Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inchizatoare portbagaj
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
dan79
Salut!


Astazi am incercat sa folosesc cheia de la portbagaj si se rotea in gol. Am mai constatat asta in general iarna cand imi inghetau incuietorile. Deci nu cunosc cauza pentru care s-a intamplat asta, posibil sa o fi fortat eu sau o mana "binevoitoare". Sper ca nu e cazul...

Acum butucul este usor demontabil din exterior. Dupa ce am scos butucul din carcasa incuietorii am vazut ca acel bolt de blocare este rupt. Jumatatea rupta a boltului a ramas blocata in cantul din partea fixa a incuietorii.

Decizia putea fi numai una si anume sa il schimb. Problema este ca am fost surprins sa aud ca la reprezentata mi-au cerut 330 RON pentru butuc (numai piesa metalica, nu tot ansamblul !). Partea buna este ca ei il comanda dupa sasiu si vine codat dupa cheia mea.

Intrebare, cunoasteti unde as putea comanda mai ieftin si fara sa fie necesara o noua cheie?

Multumesc.
catuta
Te duci frumusel la dezmembrari(okazii,forum reno sau unde ai sa gasesti pe cineva dispus sa iti dea partea cu butucul) si apoi,cu butucul si cheia te duci la un de-asta care face chei si alte alea.................
vallixx
Orice ai face, daca nu comanzi la reprezentanta va fi nevoie sa ai si o alta cheie.
Daca iei butuc de la dezmembari tot iti trebuie cheie separata pt. el.

O alta solutie pe care am intalnit-o in ultimul timp este sa anulezi complet incuietoarea, asta daca intamplator ai o alarma cu un canal auxiliar.
Montezi un actuator de la o inchidere centralizata pe care-l comanzi din alarma si deschizi portbagajul din telecomanda de la alarma.
Personal toata operatia m-a costat 80 RON ( actuator, traseu cablu, conectare la alarma ), dar era acum vre-un an juma'.
Poate fi o solutie.....

Treaba asta s-a dovedit foarte utila acum 2 zile cand mi s-a rupt firul de actionare a inciderii portbagajului, cu el inchis. Eu am Symbol faza 4 ( fara broasca, doar buton ).
Daca nu deschideam portbagajul din alarma, nu stiu cum l-as fi deschis ca sa prelugesc firul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.