Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: instalare boxe fata dacia berlina
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment
Pages: 1, 2
drakool21
tocmai mi-am cumparat o pereche de boxe Pioneer de 17 cm diametru si vreau sa le instalez in usile din fata...intrebarea mea este: pot sa scot invelitoarea aia de plastic a usii fara probleme? am inceput yo sa dau jos din chestiile de pe ea (maneru, clinciu ala de la care se deschide usa, spatiu ala de depozitare din josul usii) dar cand am ajust la manivela pentru geam m-am cam speriat ca nu stiam cum pot s-o scot fara sa o rup, si in plus nu stiu cat de complicat e de pus totu la loc...nu prea ma pricep la interioru de dacia si mi-e cam frica sa fac ceva p'acolo fara un sfat de la voi smile.gif
deci...credeti k o sa am probleme? macar niste sfaturi daca aveti pt mine, v-as fi foarte recunoscator...

imi cer scuze daca s-a mai discutat problema asta dar chiar am cautat ceva timp si nu am gasit nimic sad.gif(

gattoman
ca sa dai jos manerul tre sa-i scoti aparatoarea aia de plastic ce o are deasupra(vezi poza). tragi de ea (tre sa iasa destul de usor) si o sa descoperi o piulita de 8 (sau 10?) pe care o desfaci si gata. ca sa scoti fata de usa tre sa o desfaci din bradutii(o sa-ti trebuiasca vreo 6 bucati ca s-ar putea sa-i rupi) care o tin pe margine si ridici in sus. de montat e usor, le pui in ordine inversa demontarii. smile.gif
gattoman
nu mai scrie cu k,sh,tz si restu ca o sa iei un warn de la moderatori.
daca te referi la chestia aia din poza sa stii ca nu iese. tragi din partea de sus si o dai intr-o parte, nu tre sa scoti de tot acea aparatoare. nu o sa-ti cada nimic. ai grija cum le desfaci ca sa stii cum sa le pui inapoi.
drakool21
ahaaaa....am inteles smile.gif
merci mult de tot. de maine ma apuc de munca....
marianrec
Nu inteleg de ce vrei sa desfaci usa. Eu spun sa scoti doar buzunarul, iei un cutter si decupezi locul unde pui boxa, tragi cablurile si apoi prinzi boxa cu holtsuruburi autoperforante si ...gata (trebuie sa tai din buzunarul usii)
Problema este ca s-ar putea sa fii nevoit sa tai putin din tabla usii pt a incapea boxele de 16,5 . Daca nu ai cu ce taia incearca sa indoi cu ceva tabla (spre interiorul usii), sau sa mergi la un mester.
drakool21
pai tocmai de asta vreau sa desfac usa. ca sa vad daca are loc difuzoru acolo si unde pot sa dau gaurile si cum sa trag cablurile. daca va fi nevoie o sa tai un pic din tabla, nu e asta o problema (daca am reusit sa dau gauri de 15 in tabla din spate, de sub luneta, cred ca pot sa tai orice bucata de tabla de pe dacia) smile.gif
speedy82
Difuzoarele tale de 17 cm sunt destul de mari pentru usa din fata. Dar asta nu este o problema, pentru ca se poate taia ceva din tabal din usa si iti vor intra wink.gif . Daca vrei sa iti rezolvi treaba curat, usor si fara sa te murdaresti pe maini te duci la un atelier care monteaza difuzoare si se rezolva. Dar, imi inchipui ca vrei sa ti le faci cat de cat singur. Asa ca vei avea destul de munca. Si tine minte masoara de doua ori inainte sa tai o data
drakool21
ai dreptate, vreau sa mi le fac singur smile.gif cat despre masurat, chiar am remarcat ce inseamna sa cumperi un lucru de calitate. pe cutia din carton in care au venit era marcata sectiunea difuzorului ca sa o decupezi de acolo si sa vezi frumos pe suport unde sa dai gaurile si toate alea, sa nu stai cu difuzoru pe tabla si sa tragi linii cu markeru (mai strici si membrana la difuzor daca nu ai grija)
nu vreau sa o duc la mester pentru ca tot eu mi le-am pus si pe cele de pe spate si zic eu ca am facut treaba destul de buna. plus ca alta satisfactie ai cand faci ceva cu manuta ta wink.gif
speedy82
Dap. Iti inteleg optica, pentru ca si eu gandesc la fel ca si tine. Ce placere mai mare decat sa lucrezi la propria masina! wub.gif
Si mai am si eu o rugaminte la tine. Zi-mi si mie ce difuzoare ti-ai achizitionat?
Asa din curiozitate!
drakool21
Pioneer TS-G1748. le-am testat deja pe masina si se aud super bine. nu au bass asa puternic dar pentru usile din fata sunt absolut perfecte. la componente audio ma pricep, asa ca daca ai nevoie de vreun sfat sau ceva...just let me know wink.gif
marianrec
QUOTE(drakool21 @ 12 Jul 2005, 23:28)
pai tocmai de asta vreau sa desfac usa. ca sa vad daca are loc difuzoru acolo si unde pot sa dau gaurile si cum sa trag cablurile. daca va fi nevoie o sa tai un pic din tabla, nu e asta o problema (daca am reusit sa dau gauri de 15 in tabla din spate, de sub luneta, cred ca pot sa tai orice bucata de tabla de pe dacia) smile.gif
*




