Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: A dat peste bicicleta pe pista de biciclete @Liviu
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
razvanmarius2k5

Mergeam pe mihai bravu pe pista de biciclete , cand vad o tanti ca dadea cu spatele pe pista de bicilete .Incetinesc ma opresc astept , ea nu se opreste si ma loveste usor. DAu bicicleta putin in spate o pun pe cric , si ma duc la geam sa fac scandal . Tipa raspunde clar nu vezi domne ca dau cu spatele , in in momentu ala baga masalier si trece peste bicicleta . Dupa 5 ore la politie am primit asigurarea ei sa imi refac bicicleta. Roata fata e opt si ceva pe la mansoane.


Am citit acum 5 min ca Liviu a avut o situatie similara , si nu ma inteles pana la urma ce a facut.

link topic

MERsi.
zanzie
Daca o ocoleai nu mai dadea peste tine si bicicleta. Pe urma puteai sa opresti si sa faci scandal. wink.gif
corbex
O fi vrut sa sugereze ca poti s-o calci si tu.
razvanmarius2k5
Nu are voie sa mearga pe pista de biciclete si gata . A luat amenda ii iau asigurarea si gata , dar eram nelamurit cam cat dureaza pana imi repara bicicleta .. sad.gif
Tamango
QUOTE(razvanmarius2k5 @ 1 Nov 2011, 07:56)
Incetinesc ma opresc astept , ea nu se opreste si ma loveste usor.
*



Stai ca nu inteleg ... Aia te-a vazut in spatele ei si a continuat sa dea pe ste tine ? Ce vaca !!! Si nu mai inteleg altceva ... nu avea voie sa mearga pe pista ok, dar pentru neasigurare pentru mersul inapoi nu si-a luat nimic, MAI ALES ca a fost accident ? Din cate stiu eu se iau 3 puncte penalizare.
dan constantin
QUOTE(razvanmarius2k5 @ 1 Nov 2011, 06:56)
Mergeam pe mihai bravu pe pista de biciclete , cand vad o tanti ca dadea cu spatele pe pista de bicilete .Incetinesc ma opresc astept , ea nu se opreste si ma loveste usor. DAu bicicleta putin in spate o pun pe cric , si ma duc la geam sa fac scandal . Tipa raspunde clar nu vezi domne ca dau cu spatele , in in momentu ala baga masalier si trece peste bicicleta . Dupa 5 ore la politie am primit asigurarea ei sa imi refac bicicleta. Roata fata e opt si ceva pe la mansoane.
Am citit acum 5 min ca Liviu a avut o situatie similara , si nu ma inteles pana la urma ce a facut.

link topic

MERsi.
*



Sincer ai scapat ieftin dry.gif
Eu am patito cu un idiot care conducea un autoturism care a schimbat directia de mers fara sa se asigure virand dreapta pe o strada (eu mergand pe bicicleta la limita borduri neavand pista de biciclete)si m-a acrosat cu partea laterala a opelului care al conducea b 37 mfg si tot el cu tupeu bosorogul ca are vreo 60 de ani,mi-a replicat cal depasesc pe dreapta
Tot el suna cu tupeu la 112 sisi sustinea IDIOTENIA ca l-am depasit pe partea dreapta,idiotul nu a realizat ca a schimbat directia de mers fara sa se asigure acrosindu-ma si trintindu-ma pe caldaram
B
razvanmarius2k5
Sia luat doar amenda de 130 lei , puncte nu stiu . Si da , tipa a scapat cam ieftin, ieri mi-a dat asigurarea de la Euroins .Sun azi la ei sa vad cum rezolvam .
zanzie
QUOTE(dan constantin @ 2 Nov 2011, 00:06)
...idiotul nu a realizat ca a schimbat directia de mers fara sa se asigure acrosindu-ma si trintindu-ma pe caldaram

