Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema cu laguna
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
Eu.gen11
SalutarEE.Am o laguna 1 din 2001 1.9 dCi si am o problema...Problema fiind ca nu trage..luni mergeam cu masina in viteza a4a si urma un sens giratoriu apoi dupa ce trecusem de sens am bagat a3a dar insa nu tragea..am bagat acceleratia pana la blana dar nimic..am skimbat a2a si cumva a luato usor usor..mergand putin sia revenit la normal..as avea o rugamite la voi sa imi spuneti ce ar putea fii de vina?
espacern
La 1.9 DCI sunt multe elemente care separat sau impreuna dau simptome de genul celor explicate de tine.
Cel mai bine este sa mergi la un tester si sa"citesti"erorile stocate.
Apoi se poate deduce cam de unde vine problema.
Cauze posibile:debitmetrul/senzor presiune/turbina/infectoare/motorina/filtrul/etc.......

@+
Eu.gen11
QUOTE(espacern @ 12 Oct 2011, 17:37)
La 1.9 DCI sunt multe elemente care separat sau impreuna dau simptome de genul celor explicate de tine.
Cel mai bine este sa mergi la un tester si sa"citesti"erorile stocate.
Apoi se poate deduce cam de unde vine problema.
Cauze posibile:debitmetrul/senzor presiune/turbina/infectoare/motorina/filtrul/etc.......

@+
*



Problema este rezolvata! Am fost la un mecanic si mia pus masina pe tester ..problema a fost ca nu primea aer la motor..era de vina clapeta de vapor..Insa acum merge ca glontu..Multumesc espacern oricum pt sfaturi !
espacern
QUOTE(Eu.gen11 @ 12 Oct 2011, 20:46)
.era de vina clapeta de vapor..

Bina ca s-a rezolvat!
Dar ce este clapeta de vapor??

@+
Eu.gen11
Sincer! nu ma pricep, ceva pe la motor la intrarea aerului in motor..era infundat cv..asta mia spus mecanicul....
2fast4u_dk
Si cam ce i-a facut?Nu stii?
Eu.gen11
QUOTE(2fast4u_dk @ 13 Oct 2011, 08:20)
Si cam ce i-a facut?Nu stii?
*


Salut. Poi a curatat clapeta ..nu stiu..biggrin.gif
Clau's
Salut baietii.sunt Claudiu din Tg.mures si detin Laguna I din 1994. 1.8 i
si eu am asemenea probleme.
am laguna I 1994..si are zile cand fuge bine si zile proaste de parca e o carutza ce poate sa aiba?? multumesc
Eu.gen11
QUOTE(Clau's @ 13 Oct 2011, 14:47)
Salut baietii.sunt Claudiu din Tg.mures si detin Laguna I din 1994. 1.8 i
si eu am asemenea probleme.
am laguna I 1994..si are zile cand fuge bine si zile proaste de parca e o carutza ce poate sa aiba?? multumesc
*



Salut Clau's ! Ar putea fii aceeasi problema ca si a mea..eu zic sa te duci la un tester..si aklo va zice mai clarr..si eu sunt din tg-Mures..si stiu masina pe care o conduci;)Frumoasa laguna..ai un id sa imi dai? Multumesc!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.