Daca nu te-ai apucat inca iti mai dau un sfat pt a-ti usura munca: nu este nevoie sa desfaci usa. Iti spun pt ca eu asa ceva fac zilnic. Dupa ce desfaci buzunarul, pe vinilinul de la usa ai sa vezi imprimat un cerc (de la buzunar). Asezi sablonul tau astfel incat cercurile sa aiba acelasi centru si ai cea mai buna pozitionare a difuzorului.
Sau daca nu vrei..... fa cum vrei tu.
drakool21
pai da...exact asa vreau sa fac dar nu stiu daca e suficient de mare gaura ca sa-mi intre difuzoarele mele...trebuie sa aiba minim 14 cm diametru...zici tu ca incap?
Muttley
Poate n-ati observat bine, dar omul zice ca are difuz. de 17 cm (probabil mai exact 16,5...). Din ce am observat eu, apar unele probleme specifice unei astfel de dimensiuni:
1) din cauza inaltimii prea mari a difuzorului, geamul nu va mai cobori pana jos. Se va opri in magnet... Eu apreciez ca se rezolva problema cu un distantier confectionat din pal de exemplu...
2) actionarea manivelei e posibil sa devina incomoda din cauza distantei prea mici pana la plasa difuzorului (se observa treaba asta si-n prima poza a lui gattoman)... Solutia: actionare electrica a geamurilor sau obisnuirea cu situatia...
3) problema comuna tuturor difuzoarelor... protejarea lor impotriva umezelii.

Am si eu o pereche de Pioneer de 16,5 pe care vreau sa le pun in fata, dar aman montaju' de vreun an... Daca va mai exista topicul, cand in cele din urma le-oi monta, pun poze...
drakool21
au chiar 17 cu tot cu masca...le-am masurat smile.gif
drakool21
scuze ca am scris aceeasi chestie de 7 ori da imi face figuri browseru
drakool21
dupa 2 seri de munca am reusit sa instalez difuzorul de pe partea dreapta. a fost destul de dificil dar eu sunt multumit de cum a iesit si abia astept sa-l pun si pe celalalt. cele mai mari probleme pe care le-am avut au fost din cauza tablii (mai exact de locul pe care l-au lasat asita de la dacia pt difuzor...o gaura mai degraba dreptunghiulara decat rotunda, inalta de vreo 20 de cm si lata de vreo 12 :weird, si cu un fel de aripioare de tabla care probabil erau intentionate sa sustina magnetul, care in mintea lor trebuie sa aiba pana in 10 cm diametru) in fine, am taiat aripioarele respective si difuzorul incape chiar la limita. a doua problema a fost la mine datul gaurilor pentru ca (cel putin la a mea) tabla e ondulata exact in locurile in care trebuia sa-i dau suruburi smile.gif le-am rezolvat pe toate pana la urma, singura chestie care ma deranjeaza e ca din cauza gaurii imense in inaltime din usa difuzorul e sustinut in suruburi in partea lui superioara doar de blatul de carton de sub tapiterie...
cu geamul n-am probleme, se deschide complet, iar manivela rateaza plasa difuzorului cu vreo 2 cm, adica exact cat iti trebuie sa treci cu degetele fara se te incomodeze. de asta sunt foarte multumit. cat despre umezeala, nu cred ca o sa am probleme pentru ca scria pe cutia de la difuzoare ca sunt "water proof & resistent". plus ca am vazut ca in usa sunt tot felul de folii de plastic si un fel de material textil intre foliile de tabla, si nici nu am gasit strop de apa in usa cand am desfacut-o (masina are 4 ani si sta numai afara ca n-am garaj)
am pus si niste poze daca va intereseaza...
[attachmentid=11632][attachmentid=11633]
marianrec
Foarte frumos. Parca ai face asta zilnic. Cu toate astea am impresia ca ai pus plasticul ala de la nuca (care se prinde in 2 suruburi) invers si s-ar putea sa-ti faca probleme.

