Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cel mai bun prieten.Megane Sedan 1.5dci
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
mishu999
A venit vremea sa-mi prezint si eu noul prieten.Este vorba despre un Megane Sedan varianta Privilege 1.5dci 74kw din 2006,achizitionat acum o saptamana de la un coleg de aici de pe forum,acesta fiind primul si singurul propietar al masinii.Mi-am dorit o masina nu prea veche,cu un consum mic datorita numarului de km relativ mare pe care ii parcurg anual,in jur de 35.000km,ceva dotari dar care sa-mi ofere si un oarecare confort iar Meganul s-a potrivit cel mai bine descrierii.Initial bugetul a fost de 7000euro.Masina a costat 6000 iar restul de o mie pusi la saltea pentru eventualele probleme.In momentul achizitionarii masina avea 114.000km cu istoric complet in reteaua Renault.Deocamdata sunt foarte multumit de masina,chiar nu ma asteptam sa fie asa...cum sa-i zic...inchegata.Nu are nici un greiere(cred ca aici este meritul fostului propietar).Ca probleme...as avea o mica bataie pe fata cand sunt cu rotile virate si o viteza de maxim 15km/h pe un drum gen pietris sau asfalt cu crapaturi/denivelari.In rest e liniste totala,nici un zgomot suspect.Am dat fuga la mecanic unde dupa o verificare am schimbat bucsile de la cadru motor si bucsa de la caseta de directie dar zgomotul persista.Urmeaza sa schimb si bucsile de la bascule si tamponul antibalans saptamana aceasta cand voi avea timp si sper ca va disparea si zgomotul.Dotarile echiparii Privilege le stiti cu totii asa ca nu mai are rost sa le enumar,doar pe cele montate ulterior le zic si astea ar fi incalzire in scaune,folie 3M cu transparenta 75% pe geamurile spate si luneta,senzori de parcare,boxele schimbate cu unele Pioneer acelea dedicate pentru Megane cu membrana galbena sau ceva de genu si mascate perfect.Despre consum ce sa zic...am resetat CB-ul cand am luat masina iar dupa 1400km parcursi 70%extraurban-30%urban am un consum de 5.2.Deci una peste alta cred ca am facut o alegere corecta de care momentan sunt foarte multumit.
Cateva poze de la fostul propietar pentru ca eu nu mai stiu pe unde am pus aparatul foto
CRY 79
Multi km fara evenimente. Frumoasa masina si sa stii ca ai facut o alegere buna.
1310CL
O masina buna si un tovaras de nadejde ! respect Renault.
iulian'71
Bine ai venit intre megane-isti! Sa o stapanesti sanatos!
mishu999
Multumesc frumos de urari si va urez la fel si voua!
Eu4yas
Din pozele pe care le-ai pus am un singur cuvant.

Exemplar!
mishu999
Fostul propietar a avut mare grija de masina din cate am observat.Si eu voi avea la fel.Stiu in mare parte cu ce se mananca o masina si in consecinta masina va fi tratata asa cum se cuvine.Tin foarte mult la masini in general niciodata nu le-am tratat ca pe niste obiecte ci ca pe adevarati membrii ai familiei.Eu consider ca asa cum te porti cu masina asa se va purta si ea cu tine. biggrin.gif
mishu999
Astazi dupa un drum Slatina Bucuresti si retur am obtinut un consum de 5.1 conform CB.La 138km/h instantul arata in jur de 6,3.Masina trage decent pentru 100cp insa pe viraje...nu cu mult peste Logan.Cel putin impresia asta mi-a lasat-o mie
slider2
poi pe viraje este penalizata de pdg. o mare prostie din partea renault sa puna obligatoriu aceasta "dotare".
S4b1n
Din ce vad in poza pare sa fie in 5 trepte nu? S-au facut si in 5 si in 6 trepte pe motorul asta?
Oricum, buna alegere. Sa o stapanesti sanatos si sa n-ai probleme !
Markos
Pe M2 1.5 doar 5 trepte. 6 erau pe 1.9
Catalinmodena
6 trepte sunt si pe 1.5 105hp sau mai nou 110hp!
Markos
M2 sau M3?
R19/16v
M2.1 de 1.5 cu 105 cai are BVM6
slider2
dci 1,5 cu 105cp avea 6 trepte, cele de 85 si 100 aveau 5 trepte
mishu999
Meganul 2.1 nu are pe motor de 1.5 cutie in 6 trepte.Doar cele 2.2 incepand cu 2007 parca au.Motorul acesta l-am cautat eu initial dar cand am vazut-o pe aceasta nu am mai stat pe ganduri
R19/16v
Te inseli. Ma repet - M2.1 cu 1.5 de 105 are BVM6
mishu999
Inseamna ca nu m-am documentat eu prea bine.Cu cel de 105cp nu am mers dar am mers cu cel de 86 parca si se simte diferenta intre cel de 86 si cel de 101.Sunt curios ce diferenta e intre cel de 101 si cel de 106
b76bgaarh
in romania a fost vandut doar megan de 1,5 82 si 101 cai cu 5 trepte. 6 trepte a aparut de cand au introdus pe facelift (2007) euro 4. cel din poza este primul 2.2 ca are si monograme pe usi, cand au pus euro 4 au disparut si monogramele de pe usi.

