Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme servodirectie - zgomote cap de bara
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
alupsa
La incepurul rotirii volanului stanga-dreapta se aude un zgomot ciudat.Am demontat pompa de servo era in stare f. buna, nu au fost carbuni uzati sau blocati nu era mizerie. Am montat pompa din nou, am inlocuit lichidul de servo, servodirectia este functionala, dar zgomotul persista.


Astept parerile voastre.
Mircea08


E normal sa se auda un zgomot al mecanismului servo care lucreaza atunci cand virezi, mai ales pe loc. Asa era si la mine. Apoi zgomotul s-a modificat, in sensul ca a crescut in intensitate si, dupa cateva sute de km, servo a cedat. Am schimbat tot ansamblul, 2500 RON, noroc ca a fost acoperit de garantia extinsa. Sunt dezamagit ca problema a aparut la aprox. 30000 km, fara sa fi fortat directia (gropi, apa, noroi etc.); dar asta spune multe despre calitatea pieselor .... A, interesant e ca noua pompa aproape ca nu se aude ....
catuta
Rulmentii / flansele din capul amortizorului au uzura.
alupsa
S-a rezolvat problema cu zgomotul ciudat la rotireavolanului stanga-dreapta . In service au descoperit ca acest zgomot venea de la capatul de bara de la roata din dreapta, au dat cu spray apoi cu o seringa au pus ulei si zgomotul a disparut . Acun nu se mai aude deloc
catuta
La capetele de bara nu e de joaca si sa stii ca ce au facut ei cu seringa e tiganeala!La cat costa nici nu trebuia sa mai stai pe ganduri si sa schimbi capetele.
Relu11
La cat costa in reprezentanta cred si eu ca au pus ulei cu seringa.

PS Un capat de bara in reprezentanta Renault costa 400 lei, ieftin al dracu
catuta
La reprezentanta cred si eu ca e scump...Si ca sa nu traiti cu impresia ca sunt o avere,va dau niste preturi : RTS -47buc. LEMFORDER-60buc.
Cei de la RTS fac elemente directie foarte bune chiar daca sunt ieftine.Chiar eu am pe masina capete de bara de la ei.
vallixx
Pai la reprezentanta mie imi cereau 600 RON pe o bieleta de directie.......
catuta
Incearca si ei..Noi nu suntem obligati sa dam.
Andrei LGN
era din titan? a naibii bieleta... smile.gif ; era vreo 300 lei cea TRW , cea pentru SMI -170 ron in Reprez. renault ploiesti
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.