Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Becuri halogen
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Twingo
mih@i_777
Salut,
Trebuie sa-mi schimb si eu becurile la twingo si am 2 optiuni OSRAM LIGHT DAY si OSRAM SILVERSTAR, sunt ok ca pret, dupa parerea voastra care ar fi mai bun? sau o alta optiune
0ctavianus
Philips Night Vision.
bubu782001
radmasa.gif

Pune-ti xenon frate. Se merita si e diferenta de la cer la pamant...
mih@i_777
biggrin.gif e mai scumpa instalatia decat masina
nu se merita sa pun pe twingo din 97
bubu782001
Daaa? Nu stiam ca masina ta valoreaza 150 lei...

Vreau si eu 5 atunci radmasa.gif

NU mai serios vorbesc...150 lei costa o instalatie de xenon. Nu e chair asa scump pe cat ai zice...
mih@i_777
E ceva mai mult un kit xenon, si sincer nu se merita pe twingo sa pui, rezolvi treaba cu becuri bune
Tamango
QUOTE(0ctavianus @ 11 Oct 2011, 01:10)
Philips Night Vision.
*



Am avut eu, mi-au crapat dupa 6 luni unul si 10 luni altul. Back to OSRAM, din acelea ordinare care se gasesc la super-market-uri. Merg becurile alea de rup. Chiar si ziua merg cu ele aprinse, asa ca evitati Philips. Sau macar luati standard, nu BlueVision, NightVision, SuxVision etc ... Sau xenon, cum zice Bubu ...
bubu782001
QUOTE
E ceva mai mult un kit xenon


Eu cred ca esti putin cam in urma cu preturile... smile.gif

Deci reformulez...este vreo 140 lei pe okazii. Incercati un search pe okazii si o sa gasiti. De asemenea sunt si la 150 lei si la 160 lei cu duiumul.

Nu vad de ce nu merita sa pui xenon pe Twingo? Sau cumva Twingo nu e masina?
Ca nu vrei tu sa-ti pui, e alta pb. Daca vrei pune-ti "bece" smile.gif si eu am avut. Insa eu unul sunt satul sa schimb becuri la greu - asta ca sunt gropi, si gropile scutura becul si asa se duc becurile...
azaghorth
Eu aveam niste becuri halogen obisnuite,Bosch;erau ok.
Am pus Osram Nightbreaker,au fost 65lei setul de 2 buc la un magazin de piese auto (La Metro erau 85lei...) ce sa zic faza scurta e exact ca si la becurile anterioare,faza lunga intr-adevar e mai ok,mai alba lumina si mai puternica...dar cat folosesti faza lunga la drum?
Parerea mea e ca daca umbli mult noaptea merita sa pui un kit de xenon,dar unul bun nu un jaf...Fiecare insa face cum vrea.
smile.gif
bubu782001
Sunt curios cum recunosti tu un kit xenon bun fata de un jaf. Mai bine zis dupa ce criterii le poti categorisi?

Daca spui dupa pret...cred ca te inseli.

La fel se poate strica si un produs de 2000 lei ca unul de 100 lei. Calitate ca sa tina 10 ani nu mai vezi nici la produsele originale - asta este clar.

azaghorth
Unul care are review-uri bune fata de unul care e mai necunoscut (si poate mai ieftin).Nu toata lumea se documenteaza,unii cauta cel mai ieftin si acela il pun.
bubu782001
Da-mi si mie un "review" pentru xenoane, ca m-ai facut curios...

Eu unul am cautat pe cel mai ieftin - la vremea respectiva. Pana acuma au mers ok - 2 ani si jumatate. Daca se strica maine, pot spune ca si-au scos banii si nu regret investitia. TOATE dar absolut TOATE kit-urile de xenon sunt "branduite" gen Siemens, WellDone, Philips. Absolut nici unul nu are model number sau type inscris pe ele...iar cutiile difera de la an la an.

Intrebarea este: daca cumperi un kit xenon (sau orice alt produs) mai rasarit si mai "bun" din prisma pretului, dupa review-uri si iti crapa?

Ca idee, atata timp cat ma aflu pe meleagurile mioritice, zicala "La pomul laudat..." ramane foarte valabila si adevarata pentru mine.

