

Am propus doua varinate de separare.
Asteptam raspunsul moderatorilor
gibonu
smile.gif

<span class='edit'>17 Nov 2011, 13:21:</span>
In primul rand, multumesc moderatorilor pentru ajutorul acordat in separarea topicului.

In al doilea rand, avand in vedere ca acum exista o sectiune speciala pentru vaslitori, poate ajuta pe cineva linkul asta (pe care il am de la neumann):
http://www.kayakpaddling.net/

Mie mi s-a parut foarte util si instructiv.
IRONICK
In 2012 o sa vedem si un Campionat National de Rafting. IRF si-a bagat coada si a cerut asta. Pe un rau cu grad ww de minim 3. Sa vedem, cica prin aprilie o sa fie bucuria.
adi_ar
Referitor la link: pentru urcarea in barca de pe ponton, metoda este putin prosteasca!
Cea mai sigura metoda este sa asezati padela peste barca (perpendicular) in dreptul sparge-valului de la cockpit, va aplecati si apucati padela si spargevalul (impreuna) cu mana dreapta (pentru situatia din prezentare) astfel incat sa mentineti barca sprijinita prin padela de ponton. Apoi puneti piciorul drept pe mijlocul cockpitului, in echilibru, va sprijiniti de ponton cu mana stanga (ideal sa tineti si padela, deci sa va sprijiniti de padela) si va saltati fundul in scaun. Ultimul intra piciorul stang, dupa ce ati reusit sa va asezati iar barca este in echilibru. in tot acest timp mana dreapta ramane pe padela-spargeval asigurand stabilitatea barcii la urcare.
In cazul pontoanelor mai inalte, metoda este similara insa nu veti putea aseza padela transversal! Puneti padela paralel cu barca, la asemenea distanta inat s-o puteti apuca stand in barca si procedati ca mai sus, va tineti de spage-val cu mana dreapta puneti piciorul drept, fundul in scaun si retrageti piciorul stang, sprijinindu-va de ponton cu mana stanga.
Succes!

gibonu
@ adi_ar

Intrebare de incepator, care nu este familiarizat cu termenii din domeniu.
"sparge-valului de la cockpit" = cockpit coamning (din link).

Multumesc.
ipiq
ohooooo! se vede ca am fost plecat. s-a si realizat split-ul intre timp. => multumim gibonu & moderatori!

intrebare pt gibonu: nu ti se pare scurt kayacul la 2,90m?
eu stiam ca, cu cat e mai scurt cu atat e mai greu sa pastrezi directia dreapta. nu simti cand pedalezi cu stanga ca se rasuceste spatele spre dreapta si invers? adica sa mergi cumva in zig-zag?

multumesc neumann pt linkurile de pe PM! wink.gif
cu ce e mai buna padela asta din ultima poza fata de alea rasucite la 60 de grade?

LE: grasul ala din primele doua poze sunt io laugh.gif , la plimbare cu o porcarie de kayac sit on top, inchiriat pe o ora. avea stabilitate buna (si marea era f calma intr-adevar), dar viteza ZERO, directie ZERO. aveai senzatia ca stai pe loc / te invarti in cerc (ca si cum ai pedala intr-o roata de camion biggrin.gif )
gibonu
@ ipiq

La Robson Balboa nu este absolut nicio problema sa mergi drept.
Si nici nu se rasuceste spatele.
Caiacul pur si simplu merge acolo unde vrei tu sa mearga.
Fara vreun efort prea mare din partea celui care vasleste.
Doar trebuie sa-i corectezi directia de mers, dar asta dupa ce ai vaslit cateva sute de metri.
Iar corectarea = doua padele consecutiv stanga / dreapta.


Ca tot vorbeai de sit-on-top.
M-am dat si io cu unul din ala, la Eselnita in octombrie.
Intr-adevar, cu ala ma invarteam in cerc.
Insa cea mai mare problema a fost ca in cele 10 min cat m-am dat m-am udat la cur, incat a trebuit sa-mi schimb pantalonii.
Apa intra prin gaurile care erau langa scaun.
adi_ar
"sparge-valul de la cockpit" este rasfrangerea (mai mica sau mai mare) din fata cockpitului. Are rolul de a devia valurile care trec peste barca atunci cand "ciocul" barcii se infige in valuri.
De regula este intarit, tocmai pentru a te putea apuca de el atunci cand te asezi/ridic in/din barca.