Dar politia si-a dat seama? I-a dat amenda?
Axe
Ai fost la politie pentru proces constatare daune la bicicleta ?
marksman
QUOTE(dan constantin @ 1 Nov 2011, 23:06)
Sincer ai scapat ieftin dry.gif
Eu am patito cu un idiot care conducea un autoturism care a schimbat directia de mers fara sa se asigure virand dreapta pe o strada (eu mergand pe bicicleta la limita borduri neavand pista de biciclete)si m-a acrosat cu partea laterala a opelului care al conducea b 37 mfg si tot el cu tupeu bosorogul ca are vreo 60 de ani,mi-a replicat cal depasesc pe dreapta
Tot el suna cu tupeu la 112 sisi sustinea IDIOTENIA ca l-am depasit pe partea dreapta,idiotul nu a realizat ca a schimbat directia de mers fara sa se asigure acrosindu-ma si trintindu-ma pe caldaram
B
*




Daca a trecut de tine fara sa te atinga si apoi a virat dreapta iar tu ai intrat in el, esti vinovat. Ca participant la trafic, cand unul din fata ta vireaza la dreapta il depasesti pe stanga (daca ai loc) sau te opresti in spatele lui si-l lasi sa termine manevra.
Andy_ACS
Nu sunt de acord deloc. Cel cu masina pur si simplu i-a taiat fatz. Sa sustii ca l-a depasit prin dreapta e culmea tupeului.
marksman
Andy, hai sa-ti spun o istorioara asemanatoare. In urma cu vreun an, trec pe langa un biciclist care rula in legea lui. Ajung la intersectie, semaforul rosu, dar se face verde. Biciclistul continua sa se apropie dar era totusi la departare. Ala din fata mea face dreapta, eu la fel. Ala se opreste, ca era lume pe trecerea de pietoni, eu ma opresc in spatele lui. Vine biciclistu' si evident nu poate sa treaca, imi bate in geam si face gura ca de ce l-am blocat, ca nu i-am acordat prioritate, ca dreptul lui si bla bla bla. Si i-am zis ca atata timp cat e in spatele meu, are obligatia sa fie atent la manevrele pe care le fac, indiferent ca e cu bicla sau cu masina, iar depasirea se face pe stanga, cu exceptia vehiculelor care vireaza la stanga, caz in care se depaseste pe dreapta.
Andy_ACS
Ce povestesti tu e COMPLET ALTCEVA fata de ce a zis dan constantin.
Din ce a povestit el treaba era asa - el mergea cu bicicleta pe langa bordura, din spate a venit un nene cu Opelul si a facut dreapta chiar in fata lui acrosand-ul cu lateralul masinii. Sunt sigur ca sesizezi diferenta.
Gandeste-te la ambele cazuri in parte, dar in locul bicicletei pune alta masina. O sa vezi ca in cazul descris de tine tu aveai dreptate (cel cu semaforul), insa in cazul descris de el biciclistul are dreptate.
yhattori
QUOTE(marksman @ 2 Nov 2011, 10:55)
Andy, hai sa-ti spun o istorioara asemanatoare. In urma cu vreun an, trec pe langa un biciclist care rula in legea lui. Ajung la intersectie, semaforul rosu, dar se face verde. Biciclistul continua sa se apropie dar era totusi la departare. Ala din fata mea face dreapta, eu la fel. Ala se opreste, ca era lume pe trecerea de pietoni, eu ma opresc in spatele lui. Vine biciclistu' si evident nu poate sa treaca, imi bate in geam si face gura ca de ce l-am blocat, ca nu i-am acordat prioritate, ca dreptul lui si bla bla bla. Si i-am zis ca atata timp cat e in spatele meu, are obligatia sa fie atent la manevrele pe care le fac, indiferent ca e cu bicla sau cu masina, iar depasirea se face pe stanga, cu exceptia vehiculelor care vireaza la stanga, caz in care se depaseste pe dreapta.
*



o incasai pentru neasigurare la schimbarea directiei de mers.

faptul ca un coleg de trafic nu respecta o regula de circulatie nu te scuteste pe tine de obligatia de a respecta o alta.
neumann
N-as zice ca e asa. Acum depinde unde s-a oprit, ca daca era pista de biciclete si era marcata, atunci biciclistul avea prioritate. Daca biciclistul mergea pe strada, atunci era ca orice alta masina, chiar daca vrei sa mergi inainte, si ala din fata ta face dreapta, si nu ai loc, atunci astepti. Sau depasesti pe stanga, daca ai loc si nu e dunga continua.

le, ma refeream la povestea lui marksman
yhattori
mai, in cazul asta te invit sa repeti experienta si sa dai peste biciclist, pe urma te adresezi rutieristilor si ne povestesti si noua cum a iesit.

eu vorbesc din experienta, atit ca sofer virator la dreapta cit si ca biciclist mergator inainte.