bafta
slider2
@mishu diferenta se simte binisor pentru ca nu diferenta de cai este importanta, ci cei 40 nm in plus sunt importanti.
dan22y
QUOTE(mishu999 @ 13 Nov 2011, 22:14)
...achizitionat acum o saptamana de la un coleg de aici de pe forum,acesta fiind primul si singurul propietar al masinii.
*


QUOTE(mishu999 @ 13 Nov 2011, 23:41)
Fostul propietar a avut mare grija de masina din cate am observat.
*


Este masina colegului Bacu

Oricum frumoasa up.gif sa ai grija de ea macar cat a avut si colegul nostru de ea.

Confirm ceea ce zice colegu' R19/16V in legatura cu M2.1 cu BVM6 pe 1.5 105cp. Sunt si pe forum cativa useri cu masini din astea. Insa in reteaua Reno Ro nu s-au comercializat decat pe M2.2 asa cum a zis b76bgaarh
Catalinmodena
Alea la care face referire R19 au fost aduse din afara!
slider2
QUOTE(dan22y @ 18 Nov 2011, 14:42)
Este masina colegului Bacu

Oricum frumoasa up.gif sa ai grija de ea macar cat a avut si colegul nostru de ea.

*



pot oarecum sa confirm si eu ca masina este super ok, cel putin acum 1 an de zile cand am luat eu masina era. ca sa fiu mai concis am fost foarte aproape sa cumpar eu masina de la BACU.
daca nu ma insel numarul de inmatriculare era B - 87 - BAC, iar daca este asa @mishu sa stii ca (parca) ieri ti-am dat prioritate sa faci stanga, dar nu mai stiu pe unde exact biggrin.gif .
mishu999
Da nr de inmatriculare este B 78 BAC.Pe unde @slider2 s-a intamplat?Am fost ieri in Buc dar nu mai tin minte.Oricum multumesc frumos biggrin.gif
Masina a ajuns la 116.500km si se comporta foarte bine,doar acel zgomot relatat in primul post parca a inceput sa se ampifice.Am observat ca se aude si o trosnitura ca sa zic asa la plecarea mai brusca de pe loc cu rotile un pic virate si se mai aude o bataie/pocnitura cand dau intr-o groapa cu una din roti dar numai cand rotile sunt virate.O sa-mi fac timp sa ajung la service zilele astea sa vedem despre ce ar fi vorba
speedman
Frumoasa masina, arata impecabil.
Sa o stapanesti fara probleme.... si pretul de achizitie este foarte bun!
mishu999
Multumesc frumos speedman si iti doresc la fel si tie!Mai multi cunoscuti mi-au ca pretul a fost cam mare ca dincolo e mai ieftin etc. dar stiu ce am cumparat si nu-mi pare rau nici o secunda pentru alegerea facuta.Am vazut eu ca ce e ieftin de foarte putine ori e si bun.Ma pricep la cumpararea unei masini SH.Unchiul meu este un mare samsar de masini si de mic ma lua cu el prin targuri la cumpararea/vanzarea unei masini si am deprins multe calitati pot spune uneori folositoare smile.gif
Markos
Incearca sa schimbi burduful ala de cauciuc de la portbagaj, prin care trec firele.
mishu999
Mersi frumos ca mi-ai adus aminte markos.Chiar il am in portbagaj si ma tin de cateva zile sa-l schimb.De unde ai stiut? smile.gif
Am mentionat mai sus ca bataile se aud de pe fata.
AR-18-MOS
QUOTE(mishu999 @ 18 Nov 2011, 20:45)
Chiar il am in portbagaj si ma tin de cateva zile sa-l schimb.De unde ai stiut? smile.gif
*


