Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: INTREBARE
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
bogdan.stavar
Salut,

La senzorii parcare din fabrica atunci cand dai inapoi tiuie....si intensitatea creste odata cu apropierea de obstacol insa...intrebare....nu ar trebui sa se dea muzica incet automat cand incepi sa dai inapoi? La mine nu se da si nu mi se pare normal mai ales ca din fabrica nu am si afisaj....daca am muzica tare....nu se aud aia in veci....
sergiu23
Salut. Nici la mine nu se da muzica mai incet.
pishky
nici la mine, o pun (adica eu, care este) pe pauza de obicei.
PuscasMarin
Merge manual - dai muzica pe Pause excl.gif

La mine ce ma deranjeza este ca se aude destul de slab sunetul de avertizare, difuzorul fiind undeva in spatele masinii si trebuie sa-mi ciulesc urechile mereu.

Cineva de pe forum gasise solutia sa intoarca firele de la difuzorul din spate la cel din fata de la comanda vocala si cred ca o sa fac si eu acelasi lucru.
kum
QUOTE(bogdan.stavar @ 16 Nov 2011, 00:39)
Salut,

La senzorii parcare din fabrica atunci cand dai inapoi tiuie....si intensitatea creste odata cu apropierea de obstacol insa...intrebare....nu ar trebui sa se dea muzica incet automat cand incepi sa dai inapoi? La mine nu se da si nu mi se pare normal mai ales ca din fabrica nu am si afisaj....daca am muzica tare....nu se aud aia in veci....
*


Nu se da muzica mai incet. Asa e din fabrica. Ori te obisnuiesti, ori bricolezi ceva.
gabize
QUOTE(PuscasMarin @ 16 Nov 2011, 11:17)
Merge manual - dai muzica pe Pause  excl.gif

La mine ce ma deranjeza este ca se aude destul de slab sunetul de avertizare, difuzorul fiind undeva in spatele masinii si trebuie sa-mi ciulesc urechile mereu.

Cineva de pe forum gasise solutia sa intoarca firele de la difuzorul din spate la cel din fata de la comanda vocala si cred ca o sa fac si eu acelasi lucru.
*



Din cate stiu eu semnalul acustic al asistentului la parcare nu se aude din boxele masinii, ci dintr-un tweeter montat undeva sub capitonajul lateral al portbagajului (pe partea dreapta). Asa ca, daca vrei sa auzi mai bine, poti sa-i lungesti firele si sa-l tragi in habitaclu, cat mai aproape de scaunul soferului.
tacufmr_lagunaII
Intr-adevar la mersul cu spatele radioul nu se opreste, ceea ce face imperceptibil sunetul de la sistemul de parcare atunci cand muzica este mai tare. Teoretic se poate face o mica inventie ca atunci cand activezi senzorii de parcare sa treci sistemul audio pe mute (functia este folosita de sinteza vocala). Sper sa am timp intr-o zi sa ma uit pe o schema electrica si sa incerc sa realizez ceva.
R19/16v
Din clip se poate modifica volumul si frecventa.
bogdan.stavar
se poate modifica volumul si frecventa tiuitului de la senzorii parcare? Bun volumul ca volumul ca il maresti..dar frecventa....ce rol are si pentru ce sa o modifici? Sau te referi la frecventa (cat de des sa iti tiuie ) cand te apropii?!

<span class='edit'>16 Nov 2011, 14:58:</span>
QUOTE(tacufmr_lagunaII @ 16 Nov 2011, 14:25)
Intr-adevar la mersul cu spatele radioul nu se opreste, ceea ce face imperceptibil sunetul de la sistemul de parcare atunci cand muzica este mai tare. Teoretic se poate face o mica inventie ca atunci cand activezi senzorii de parcare sa treci sistemul audio pe mute (functia este folosita de sinteza vocala). Sper sa am timp intr-o zi sa ma uit pe o schema electrica si sa incerc sa realizez ceva.
*




