Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Curge antigelul
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
chiforescuo
Salutare tuturor, am si eu o mare problema, am de doi ani o laguna din '96 1.8 benzina iar iarna cand ii pun antigel si folosesc incalzirea imi da afara antigelul, imi curge pe podul pedalier.
M-am bagat cu capul sub bord si am reusit sa vad ca imi curge pe unde intra cele doua conducte in sistemul de incalzire.
Problema este ca nu am gasit nici o posibilitate sa dau acea piesa jos sa vad ce se poate face.
Va rog mult cine ma poate ajuta cum sa dau jos acel radiator sau ce este acolo?
lagunatnt
salut .iti curge ca ai radiatorul infundat.ai 3 surubele de desfacut si il scoti incet afara .tragi de el catre pedale.iar ca sa nu dai pedalele jos,apesi pe ele pe rand cum iti ajunge radiatorul in dreptul lor.imi pare rau ca nu am facut si un tutorial ca acum vreo cateva zile am desfacut la tatal meu .mai exact:in dreptul pedalelor,sub bord(consola centrala)ai de desfacut 3 surubele ,care le si vezi daca te uiti.dupa ce le desfaci ,vezi sa nu uiti si de acel surub care iti tine conductele prinse de radiator,tragi de el catre pedale cum am mai spus.radiatorul trbuie spalat la presiune.dupa ce-l speli inapoi la montat.spor la treaba, asta cat mai repede ca sa nu ingheti in masina de frig.

30 Oct 2011, 17:29:
sau dupa ce desfaci vezi daca ai garniturile alea doua pe conducte .s-ar putea sa fie doar asta .
chiforescuo
Mersi tare mult, am reusit, ba mai mult am dat si radiatorul mare jos si le-am spalat pe amandoua.In concluzie foarte naspa pozitia de lucru si cand l-am pus pe asta micu inapoi m-am chinuit vreo 3 ore cu 2 pauze de injurat ca numai nu intrau tevile destul de adanc sa ajunga surubul zici ca intrase dracii in ele si la un momendat a facut un simplu 'poc' si a intrat.
Una peste alta am rezolvat treaba fara cheltuieli si mi-am satisfacut si placerea de a mai repara ceva la lagunita mea.
Mersi de sfaturi si o seara faina! biggrin.gif
gabrielgl
azi am vazut si eu ca ami curge apa din radiator...dar nu se vede pe unde...curge numai cand dau drumul la caldura..dar dupa vreo 10 minute, dupa ce opresc motorull...a mai patit cineva asa ceva=?? specific ca nu ami curge multa...dar face o pata de apa pe jos
jungle_21
Am si eu o intrebare: incepand din iarna trecuta am observat un fenomen ciudat si anume faptul ca aerul se incalzeste mai tare numai cand iau viraje spre stanga, cum ar fi in sensurile giratorii de exemplu. Poate fi din cauza radiatorului de incalzire , sa fie infundat si doar la viraje sa circule atigelul mai bine in el. Pentru ca doar atunci incalzeste mai eficient. In rest caldura baga oricum dar asa mai dezmortit.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.