LE: ca sa fie mai clar: da, biciclistul nu respecta o regula de circulatie cind se strecoara pe linga tine prin dreapta si e corect sa fie sanctionat pentru asta. de asemenea, nici tu nu respecti o regula de circulatie cind te urci pe el atunci cind se strecoara prin dreapta ta si vei fi sanctionat pentru asta.

prima data, acum vreo doispe ani, m-am revoltat si eu. ulterior, cind am fost cel de sub roti m-am revoltat din nou "cum dom'le, si acum tot eu sint de vina?"

mai pe urma am inceput sa inteleg.

LE2: ca sa dau un alt exemplu, des intilnit si tot prost inteles: daca intri intr-unul care venea pe contrasens pe un drum cu prioritate si sens unic, crezi ca-ti pastrezi permisul?

ce semn ai la o astfel de intersectie? "cedeaza trecerea" sau "cedeaza trecerea la aia care circula corect"?

stii ce-a zis dabija?
neumann
totusi cand biciclistul se strecoare prin dreapta... cred ca e vina lui, pur ipotetic si teoretic. Am circulat la olandeji ceva vreme cu masina, si e cum spui tu, cand virezi la dreapta belesti bine ochii in oglinda din dreapta si te uiti si pe geam, din motive de biciclete. Da e o diferenta, aia au piste de biciclete care trec p'acolo. Daca n-au piste de bicicleta, nu te asiguri in oglinda din dreapta.

Daca ai cedeaza, dai prioritate si la aia de pe contrasens, corect. Dar, la viraj la dreapta dai prioritate doar pietonilor, aflati in traversare.

Sunt convins ca iti iei amenda sau culpa comuna daca lovesti biciclistul care se strecoara pe langa tine.
Liviu
QUOTE(razvanmarius2k5 @ 1 Nov 2011, 07:56)
...Am citit acum 5 min ca Liviu a avut o situatie similara , si nu ma inteles pana la urma ce a facut....
*



Cu factura de la bicicleta IN ORIGINAL, cu epava (bicicleta stricata) si cu PV-ul de la politie te prezinti frumusel la biroul de daune de la asiguratorul respectiv.
Daca nu ai factura pe bicicleta, iei frumos numarul de serie al acesteia (e inscriptionat pe butucul pedalier) si mergi la un notar public unde dai o declaratie pe proprie raspundere ca bicicleta cu numarul de serie bla bla e a ta.
De la asigurator primesti (ca la auto) o hartie cu constatrile de daune si cu markeri de Inlocuit, Reparat .. etc.
Cu hartia aia te duci la un atelier de bicle care e dispus sa faca treaba curat si cu acte (sunt destule .. nu e nevoie sa intru in detalii) unde ala o sa iti faca un deviz de service. Te duci cu devizul la agentul asigurator respectiv ca sa isi dea acordul .. apoi repari bicicleta.

Cu banii sunt 2 solutii:
A: decontare direct in contul servficeului de bicle (cazul meu) dar trebuie sa vorbesti in prealabil cu serviceul ca sa fie de acord .. bla bla .. caci dureaza ceva timp pana se transfera banii.
B: platesti si cu factura te duci la asigurator si faci cerere de ramburs ... o sa iti primesti banii si ni cazul asta dar la fel .. cu delay.

Eu m-am "acrosat" in noiembrie, bicla am inlocuit-o cu totul in decembrie si banii ia-m vazut inapoi in martie. Dar a fost ramburs integral ... 2900 ron.