I-a spus Klaus pe mess...
mishu999
Imi pare rau da nu-l cunosc pe colegul Klaus.De fapt nu cunosc nici un coleg biggrin.gif
Markos
QUOTE(mishu999 @ 18 Nov 2011, 20:45)
Mersi frumos ca mi-ai adus aminte markos.Chiar il am in portbagaj si ma tin de cateva zile sa-l schimb.De unde ai stiut? smile.gif
*


Pai din poza cu portbagajul, logic.
mishu999
Ce simt al observatiei ai smile.gif
Am inteles ca trebuie demontat panoul acela de la portbagaj ca sa poata fi schimbat burdufu si cred ca mai bine ar fi sa apelez la un service
Markos
Asa e. Metoda mai rapida e cu sectionarea firelor si înnadirea+izolarea lor. Mai de porc, dar se face în 10 min.
mishu999
M-am gandit si la metoda asta.Cand voi ajunge pe la tara ma voi apuca de treaba
clr
Sa citesti si aici inainte sa te apuci de treaba wink.gif
http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=163597&hl=burduf

Pentru trosnitura suspectez caseta si e din ciclul "asa face toate". Atata timp cat nu prezinta joc e mai mult disconfort psihic decat problema. Desi zici ca s-a schimbat bucsa la ea. Mai poti verifica si surubul de prindere la coloanei de directie, desi ala parca facea numai la capatul cursei.
Ceva detalii aici
http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=100...dpost&p=1471060
mishu999
Am revenit cu poze noi biggrin.gif

<span class='edit'>19 Dec 2011, 20:17:</span>
Am revenit cu poze noi biggrin.gif
Intre timp am gasit si cauza pacaniturii de pe fata.Se pare ca sunt niste nenorocite de bielete antiruliu.Maine dimineata voi merge sa dau comanda de ele.
Masina se comporta in continuare excelent,a ajuns la 119.xxx km deci urmeaza distributia si schimbul de ulei si filtre dar am hotarat sa aman pana dupa sarbatori.
Am facut si asigurare Casco ca nu se poate fara.A costat 439euro/an fara franciza pe eveniment si 10% franciza la furt sau dauna totala.Masina a fost asigurata la suma de 7850euro
Uitasem...asigurarea a fost facuta la Bcr asigurari.Sper sa nu se considere reclama dar am considerat ca poate e cineva interesat
DanCVA
Sa nu fie zgomotul auzit de la vreo flansa de amortizor.

19 Dec 2011, 20:38:
Ce te invidiaza Bacu pentru jantele alea! El nu a apucat sa mearga cu ele.smile.gif
mishu999
Asa am crezut si eu initial Dan,dar am fost azi la mecanic si mi-a zis ca sunt bieletele antiruliu.Am verificat flansele si sunt in stare buna.
Consumul pe 5000 de km parcursi in proportie de 90% extraurban este de 5.5.
Deocamdata ma declar foarte multumit de alegerea facuta.
DanCVA
Despre tampoanele de motor sa nu-ti faci probleme, ca motorul asta le mananca pe paine.
Imi place tare masina si nu-mi venea sa cred ca a renuntat Bacu la ea. O cunosc destul de bine si sa fii linistit ca a fost foarte ingrijita si s-a dat atentie la detalii.
mishu999
Am observat ca tremura putin cand opresc motorul dar astept pana mai pe la primavara sa-l schimb.
Se vede ca masina a fost foarte intretinuta de asta am si vrut-o si am asteptat 3 saptamani dupa ea.Dar a meritat si imi e foarte draga.Tin la ea ca la ochii din cap tongue.gif
DanCVA
N-ar trebui sa exagerezi. smile.gif
Eu4yas
Eu nu i-as da 120.000 km la cum se vede masina din fotografii.

Este brici!

Bacu
dane, am mers 1 an iarna trecuta cu ele. da, e meritul meu pentru cum arata masina la 120.000 km.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.