Muttley - eu nu am intalnit difuzoare "de firma" care sa aiba o inaltime asa de mare ca sa incomodeze coborarea geamului la maxim.
drakool21
da, ai dreptate, era invers cand am facut pozele smile.gif mi-am dat seama mai tarziu si am pus-o calumea.
unii s-ar putea intreba de ce e emblema de la pioneer intr-o parte si nu pe mijlocu usii...capacu ala cu plasa de la difuzor se poate prinde intr-o singura pozitie pe difuzor, si cum nu am avut cum sa prind difuzoru pe usa in pozitia respectiva am fost nevoit sa-l pun asa...yo zic ca arata binicel oricum...
am si un sfat pentru cei care vor sa incerce operatiunea asta pe viitor. asigurati-va ca difuzoru montat cu tot cu aparatoarea lui nu loveste in prag cand inchizi usa!!! smile.gif am avut mari emotii dupa ce am terminat treaba si am vrut sa inchid usa, mi se parea ca va atinge pragu, dar din fericire il rateaza cu ceva mai mult de 1 cm...pfiew biggrin.gif
speedy82
Felicitari! Arata bine si cred ca si suna bine! up.gif Stiu ca este multa munca si multa bataie de cap, pentru ca doar ce am terminat si eu de instalat niste difuzoare. Este adevarat ca le-am pus in spate, dar asta nu inseamna ca nu am stat o jumatate de zi intins pe spate in portbagaj! Dar a meritat! Acum o mica discoteca in masina! tongue.gif
drakool21
hehehe...da, cunosc...si tabla aia de la luneta e crima, cred ca daca faceau toata masina din tabla asa groasa foloseam dacia ca tanc smile.gif eu la vremea cand mi-am pus boxele pe spate (acum vreo 3 ani) nu aveam scule de taiat tabla, si am facut gaurile dand gaura langa gaura cu bormasina si apoi netezind marginile cu o pila imensa biggrin.gif iti dai seama ca mi-a luat un weekend intreg doar sa fac gaurile smile.gif oricum, merita efortul...
argon
Am si eu o problema cu boxele spate la break.
Le-am monta in usa din spate, acolo in compartimentul motorasului stergatorului spate(posesorii de break stiu mai bine:)) pe o placa lunga de traforaj, care e dintr-o parte a usii in cealalta.
Problema e ca spatiul din spatele boxelor(unde e magnetul, incinta acustica) comunica de la o boxa la cealalta.
Ar trebui sa pun un placaj sau ceva intre?, sa nu se creeze distorsiuni
Drakool21, ai zis ca te pricepi, dati-mi un sfat.
Boxele sunt de buna calitate, Sony pe 3 cai de 50 w fiecare, si as vrea sa scot tot ce pot de la ele.
Multumesc.
Hormonelul
Eu mi-am pus in USILE din fata boxe ovale cu 3 cai de spate "Zgomotec" - NU este un lucru cu care ma mandresc !!! eram si eu mai tanar. rolleyes.gif Bineinteles ca le-am pus crezand ca se vor auzi la fel de bine cum se auzeau pe spate - Total Fals se aude ceva dar neavand o incinta suficienta nu este nimic extraordinar. Macaraua geamului NU loveste in Magnet, geamurile tot se deschid la maxim pt ca : - atunci cand cumperi boxe mari primesti si niste distantoare. Am facut rost de mai multe si am pus cate 2 pe fiecare parte (in felul acesta boxa e izolata si are incinta). Boxele sunt prinse in tabla usii cu niste kiplinguri foarte lungi ~ 20cm. A trebuit sa si tai si sa indoi un pic tabla usii ca sa imping pana unde trebuie difuzorul.

