Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme cu turatia clio 1
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
clio95
am un clio 1 motor 1,2 benzina si imi sta turata pina se incalzeste apa ,acum cum a venit frigul merg pina unde trebuie sa ajung si tot turata ramine nu stiu ce sa ma fac ,placuta de acceleratie sa uitat un domn la ea si mia spus ca e curata nu e de acolo,cine ma poate ajuta
Ruslan
Si eu am aceeasi problema si de la un service am aflat ca e vorba de un dispozitiv format din senzorul de soc, o supapa, etc. Ideea e ca prin supapa aia ar intra aer fals si ar tura masina. Din cate am aflat, NOU, costa cam in jur de 100 lei piesa. Daca rezolv roblema te anunt.
clio95
ok astept un raspuns multumesc
Ruslan
- Ti-am promis ca revin cu lamuriri in privinta problemei tale. Cat timp este rece motorul, masina sta turata (in jur de 1200-1500 rpm). Daca, dupa incalzirea motorului, turatia masinii revine la normal (600-900 rpm), atunci nu este nicio problema cu masina.
- La mine se comporta astfel: statea masina putin turata pana se incalzea, scadea turatia la normal, dar apoi, dupa ce plecam de pe loc, cand o scoteam din viteza, urca turometrul iar la peste 1500 rpm.
- La tine cum se intampla exact? Depinde foarte mult de simptomele exacte ale masinii, pentru ca, asa cum ti-am spus, e posibil sa nu fie nicio problema.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.