pai vad ca si tu ai o laguna din 2007 deci cu facelift...acum intrebare...de unde mai ai tu sinteza vocala ca nu mai exista pe facelift....asa cum era pe cele anterioare...sau acel difuzor in care era inainte sinteza mai exista si acum.....ca "vorbeste" navigatia ...si pe acolo vorbeste oare...ca nu am fost curios pe unde....dar sa stii ca si in cazul asta....vorbeste odata cu radio-ul deci nu se da pe mute radio.....fata de inainte cum era sinteza vocala se dadea pe mut tot sistemul audio si iti spunea vocal problema masinii sau atentionarea....
PuscasMarin
QUOTE(gabizegrean @ 16 Nov 2011, 12:56)
Din cate stiu eu semnalul acustic al asistentului la parcare nu se aude din boxele masinii, ci dintr-un tweeter montat undeva sub capitonajul lateral al portbagajului (pe partea dreapta). Asa ca, daca vrei sa auzi mai bine, poti sa-i lungesti firele si sa-l tragi in habitaclu, cat mai aproape de scaunul soferului.
*



N-am zis ca se aude in boxele masinii ci intr-un Buzzer, twiter care la mine e in partea stanga spate sub capitonaj spre bancheta, masina este break, poate la berlina e pe stanga nu stiu.

Ma gandeam sa trag firele in fata undeva sub volan unde am un mic difuzor nefolosit care nu are nici o functie neavand in echipare sinteza vocala sau gps.

Ma pot folosi de difuzor (nu stiu daca s-ar auzi ceva) sau sa-l scot si sa-l inlocuiesc cu buzzer-ul.
Trebuie vazut si cercetat !

Poze aici la postul#56
alinushy
cd playerul n-are o intrare pt carkit, care cand primeste semnal taie volumul la boxe? daca da, n-ar merge alimentata intrarea respectiva de la sonda de mers inapoi? bagi in marsarriere, se pune pe mute/pause cd-u
gabize
Buzzerul e pe partea soferului, am spus partea dreapta, dar n-am specificat ca trebuie sa privesti masina din fata smile.gif
Radocanu
alinushy: Cd-player-ul are intrare pt mute ( ii trebuie un minus ( - ) dar pe sonda de marsarier avem plus... trebuie inversata polaritatea printr-un releu !
tacufmr_lagunaII
Bogdan - nu am sinteza vocala, pentru ca nu s-a mai montat pe varianta facelift, dar principiul de functionare al sistemului audio este acelasi. Va trebui un semnal de la senzorii de parcare care sa activeze functia de mute a sistemului audio. Sper sa gasesc timp si sa realizez chestia asta.
bogdan.stavar
ar fi frumos.....tine-ne la curent! smile.gif
AdyF
QUOTE(bogdan.stavar @ 16 Nov 2011, 13:56)
se poate modifica volumul si frecventa tiuitului de la senzorii parcare? Bun volumul ca volumul ca il maresti..dar frecventa....ce rol are si pentru ce sa o modifici? Sau te referi la frecventa (cat de des sa iti tiuie ) cand te apropii?!


Se poate modifica cu DDT2000 si volumul si frecventa pe care auzi sunetul , adica un sunet inalt sau un sunet jos. Eu cum am probleme cu auzul in special cu sunetele inalte am modificat frecventa pe ceva mai jos mi se pare ca minim e 400 si maxim 800 Hz.
leontin.briciag
Salutare. Eu am alta problema, cand bag in mansalier tiuie ca si cum ar fi cineva foarte aproape. Ma poate ajuta si pe mine cinela?
the_dodita
Intrati pe http://www.planeterenault.com/forum/tous-m...iere-t5375.html si vedeti exact modalitatea de prindere a releului astfel incat sa aveti "mute" pe radio sau CD cand dati cu spatele...
Chiar daca nu stiti limba franceza, pozele ajuta foarte mult...
bogdan.stavar
mmm..daca ar face cineva bine ar fi eu din pacate nu ma pricep dar "suna" bine din poze
hsi
QUOTE(AdyF @ 17 Nov 2011, 14:56)
Se poate modifica cu DDT2000 si volumul si frecventa pe care auzi sunetul
*




Salut,

Prin ce meniu se intra pentru a face aceste modificari?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.