Sfatul Meu este sa optati pentru boxe de usi de firma care sunt facute si calculate sa functioneze optim in acel loc. Nu marimea conteaza in acest caz !


EU de-abia astept sa le schimb .... ca se mira toata lumea ce am putut sa fac.
drakool21
sandman...acuma, nu stiu exact ce ai facut tu acolo...poate daca pui si tu niste poze pot sa-ti spun mai exact...din cate am inteles yo din ce ai scris, difuzoarele tale sunt ambele intr-o singura incinta undeva pe usa portbagajului...conventional este ca atunci cand folosesti doua sau mai multe difuzoare in acceasi incinta sa separi camerele si sa le umplii cu material de genul vata, lana sau ceva textil moale si voluminos, sau macar sa captusesti peretii incintei cu un astfel de material...si asta tocmai pentru a evita eventualele distorsiuni care mai mult ca sigur o sa apara, mai ales ca incinta ta nu este calculata...evident ca depinde si de marimea incintei si distanta dintre difuzoare...dar in orice caz, daca folosesti o singura incinta pentru ambele difuzoare este bine sa desparti camerele si sa le izolezi...
parerea mea sincera este ca totusi acel loc in care ti-ai pus difuzoarele nu este unul ideal, chiar daca reusesti sa faci o incinta foarte buna, pentru ca iti va vibra foarte tare usa de la portbagaj si o sa scoata niste zgomote neplacute...de asemenea, parerea mea este ca difuzoarele tale nu sunt suficient de puternice pentru pus in portbagaj, in general in portbagaj se pun difuzoare mai puternice (peste 100W) asa ca oricum nu stiu cat de mult vei scoate din ele...
scuzati va rog postul foarte lung...
drakool21
" Sfatul Meu este sa optati pentru boxe de usi de firma care sunt facute si calculate sa functioneze optim in acel loc"

bravo...bun sfat wink.gif cat despre marime..da-mi voie sa nu fiu de acord cu tine...marimea conteaza absoult oriunde, o marime mai mare a membranei inseamna mai mult aer dislocat, ceea ce inseama ca "se aude mai tare" smile.gif
desigur ca daca difuzorul respectiv nu este facut de producator sa functioneze optim intr-o aumita incinta poate sa aiba el si juma de metru in diametru ca tot nu se va auzi la potentialul sau maxim...cu toate astea, se observa clar diferentele intre difuzoare de acelasi tip dar marimi diferite.
argon
Dupa amiaza vin cu poze

"parerea mea sincera este ca totusi acel loc in care ti-ai pus difuzoarele nu este unul ideal, chiar daca reusesti sa faci o incinta foarte buna, pentru ca iti va vibra foarte tare usa de la portbagaj si o sa scoata niste zgomote neplacute"

