Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: belea mare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment
agergeorgian
Salut,
Am si eu o problema. Mai exact, am fost la o expozitie auto si acolo am cumparat niste boxe, care se pare ca sunt prea mari. Spre rusinea mea, nu am stiut ca trebuie sa iau de 13 cm si am luat de 17cm, dar nu am luat de capul meu ci am luat pentru ca asa mi-au spus vanzatorii. Cand am ajuns acasa si am incercat sa le montez am observat marea diferenta de dimensiune. Stiti pe cineva care a pus aceasta dimensiune pe Clio 3 si ce modificari a trebuit sa faca? Cred ca am gasit o modalitate sa le pun, numai ca parca nu se aude bine. Un prieten spune ca difuzorul , spatele lui mai exact, este prea aproape de peretii usii, undeva pe interior. Nu stiu exact cum sa explic, dar sper ca ati inteles. Ce parere aveti? Sa ma duc sa le schimb sau sa tai ceva pe la interior, mai exact cativa pereti pe care statea difuzorul original si atunci as rezolva problema? Din pacate nu am acum o poza dar o sa incerc sa fac in curand, probabil maine seara.
Multumesc pentru ajutor!!!
SorinCT
Peretii aia cred ca sunt pentru protectie, sa nu picure apa pe difuzor. Nu te apuca sa iti modifici aiurea masina, ia-ti difuzoarele potrivite.
agergeorgian
asa arata interiorul spatiului unde trebuie sa montez boxa. Ceea ce am incercuit cu rosu ma gandeam sa tai si sa pun suruburile pentru boxa noua unde am incercuit cu albastru. E adevarat ca daca vreau sa se auda mai bine, boxa trebuie sa aiba mai mult spatiu? influenteaza cu ceva ca e aproape boxa de spatiul ala pe care vreau sa il tai sau nu? Intreb asta pentru ca mi se pare ca nu se aude tare si nu stiu de ce?!?!!?!!
4x4
Amplificator ai?
agergeorgian
nu inca... de ce?
nonic
Daca nu ai amplificator se explica faptul ca nu se aud tare, difuzoarele pe care le-ai luat au 125 W RMS si HU-ul scoate undeva la 17 W RMS.
Difuzoarele pe 17 cm se aud mult mai bine decat unele de 13 cm, ai un mid bass mai bun ... poti sa pui niste inele MDF si montezi difuzoarele pe 17 cm dar totusi trebuie sa tai din plasticul acela marcat de tine.
agergeorgian
Mi-am luat si un casetofon Alpine cde 114 bt si mi se pare ca boxa de 13 se aude mai tare decat asta de 16.5... de ce oare? Dar daca nu cumpar inel din ala si prind suruburile in plasticul ala in locurile unde am marcat eu cu albastru o fi bine?
4x4
Imagineaza-ti ca ai o baterie de 9v. O pui la un motor de 9v si apoi la unul de 12v. Care motor crezi ca se va invarti mai tare? Ce de 9v desigur. Tie iti trebuie o "baterie" mai tare, deci daca vrei boxe pe 17 ia un amplificator, ai sa fii uluit.
agergeorgian
bine... asta am inteles... dar in legatura cu montajul?
4x4
Faci cum crezi tu ca iese mai bine, nu ai nevoie de protectia aia pentru difuzor, nu are sa curga un torent de apa pe el, si oricum membrana aia rezista ok la umezeala.

Vezi doar sa fie bine fixat (sa nu vibreze), sa nu loveasaca cu magnetul in ceva (fa o proba cu geamul coborat), si sa fie estetic smile.gif

Ai grija cum legi firele, + la + si - la -, difuzorul va merge oricum, dar are sa se auda ciudat. Iar daca legi unul bine si celalt rau are sa se auda tare aiurea tongue.gif.

Ca sa vezi daca il legi bine, uita-te in manulul de la casetofonul tau si vezi cum e polaritea pe cablul de iesire, iar la difuzor, daca nu ai marcaje, iei o baterie AAA, si o conectezi, daca cand face contact, membrana iese in afara inseamna ca ai nimerit + la + si minus la minus.

La ce difuzoare ai luat, iti trebuie un amplificator, asta e si motivul principal pentru care se aud fara vlaga.
rs09
agergeorgian ca sa nu te complici sa decupezi ceva prin masina dute si schimbale cu unele de 13 daca poti si vezi sa aiba maxim 50 rms daca nu folosesti un amplificator.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.