Ca exemplu era un mare tam tam cu bateriile auto pe un forum, unii spuneau de Bosch, altii se bateau cu Varta samd. Eu am luat o Caranda - si multi au optat pentru Caranda, Rombat - nume ce "palesc" in fata greilor producatori de baterii prezentati mai sus. Concluzia? Indiferent de baterie, timpul mediu de folosire este 90% identic la toate, insa pretul difera - si difera cu MULT. Evident ca vorbim aici de produse similare ca valori (amperaj similar etc).

Si intrebarea este: DAU O GRAMADA DE CASCAVAL PE O BATERIE CA SA CE? Sa constat ca achizitionez acelasi tip de produs care in teorie si pe forum suna mai bine dar in realitate face EXACT acelasi lucru ?

Aceeasi problema se punea cu amortizoarele - marci de marci...Bilstein, Sachs, Kyb etc...
Va spun eu - si pot sa va confirme vanzatorii de piese auto. Marea majoritate a acestor produse, sunt chinezarii care se cumpara la kilogram. In cazurile fericite prindeti turcisme...

Asa ca pica acel "ceva mai de soi" cel putin in opinia mea. Ajung multi sa cheltuie sume imense pe "brand" si constata ca raman cu "brand-ul" si ca produsul tot "vax albina crema puca" ramane...
Concluzia pe care o am? Investitie minima, profiti cat poti de produsul respectiv iar in cazul in care este necesara schimbarea nu e o pierdere asa de mare, in consecinta mai cumpar inca 5.

Am fost si eu asa...bagam banul in tot ce se chema "brand" investitii si cheltuieli fara limite...si nu am reusit decat sa-mi cheltui cu succes banii insa produsele achizitionate nu au reusit sa-mi ofere satisfactia pe masura asteptarilor.

Da sunt cazuri la care nu este cazul sa te zgarcesti - eu unul niciodata nu m-as zgarci de exemplu la niste elemente de directie sau la niste cauciucuri bune.
hellcat
Initiatorul topicului doreste informatii despre becuri halogen. Sa revenim.
bubu782001
QUOTE
sau o alta optiune


Omul a lasat o rezerva aici, deci sfatul cu xenoane poate fi valabil ok?
DarkTempTatiOnN
am si eu o intrebare daca se poate sa imi dea cineva un raspuns va rog... se poate sa fiu putin off topic dar asta e... ce tipri de becuri trebuie sa caut pentru a mi inlocu becurile fata... ce specificatii, dupa ce trebuie sa ma iau, la ce trebuie sa ma uit cand cumpar un bec? ce tipuri de becuri se potrivesc la twingo?
bubu782001
Becuri de tip H4 pe fata.
mih@i_777
Am rezolvat problema cu osram silvertar
Tamango
Din alea am si eu smile.gif

Un configurator pentru becuri auto gasiti aici: Philips si aici: Osram

La Twingo-ul meu (1.2 16v / 2003) am asa:

Faza scurta, faza lunga - H4
Pozitii fata - W5W
Semnalizari fata si spate - P21W (galbene) sau PY21W (albe)
Semnalizari laterale (lucas) - W5W
Proiectoare de ceata - H1
Marsarier - P21W
Pozitie spate - P21/5W
Lampa de ceata - P21W
Lampa numar spate - C5W
Stopuri spate - P21/5W
Al 3-lea stop pe haion - W16W
Plafoniera - C5W
MSn
Ai uitat de ala de la plafoniera tongue.gif
Tamango
Editat, mersi smile.gif
bubu782001
L-ai uitat si pe ala de la iluminare portbagaj.

PS si cele de la bord respectiv bara de martori.
Tamango
La portbagaj n-am lumina, iar pe bord mi se pare ca merg becuri T5
bubu782001
Nu ai lampa de pe stanga? Exact sub plasticul ce acopera capul de amortizor.
Tamango
Am lampa, dar nu-s trase fire acolo ... asa am luat-o
DarkTempTatiOnN
Eu tocmai mi-am inlocuit becurile clasice cu unele OSRAM SILVERSTAR.... sunt multumit de ele insa mare diferenta inafara de lumina alba pe care o dau fata de celelalte nu e... Oricum, orice ti-ai pune te sfatuiesc din proprie experienta nu te atinge de becurile cu plasma (gen alea pe care le gasesti in metro)... sunt bani aruncati pe geam...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.