Daca tu vi cu alte optiuni de instalare boxe spate la Break esti binevenit, ca eu nu am gasit altceva(nu vreau sub nici o forma polita in portbagaj)
In legatura cu puterea lor, sunt 50 w rms reali pe boxa(boxe de 18), dati de casetofon(4x50).
Iti garantez eu ca sunt suficienti, ca nu vreau sa-mi pun amplificator.
drakool21
pai zii ma ca sunt rms ca induci oamenii in eroare biggrin.gif
o intrebare totusi...in fata ai boxe? intreb pt ca nu stiu cat de bine o sa ti se auda mediile in fata la volum mic...
cat despre locatie pune niste poze cu tot portbagajul tau si sigur gasim un loc (asta in cazul in care nu sunt foarte bine acolo unde sunt...vedem...)
argon
Am si in fatza, in usi, dar mai mici, pun poze si de acolo.
O ultima intrebare pana vin cu poze: se poate pune Subwofer daca Nu exista iesire pentru asa ceva la cas? exista 2 iesiri fata 2 spate.
drakool21
mah, teoretic se poate sa pui subwooferul la una dintre iesirile casului. DAR...in nici un caz nu o sa-ti scoata un cas 4X50 destula putere incat sa-ti pui un subwoofer adevarat, adica, el se aude, dar nu castigi nimic...mai bine pui niste boxe mari (alea sony care le ai sunt ok)...exista casuri cu iesire speciala de subwoofer (sa conectezi subu direct la iesirea aia), nici alea nu sunt bune...la fel, scot ele ceva dar nu suficient incat sa simti o diferenta majora...cea mai bina solutie (si singura, as zice eu) este un cas care are iesire pre-out (cu mufe rca) si un amplificator conectat la iesirea aia...toate celelalte solutii sunt un fel de jucarii asa smile.gif stiu pt ca am incercat toate solutiile posibile si...chiar n-are rost sa faci tot felul de improvizatii...daca vrei sub iti iei cas cu iesire preamplificata si amplificator si gata...e adevarat ca cele "de firma" sunt scumpe...dar poti sa gasesti si ceva mai ieftin...
argon
Am iesire pre out cu mufe RCA, dar nu am amplificator, deci solutia viabila ar fi sa conectez un amplificator la pre out...mersi mult
drakool21
dap...exact...cu cea mai mare placere smile.gif
Hormonelul
O alta solutie sa iti iei un subwoofer cu amplificator incorporat, dimensionat pt puterea subwooferului. Asta iarna era o oferta prin Metro 7-8 milioane.
drakool21
da mah, e exact acelasi lucru...e adevarat ca e mai sigur asa ca stii sigur ca nu arzi subu...da oricum inainte sa iei te uiti si tu la puteri, sa se pupe smile.gif
argon
Am pus poze sa va lamuresc despre ce este vorba.
Se observa si pe margini un spatiu pe care nu stiu cu ce sa-l astup.
Si intre , cu ce sa separ incintele acustice?

Orice idee este binevenita.
Multumesc
Hormonelul
Hmmm... singura idee care imi vine - sa pui spuma cu care se izoleaza ferestrele termopan si tai la nivel cu o lama sau cutter surplusul .