2 Nov 2011, 15:06:
QUOTE(marksman @ 2 Nov 2011, 10:31)
Daca a trecut de tine fara sa te atinga si apoi a virat dreapta iar tu ai intrat in el, esti vinovat. Ca participant la trafic, cand unul din fata ta vireaza la dreapta il depasesti pe stanga (daca ai loc) sau te opresti in spatele lui si-l lasi sa termine manevra.
*


Scuza-mi adresarea directa .. dar tu mai bine ramani la domeniul vapoarelor .. ca pe partea de legislatie rutiera nu prea te pricepi.
bucatzel
Ala cu vapoarele e altu' tongue.gif

Si depinde cum vezi problema. Marksman se referea la cazul in care masina trece de biciclist, DUPA care semnalizeaza dreapta si incepe sa vireze dreapta. Circulatie normala, cu semnalizat din timp, cum e in restul lumii, nu all-in-one cum banui ca se practica prin bucuresti. Atunci, daca biciclistul insista sa se bage el in masina, si eu cred ca e vina lui.
Andy_ACS
Sunt doua situatii complet diferite.
1. Masina taie fata bicicletei si vireaza la dreapta, acrosand bicicleta - vinovat soferul masinii
2. Masina semnalizeaza dreapta, pe banda corecta de virat la dreapta si din spate vine bicicleta pe aceeasi banda, ocoleste masina prin dreapta cu intentia de a merge inainte - vinovat biciclistul.
Probabil ca exista situatii la limita intre cele doua cazuri de mai sus care pot crea confuzie.
Liviu
QUOTE(bucatzel @ 2 Nov 2011, 15:13)
Ala cu vapoarele e altu' tongue.gif
*



Mea culpa .. m-a luat valul .. si cum "ce e scris ramane scris" imi asum greseala smile.gif.

QUOTE(bucatzel @ 2 Nov 2011, 15:13)
Si depinde cum vezi problema. Marksman se referea la cazul in care masina trece de biciclist, DUPA care semnalizeaza dreapta si incepe sa vireze dreapta. Circulatie normala, cu semnalizat din timp, cum e in restul lumii, nu all-in-one cum banui ca se practica prin bucuresti. Atunci, daca biciclistul insista sa se bage el in masina, si eu cred ca e vina lui.
*


Credeam ca aici discutam de "taiatul fetei" ... mi s-a intamplat si mie si o sa se mai intample de multe ori. Daca trece de mine fara sa ma atinga nu inseamna ca poate da semnal dreapta si sa traga de volan in acelasi timp, eu deplasandu-ma cu 20Km.h si fiind la 2 metri in spatele lui. E vorba de fizica mecanica aici ...
marksman
Ma refeream la situatia a 2-a expusa de Andy. Din ce povesteste cel pe care l-am citat, nu inteleg daca ala cu Opelul i-a taiat fata (vinovat) sau a venit pe bicicleta si a insistat sa treaca pentru ca s-ar fi putut strecura.

Nu vorbim de "te-am depasit, am virat prin fata ta", ca acolo e clar cum sta treaba. Si eu "biciclesc", stiu cum e pe doua roti, dar ca timp nu esti pe pista, ochii cat cepele, ca ai niste responsabilitati si ca biciclist in trafic.
razvanmarius2k5
@liviu : Ms mult nu am factura pe ea o sa ma duc la notar atunci . Sa suit pe roata din fata , janta e distrusa , ceva cauciuc , si mansonu sa zic .... as putea sa bag si furca ceva vrajeala pe acolo poate o schimba si pe ea , sau macar revizie sa scot ?
yhattori
ma nene, casazicasa ca sudistii, iar tineti teoria chibritului.

legea e foarte clara, vrei sa schimbi directia de mers/banda/samd, semnalizezi intentia, te asiguri, efectuezi manevra.

daca in timpul efectuarii manevrei lovesti pe altul, esti vinovat. ca nu te-ai asigurat, ca n-ai semnalizat, sau amindoua, se va stabili ulterior.

in puii mei ma, aveti unii permis de ani de zile si tot mai faceti orbeste la dreapta sau la stinga?

kxz
io fac dreapta, astept la intersectie ca pietonii au verde si trecerea e ocupata. stau 45 de secunde si vine un biciclist in mine. cand am facut io bucatica aia de viraj, el era poate la 500 de metri de mine, sau mai mult. tot io's vinovat? adica cand fac virajul tre sa ma asigur ca vre-un kilometru incolo nu e nici un biciclist? sau mai bine ma uit cu binoclul, sa nu fie vre-un scuterist la vre-o 3 kilometri?
yhattori
asteptatul la intersectie dupa pietoni e manevra de schimbare a directiei, dupa tine?