@ipiq:
Padela "dreapta" este mai putin ergonomica.
Padelele eschimosilor au aceasta caracteristica. Sunt mai lungi si nu au un unghi intre pale. In costumatia lor, acestia nu pot "trage" cu mana foarte ridicata, ci "cosit", ceea ce la confera si stabilitate mai buna.
Pentru un vaslit performant, unghiul dintre pale ajuta la o pozitie de "atac" mai eficienta si la o "degajare" (=iesire a palei din apa) mai curata, fara improscaturi - pierdere de energie.
De regula, atunci cand nu este vorba de performanta, se adopta un stil intermediar deoarece solicitarea in cazul vaslitului cu mana care impinge ridicata la nivelul urechii este mult mai solicitant si da o oarecare instabilitate care conteaza in cazul barcilor de competitie, in care abia iti poti "introduce" fundul. smile.gif
IRONICK
Rodeo-Caiac-pe-Someș







neumann
QUOTE(adi_ar @ 17 Nov 2011, 12:58)
Referitor la link: pentru urcarea in barca de pe ponton, metoda este putin prosteasca!
Cea mai sigura metoda este sa asezati padela peste barca (perpendicular) in dreptul sparge-valului de la cockpit, va aplecati si apucati padela si spargevalul (impreuna) cu mana dreapta (pentru situatia din prezentare) astfel incat sa mentineti barca sprijinita prin padela de ponton. Apoi puneti piciorul drept pe mijlocul cockpitului, in echilibru, va sprijiniti de ponton cu mana stanga (ideal sa tineti si padela, deci sa va sprijiniti de padela) si va saltati fundul in scaun. (...)
*



Problema pe care o ai, in acest caz, e ca prinderea intre barca si ponton e fixa, nu elastica, si e prin intermediul padelei. Daca ai ceva valuri, mai rau te incurca.
IRONICK
As zice ca powder suna si mai bine. smile.gif
neumann
n-as vrea sa te vad in powder cu SL-urile mele scurte, si cu camber agresiv smile.gif
IRONICK
Apropo de apa, o noua distractie.


Personal prefer sa fac canyoning pe Porumbacu, sunt destule stanci de pe care poti sa sari si de la 8-10m in apa si topogane.
adi_ar
@neumann:
Te asigur ca tot ce am scris este verificat indelung! smile.gif
Am practicat foarte putin "touring" insa daca doresti, pot sa-ti argumentez in detaliu toate cele scrise.
IRONICK


Pe Cerna am prins ceva semanator, caiacele si barcile treceau razant pe sub poduri.
adi_ar
Razante ca razante!
Fazele urate sunt cele cu barne sau podete la nivelul apei. Acolo te poti ineca usor fara ajutor. Oricum, se lasa cu vanatai si julituri!
La fel de periculoase sunt valtorile de sub praguri. Daca te "prind", te rostogolesc sub prag si te izbesc de-ti trece cheful (daca scapi!)!
IRONICK
Pai nu exista tura sa nu ma intorc cu ceva julit. sad.gif

Pe Cerna chiar a murit cineva, este o micuta cascada. Cand este debit este destul de involburata (nu ca anul asta de 1 mai sad.gif ). La Buzau daca te prinde masina de spalat, te scoate ceva mai incolo, indiferent cat de bun inotator esti. Totul este sa ai pile la uzinare smile.gif
adi_ar
In general vorbind, daca esti prins de valtori, nu este recomandat sa te impotrivesti! Apa are o forta formidabila! N-ai nici o sansa!
Se recomanda sa-ti pastrezi calmul, sa te lasi "dus" pana cand simti ca slabeste vigoarea curentului si atunci sa incerci sa scapi.
Am fost intr-o situatie de acest gen, destul de critica, cand am fost silit sa ma las rostogolit si sa ma descalt/dezbrac sub apa. Imbracamintea (complet nepotrivita!) ma impiedica sa fac orice miscare ori sa inot.

Daca incercati ape din astea, va recomand cu caldura neoprenul!
IRONICK
IRONICK
IRONICK
gibonu
Daca nu ma insel, asta este blogul celui de la care am cumparat caiacul:
http://romania-vazuta-din-caiac.blogspot.com/



IRONICK
[attachmentid=1627785715]
neumann
QUOTE(gibonu @ 11 Jan 2012, 12:27)
Daca nu ma insel, asta este blogul celui de la care am cumparat caiacul:
http://romania-vazuta-din-caiac.blogspot.com/
*



Super cool linkul! M-am dat si eu pe aici, asta vara: http://romania-vazuta-din-caiac.blogspot.c...iacistilor.html

Insa numa pana la 2, n-am intrat pe 3+, pe care il numesc "cimitir" in blog smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.