happy.gif
argon
cu spuma e o idee. Mi-a trecut si mie prin cap, dar o sa se umfle tare, si mi-e frica sa nu deformeze placajul, sau sa ajunga in partea din spate a boxelor.
drakool21
ok...am vazut si eu despre ce e vorba...ideea mea e urmatoarea...lasa incinta asa ca nu ai cu ce sa separi spatiul ala...ar trebui sa sudezi o foaie de tabla, suficient de groasa si taiata la milimetru intre foaia de tabla exterioara si cea interioara a usii portbagajului...lucru care e destul de deificil si nu prea merita zic eu...in schimb ia niste vata de sticla si umple cu ea tot locul gol din usa, dar nu forta...baga doar cat intra, nu trebuie sa fie inghesuita...dupa ce pui vata umple golurile alea din margini cu spuma, din nou nu prea multa, doar cat e nevoie astfel incat sa acopere toata gaura...taie cu cutterul excesul de spuma si poti eventual sa pui peste ea o bucata frumos taiata de autocolant negru...
argon
ooook, e buna ideea asta cu vata la mijloc, poate ar merge tot spuma intre tablele alea 2, dar nu multa.
Sper sa se simta diferenta dupa aceasta operatiune, ca acum cateodata intra in rezonanta(nu cu usa portbagajului, ci boxele intre ele).
Usa nu intra in rezonanta cum ai zis, dar a trebuit sa fixez bine placuta cu nr de inmatriculare, ca trepida serios cu volumul mai tare huh.gif
drakool21
hehehe....nu cred ca exista om cu dacia sa-si puna sunet pe masina si sa nu-i faca placuta cu nr ca toti dracii smile.gif daca zici ca nu-ti rezoneaza usa atunci e ok...ai putea sa faci o mica jmekerie si sa pui mai multa vata chiar in mjlocul usii, eventual sa fie chiar comprimata, si sa izoleze astfel camerele una de alta cat de cat...
iti zic sigur ca se simte diferenta...doar ca trebuie neaparat sa izolezi incinta, adica sa astupi cumva gaurile alea din margini...daca alea raman asa n-ai rezolvat nimic...
X-taz
QUOTE(sandman @ 21 Jul 2005, 08:43)
Am si eu o problema cu boxele spate la break.
Le-am monta in usa din spate, acolo in compartimentul motorasului stergatorului spate(posesorii de break stiu mai bine:)) pe o placa lunga de traforaj, care e dintr-o parte a usii in cealalta.
Problema e ca spatiul din spatele boxelor(unde e magnetul, incinta acustica) comunica de la o boxa la cealalta.
Ar trebui sa pun un placaj sau ceva intre?, sa nu se creeze distorsiuni
Drakool21, ai zis ca te pricepi, dati-mi un sfat.
Boxele sunt de buna calitate, Sony pe 3 cai de 50 w fiecare, si as vrea sa scot tot ce pot de la ele.
Multumesc.
*


sa-ti dau o idee....ca si eu am tot break.........si eu am avut aproximativ aceeasi pb......da' s-a rezolvat.....am doua kenwood..ovale...nu am vrut sa dau gauri in porcaria aia de carton...din spatele banchetelor...si eu zic ca sa-ti pui boxele acolo...ca nu se aud bene.....stiu eu pe cineva care a facut chestia asta.....asa....ca....m-am apucat intr-o zi sa-mi fac o cutie din lemn pt. ele pe care s-o pun in portbagaj.....vreau sa zic ca se aude superb...vibreaza tot in tine daca stai in spate.......ai aici si o shema ...dar este pt. o singura boxa..o faci tu pt. doua...ca nu este greu..si ai sa vezi rezultatele smile.gif cool.gif .Spor la munca.....nu este greu.....sa ai uneltele.. cool.gif excl.gif excl.gif
drakool21
super ideea cu cutia doar ca din poze ma gandesc yo ca omu foloseste masina la carat marfa multa sau ceva de genu asta, asa ca nu stiu daca o sa-i convina sa piarda atata loc...si in plus, cutia aia pe care ai facut-o tu e un fel de subwoofer, ori el are niste boxe pe 3 cai...presupun ca vrea sa scoata din ele tot ce pot iar cutia respectiva nu-l avantajeaza...ar merge eventual o cutie cu difuzoarele cu membrana in afara, separata in interior...dar revenim la problema cu spatiul...
sandman, gresesc?
argon
Nu gresesti, nu-mi permit sa pier atata loc in spate, tinand cont ca eu merg de obicei cu bancheta spate rabatata.\
E buna ideea, dar pur si simplu nu am loc, tocmai din cauza asta nu mi-am pus GPL, doar nu mi-oi pune boxe acum...
In legatura cu boxele in haionul spate, le-am separat cu vata si slilicon, (dar nu am apucat sa astup cu spuma si spatiile de pe margini), si se simte diferenta.
Se aude mult mai clar si basul e mai puternic,..astept sa fac si spatiile din margini cu spuma si sa vad atunci rezultatul...
Ar mai fi fost varianta cu boxele in usile din spate...dar nu mi-a convenit din diverse motive, cel mai important fiind ca venea bancheta inferioara chiar in fata lor si "oprea" sunetul
drakool21
bravo bravo...te asteptam cu niste poze cand termini treaba...bafta in continuare!
vulpe
Am si eu o intrebare: Ce dimensiune trebuie sa aiba boxele pentru usile din fata astfel incat sa nu fie necesara vreo modificare a partii metalice (indoiri de aripioare sau altele despre care am auzit pe aici)? (AM o berlina din '90)
De asemenea m-ar ajuta foarte mult si cateva sugestii din partea voastra in privinta alegerii modelelor .
Mentionez insa ca nu sunt un "maniac" in ceea ce priveste sunetul in masina si ca din lene, lipsa de timp, simtul lipsei de necesitate, nu am boxe in spate.