Victoras2001
Ca te baga ca nu te-ai asigurat, e una. Da io alta nu pricep. Daca eu stau pe banda unu, iar ala e intre mine si bordura, pe ce banda e? Nu tot pe unu? Daca da, ce cauta in paralel cu mine pe aceeasi banda? Nu trebuia sa fie ori in fata mea, ori in spatele meu?
Adica daca tu esti cu masina pe prima banda, pe principiul asta ma inghesui si io intre tine si bordura si tie ti se pare normal?
yhattori
io nu inteleg de ce ar trebui sa ma f..a pe mine grija pe ce banda e ala. nu-s politai. nu-i pot da amenda. nu-i pot confisca bicicleta. nu-i pot da cu pulanul in cap.

tot ce pot si trebuie sa fac este sa fiu atent si sa nu-l calc pe dovleac daca se infige, eventual sa-l injur.
ady77
QUOTE(razvanmarius2k5 @ 2 Nov 2011, 06:31)
Sia luat doar amenda de 130 lei , puncte nu stiu . Si da , tipa a scapat cam ieftin, ieri mi-a dat asigurarea de la Euroins .Sun azi la ei sa vad cum rezolvam .
*


Deci o sa vezi banii pe la Craciun,











anul viitor.
Liviu
Oricum, intereseaza-te care e suma minima pe care o platesc asigurarile ... ca daca daunele tale sunt sub prag o sa ajungi in civil ca sa iti recuperezi dauna.

Ma rog .. e Romania si orice e posibil.
dan constantin
QUOTE(zanzie @ 2 Nov 2011, 09:00)
Dar politia si-a dat seama? I-a dat amenda?
*



Pai cine sa-i dea amenda,aia de la sectie ca aia au venit,si m-au luat tare tot pe mine.Eu le-am am explicat ca nui de nasul si competenta lor evenimentele rutiere,ei au competenta numai pe ordine publica.Binenteles ca apoi le-am facut o petitie scrisa pe net la politia capitalei ca daca o faceam la sectia de unde erau o corcofeleau intre ei acolo si ai dadeau cu sare.Am fost contactat telefonic,chemat sa dau o declaratie la politie amanuntita si apoi sa vedem ce iese din balciul asta.Cu idiotul ala batran nu am nimic ca pina la urma si-a recunoscut vina.Pe mine nu ma intereseaza si nu profit la o situatie de acest gen sa atirn la ala cu masina la bani s-au alte bunuri atita timp cit eu si bicicleta suntem ok.
Acum am de reglat conturile cu politaii ca ma deranjat atitudinea lor aroganta si lipsita de profesionalism,mai ales cind le-am dat peste nas ca nu au ei competenta in evenimente rutiere...cei de la sectie dry.gif
PS
Majoritatea pe aici suntem conducatori auto si mai suntem opriti prin trafic de politie.Aveti mare grija si fiti foarte atenti ca isi mai baga nasul si aia de sectie,adica ordinea publica cea ce nu este de competenta lor
PREZENTATILE LA CONTROL NUMAI BULETINUL!
nU DATI PERMIS SI CERTIFICAT DE INMATRICULARE ca nu are ce sa va faca chair daca tot ameninta cu amenzi
Buletinul trebuie prezentat ca altfel este refuz de legitimare si dati lui Garcea satisfactie de 200lei amenda
klaus
Sunt convins ca petitia aia scrisa "pe net" o sa fie tratata cu toata seriozitatea...
dan constantin
QUOTE(klaus @ 3 Nov 2011, 10:40)
Sunt convins ca petitia aia scrisa "pe net" o sa fie tratata cu toata seriozitatea...
*



Klaus daca citesti cu atentie am fost la Politia Capitalei chemat in urma petitiei de pe net si am dat o declaratie detaliata despre atitudinea acelor politisti de la sectie
Dupa restructurarile din politie care s-au facut recent nu are sa le cada bine celor doi agenti asata dry.gif
razvanmarius2k5
Puteti inchide , de la ce am inceput eu la ce sa ajuns ....
marius80_eugen
Evitati astfel de situatii ocupand jumatate din banda de mers , nu mai stai aproape de bordura in apropierea intersectiilor , astfel evitati sa va taie fata cineva ( si daca o face aveti unde sa trageti de ghidon ) , ca trebuie sa va ocoleasca ca pe o masina/scooter/motor si evitati sa va ia pe capota si vreunul care iese mai mult de pe strada fara prioritate .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.