Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Diferente intre cutii de viteza
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
nmarinae
Daca s-a mai discutat, scuze eu nu am gasit.



Care este diferenta la rapoarte intre cutia de viteze pusa pe montorul 1.5dci de 85cp, si cutia de pe 1.5dci 106cp?


Daca stie cineva turatii la anumite viteze rog sa imi spuna si mie.


Multumesc anticipat.

O seara placuta
mihai break
pai ce sa compari prima are 5 trepte si a doua are 6 ce comparatie vrei sa faci
nmarinae
de exemplu :

cutia in 5 are al 100km/h turatia:...............
cutia in 6 are al 100km/h turatia:...............
supremeon
Pai la cutia cu 6 viteze pot sa am 100 km/h la turatii diferite... depinde de treapta de viteza in care sunt: a 4-a, a 5-a sau a 6-a...
In principiu, de cele mai multe ori, la 100 la ora, voi fi in treapta a 5-a.
Pentru a 4-a e un picut cam tare; as fi in a 4-a doar daca eram in curs de accelerare si urmeaza sa schimb in a 5-a.
Pentru a 6-a este o viteza prea mica ca sa circuli asa; trebuie sa ai minim 110 pentru a 6-a. As avea 100 la ora in a 6-a doar daca as fi in frana de motor, adica am luat piciorul de pe acceleratie si astept ca masina sa incetineasca..

Din pacate, nu stiu pe de rost sa iti raspund la intrebare; eventual, voi cerceta. Iti pot spune ca, la cutia cu 6 trepte, daca bagi a 6-a si mergi constant, la ~2000 turatii vei avea cam 110 la ora, iar la 3000 turatii vei avea 130 la ora. Deci, pe la 110-120 la ora este zona in care faci cea mai mare economie de combustibil si de timp.
mihai break
6 tr la 130 ai 2500 rot
mad toz
Comparatie cutii JR5 (cutia cu 5 trepte) si ND0 ( cutia cu 6 trepte), sunt calcule facute cu anvelope 195/65 R15 .

Calculul pana la 7000 rpm este pentru exemplu tongue.gif . Sper ca se intelege.
mihai break
bun chiar f bun

23 Oct 2011, 19:47:
mai detii si alte informatii
mad toz
Ce alte informatii?
valentin_29
Din cate stiu eu cutia in 6 trepte de pe Megane 2 este TL4. Cel putin a mea sigur este...
papa_mulo
QUOTE(mad toz @ 23 Oct 2011, 20:26)
Comparatie cutii JR5 (cutia cu 5 trepte) si ND0 ( cutia cu 6 trepte), sunt calcule facute cu anvelope 195/65 R15 .

Calculul pana la 7000 rpm este pentru exemplu tongue.gif . Sper ca se intelege.
*



La cutia cu 5 viteze calculele cred ca sunt OK, corespund cu realitatea.
Dar la cea cu 6 cred ca sunt niste greseli undeva...cum zice si mihai break mai jos in a VI-a ai undeva la 130 la 2500 ture, la tine e 143, la 4000 rotatii care este o turatie de atins(nu e doar teoretica) in a VI-a la tine in tabel indica 229 ceea ce e imposibil. Cred ca ai datele gresite la cutia cu 6 trepte...raport de 0.54 in a VI-a nu cred ca exista la vreo masina.
mad toz
Pentru cutia ND0(este vorba de cutia 001, cea pentru diesel) calculul este cat se poate de corect. Se poate ca motoarele de 1.5 dci cu 6 viteze sa fie echipate cu TL4, dar in manualul de reparatie nu gasesc rapoartele pentru aceasta cutie.

Eu la masina mea, 1,9 dci, am cutie ND0, si la 2200 in treapta a-6a pe kilometraj imi arata fix 130.


P.s : Raportele pentru cutiile de viteza sunt luate din manual.
ciupi80
salutare,
se poate schimba cutia de 5 trpte cu cea de 6 trepte pe un dci 63kw?
daca da se poate ce implica aceasta schimbare?
numai bine.
espacern
QUOTE(ciupi80 @ 24 Nov 2011, 21:14)
se poate schimba cutia de 5 trpte cu cea de 6 trepte pe un dci?

NU se poate!
O eventuala modificare de acest gen implica multe piese si costuri mari.

@+
ciupi80
ar fi fost bine daca s-ar putea schimba pinioanele din cutie ptr trapta a 5 cu cele de la 6 trepte si in felul asta s-ar obtine un alt raport la viteza/turatie bun atat ptr consum cat si pentru viteza.
biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.