Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema la hayon (nu se mai incuie)
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
ComanRazvan
Am o problema de cateva zile la Clio-ul meu, nu se mai incuie hayonul! Din cate am vazut eu dupa ce am desfacut hayonul, motorasul de la dispozitivul de blocare este ars (am verificat cu un bec de pozitie si este curent pe instalatie)! Are idee cineva daca se poate inlocui cu alt motoras asemanator (de ex. de la un actuator universal)?
Am fost la Renault la reprezentanta si este in jur de 400 ron unul nou (tot mecanismul)! Mentionez ca mecanismul nu are cheie, merge doar pe inchiderea centralizata!
Va multumesc si astept sfaturi!

p.s. Cumpar, daca are cineva, un astfel de mecanism!
biciu
Salut,

Am avut si eu problema asta chiar saptamana trecuta. Daca esti sigur ca motorasul este ars, gasesti la dezmembrari cu preturi intre 100-150 lei ansamblul. Eu am gasit de exemplu in parcul de dezmembrari de la Stefanestii de Jos (cauta pe net nr de tel, din pacate nu-l mai am)
Iti sugerez insa sa scoti motorasul din plasticul ala si sa il mai incerci o data, pentru ca la mine, ca prin minune a inceput sa mearga - initial am crezut si eu ca e ars. Fix cand eram pregatit sa plec sa il iau pe cel de la dezmembrari am zis sa-l mai testez o data. L-am scos din plasticul ala, am facut rost de 2 fire, le-am bagat in fantele alea ale lui de alimentare si l-am mai incercat o data alimentat de la bateria masinii. Ciudat, a inceput sa mearga !!!! Dupa aia l-am pus inapoi in ansamblul ala cu rotite, l-am alimentat inapoi la firul de la portbagaj si a mers ... Am cumparat niste vaselina si am uns rotitele alea si l-am montat inapoi. Acum merge .. pt cat timp nu stiu, dar momentan nu mai am probleme.

Ciao !

Apropos, acum am vazut ca esti din Brasov ! Parcul de dezmembrari de care ziceam este langa Bucuresti ! In orice caz, poate gasesti unul pe langa tine, ideea era sa incerci la dezmembrari inainte sa iei unul nou. Si la reprezentanta (n Buc cel putin este 250 lei ansamblul de motoras cu rotite - m-am interesat si-acolo)
ComanRazvan
Multumesc mult pentru raspuns! Motorasul l-am testat direct pe baterie si nu se invarte ... 100% este ars! Am fost la dezmembrari aici in jurul Brasovului si am gasit un singur ansamblu ... dar din pacate si acela era ars! sad.gif O sa mai caut si o sa sun si unde mi-ai zis tu, dar si daca gasesc in Stefanesti, poate sa fie ars cum era acesta de l-am gasit in Brasov! sad.gif Multumesc pentru sfaturi!
ComanRazvan
Am rezolvat problema azi, montand un actuator si deschid portbajagul din telecomanda de la alarma! rolleyes.gif
biciu
Salut!

Interesanta solutie, dar cum mai sta incuiat portbagajul ? De asemenea, butonul de deschidere a portbagajului, acum, presupun ca nu mai are nici o functionalitate !

ComanRazvan
Hmm ... pai nu mai sta incuiat, dar nici nu ai buton de la care sa actionezi deschiderea acestuia! Acum seamana cu modelul de la Logan ... cel fara buton in spate pe portbagaj, doar cu yala, dar eu in loc sa invart cheia in yala apas pe telecomanda! Intelegi cum functioneaza ... ? unsure.gif
hellcat
Eu cred ca butonul il ai in continuare, nu cred ca stai cu o gaura in romb.
Numai ca probabil e blocat, actuatorul preluand rolul de descuiere/deschidere efectiva a hayon-ului, iar inchiderea/incuierea realizandu-se prin trantirea hayon-ului.
ComanRazvan
Exact ... rolleyes.gif
adytym
pentru comanrazavan, daca esti interesat de un motoras ma poti contacta cu un pm, am cumparat pentru cineva un motoras din asta dar nu se potriveste, modelul care l-am luat este negru cu un piciorus , mai este varaianta cu motoras de aluminiu cilindric,
ComanRazvan
Deocamdata nu, multumesc frumos oricum! smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.