A!Si inca ceva: ce sa fac sa nu mi se ude? AM remarcat ca intra apa in usa de la ploi. Am auzit ca exista si boxe cu membrana "water proof", dar daca nu gasesc din acelea?

Multumesc.
drakool21
cred ca poti sa pui de 13 fara nici un fel de problema...marianrec poate sa-ti spuna exact...
cat despre alegerea modelelor, depinde ce vrei tu de la difuzoare, cati bani esti dispus sa dai pe ele, etc...mai da si tu ceva detalii daca vrei sa te ajutam...
vulpe
Pai nu exista o limita in privinta banilor(dar nu vreau de aur batut cu diamante), in rest nu stiu. Toata lumea banuiesc ca isi doreste sa se auda "bine". Imi dau seama ca nu se pune problema de bass si astea, dar sa se auda decent.
Imi dau cu parerea ca ar fi bune si unele cu tweeter incorporat(atasat) parca am mai vazut pe ici pe colo ca sa ocupe o plaja cat mai larga de frecvente, dar astept sfaturile voastre, care oricum sunt mai avizate.
drakool21
te cam inseli...nu toata lumea vrea sa se auda "bine"...unii se multumesc doar sa le zdrangane ceva acolo, in timp ce altii au diferite pretentii...unii vor bass la greu, altii claritate, altii sa li se auda TARE etc...
in cazul tau, daca vrei sa pui doua difuzoare in usile din fata si atat (si alea mici astfel incat sa nu tai din tabla) intr-adevar...nu prea poti sa te astepti la multe...dar "decent" ti se poate auzi si cu niste Domotec din targ la 30 lei...din cauza asta te-am intrebat de bani...
cat despre "tweeter incorporat" nu prea inteleg ce vrei sa spui...exista doua tipuri de sisteme de sunet pe masina...
1.difuzoare coaxiale (au atat driver de bass-medii cat si tweeter)
http://www.pioneer-eur.com/eur/product_det...onomy_id=25-131
2.componente (au difuzoare separate pt frecvente diferite si se folosesc impreuna cu filtre)
http://www.pioneer-eur.com/eur/product_det...onomy_id=25-131

parerea mea e ca in cazul tau e mai indicat sa folosesti unele coaxiale...
vulpe
Pana la urma mi le-am luat pe astea: http://www.alpine.ro/prod_details.php?pid=SPS-130A
La montare cat de important e sa nu incurc + cu - ? Se pot arde boxele?
argon
QUOTE(vulpe @ 18 Aug 2005, 01:40)
Pana la urma mi le-am luat pe astea: http://www.alpine.ro/prod_details.php?pid=SPS-130A
La montare cat de important e sa nu incurc + cu - ? Se pot arde boxele?
*



Nu conteaza daca se pot arde sau nu, tu respecta + si -, nu e greu, deaia un fir e rosu si altul negru...
De ars nu se ard, dar nu se aude la parametrii specificati de producator.
vulpe
QUOTE(tragedy @ 18 Aug 2005, 07:15)
Nu conteaza daca se pot arde sau nu, tu respecta + si -, nu e greu, deaia un fir e rosu si altul negru...
De ars nu se ard, dar nu se aude la parametrii specificati de producator.
*



Daca nu era o situatie deosebita nu as fi intrebat... Oricum multumesc.
drakool21
inversand polaritatea nu se ard difuzoarele...in schimb cand atunci cand difuzorul trebuie sa impinga membrana in afara, o va trage inauntru...ceea ce inseamna ca se va auzi ca un c**
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.