Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ESP pe Clio
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
gxg_coman
Salut,

Am cautat un topic in care sa se vorbeasca despre posibilitatea montarii ESP pe clio dar nu am gasit. Daca exista totusi, rog moderatorii sa ma scuze pentru crearea unui topic nou.

Vreau sa stiu daca exista cineva care a montat ESP pe clio sau macar daca exista aceasta posibilitate. Am vazut ca pe Laguna se poate face acest upgrade. Stiu ca la clio nu a existat niciodata acest sistem montat din fabrica si asta ingreuneaza montarea after market dar totusi cred ca nu strica sa intreb.
diesel_power
Nu se poate.
Daca vrei ESP, vinde Clio si cumpara un Megane care are asa ceva.
gxg_coman
Daca tot vand clio imi iau laguna. dar pentru asta e nevoie de muuulti bani pe care momentat nu ii am. eu vroiam sa stiu daca se poate face asa ceva pe clio. asta cu schimbatu masinii o stiu si eu de mult. tongue.gif
Tzutzi
QUOTE(gxg_coman @ 6 Oct 2011, 17:24)
... Stiu ca la clio nu a existat niciodata acest sistem montat din fabrica si asta ingreuneaza montarea after market dar totusi cred ca nu strica sa intreb.
*


gresit! exista din fabrica pe clio rs
R19/16v
Si cate Symboale RS stii tu c-au fost?
Tzutzi
Nu scrie nicaieri symbol sau bicorp colegu! Ce este cu aciditatea asta?
Colegul nostru a intrebat daca a existat vreodata esp din fabrica pe clio, nu pe clio symbol! Si din cate stiu clio rs tot un clio este cu bune si cu rele!
R19/16v
Pai poti incepe prin a te uita la avatarul lui nedumerire.gif
Tzutzi
si? eu am o solenza la avatar, cam ce deduci prin asta?


LE: nu vreau sa aprindem paie. gxg_coman a intrebat de clio, indiferent de avatarul lui.
R19/16v
Ca n-o mai ai, dupe semnatura biggrin.gif
diesel_power
Ideea este ca nu se poate conecta un hardware plug and play la masina si gata ai ESP. Sunt multe diferente, inclusiv sistemul de franare e diferit.
Eu personal n-am vazut masina cu ESP care sa aibe saboti pe spate. Plus de asta discurile si placutele sunt mai mari la masinile cu ESP ca sa se evite supraincalzirea in cazul in care se incearca sa se faca drifturi cu masina.

Teoretic este posibil (orice e posibil in lumea asta), dar costurile sunt atat de mari incat mai bine vinzi Clio, mai adaugi vreo 2000 euro si cumperi un Megane2.
hellcat
Daca intrati in adancimea problemei, intre clio symbol si clio bicorp sunt maaari diferente.
E clar ca initiatorul topicului facea referire la montarea esp-ului pe clio symbol.
Avand in vedere multitudinea componentelor acestui esp si componente pe care clio symbol nu le are sau sunt diferite - in comparatie cu ce detine clio rs, as spune ca asa ceva e de domeniul imposibilului...pana la proba contrarie.
theodor2004
eu personal nu am vazut Symbol cu ESP, nici din fabrica, nici after-market.
gxg_coman
Stiu ca esp nu se pune plug and play. Eu vroiam sa stiu daca masina are componentele si electrica necesare acestui sistem.
Oricum am inteles ca este o idee mult prea mareata pentru posibilitatile masinutei mele. Ramane sa ma apuc de strans bani pentru o eventuala laguna. biggrin.gif
Vq multumesc pentru raspunsuri.
SYL
QUOTE(diesel_power @ 7 Oct 2011, 16:01)
Eu personal n-am vazut masina cu ESP care sa aibe saboti pe spate.


Sa inteleg ca inca nu ai vazut Dacia Duster 1.5 dCi 110Cp ?? Pe acasta motorizare exista disponibil si ESP (atat la varianta 4x2 cat si la 4x4)...Si in caz ca nu stiai, toate modelele de Duster au saboti pe spate.
janos
Adevarat smile.gif
Legat de topic: nu exclud, insa cred ca este prea putin probabil.
lucianm
nu cred ca esp-ul e lipsul major pe care il are symbolul si pentru care merita laguna.

ca idee esp presupune schimbarea centralei ABS si a cablajului pana la calculatorul de injectie. Mai are nevoie si de directie asistata electric, care nu stiu sa se regaseasca pe symbol.
Motoarele 1.4 8v si 1.4 16V de pe symbol nu suporta ESP.

e o modificare costisitoare si, dupa cum au spus si colegii, nu am vazut pe nimeni sa faca asa ceva.
gxg_coman
Nu am spus ca din cauza esp ului merita laguna. laguna este masina pe care mi as
dori sa o am daca dau symbolul. eu am 1.5 dci deci motorul suporta. tongue.gif

M.E. Nu mai cita mesajul anterior!
Tzutzi
QUOTE(lucianm @ 10 Oct 2011, 11:12)
...Mai are nevoie si de directie asistata electric, care nu stiu sa se regaseasca pe symbol....
*


directia asistata electric nu este un criteriu...rs-ul are hidraulic smile.gif

LE: sunt symboluri care au directie asistata electric smile.gif
lucianm
nu ma refeream la cele hidraulice cu pompa electrica. ma refeream la cele cu directie electrica, nu este un criteriu dar difera infasurarea volan, cea pentru esp si implicit si pentru directia asistata electric, au si senzor de pozitie a volanului.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.