Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Curea distributie rupta la 1.5dci
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
dytzone
Detin un clio symbol din 2003 1,5 dci
S-a rupt curea de distributie in mers,am dus-o la service si pana acum am schimbat urmatoarele:
-curea distributie
-o roata zimtata (fulie cred ca se num,care a costat vreo 5 mil) pe care se roteste cureaua
-pompa apa
-bujii
-supape
-chiuloasa a trebuie indreptata
-ulei
-acum am un injector infundat cred
si cred ca am mai schimbat si alte alea dar imi scapa acum...

E normal asa ceva? toate pagubele astea survenite in urma ruperii acelei curele blestemate?

Pana acum am ajuns undeva la 20 de mil :|
BannedHost
De normal, e normal, dar nu mai bine ai fi iesit daca luai un motor sh din dezmembrari ?
Ygi_17
de ce s-a rupt ? cand a fost schimbata ? la cati km? de unde a fost luata cureaua ? ce marca era?
dytzone
s-a rupt de veche ce era (din 2003 pana acu...)
n-a fost schimbata niciodata
am 70 de mii de km
cj98czh
Recomandarea producatorului de a o schimba la 4 ani sau 60.000 de km ai crezut ca este degeaba??? acu ai vazut pe buzunarul tau .... poate te inveti minte ...
dytzone
cu siguranta m-am invatat minte,nu o sa uit intamplarea asta cred ca niciodata
cj98czh
Asta este .. oricum a tinut bine 8 ani si 70.000 km ... dar ca orice cauciuc ... inbatraneste ... sper ca ai schimbat tot la distributie si accesorii de tura asta .... daca se rupe cureaua de accesorii ai foarte mari sanse sa ti-o rupa din nou pe cea de distributie ... si iar ajungi aici ... la operatiunile astea nu trebuie sa te zgarcesti ... ca iesi mult mai scump ..
dytzone
dar ma intreb de ce reaq astia de la revizie nu mi-au zis nimic de distributie


<span class='edit'>29 Sep 2011, 12:55:</span>

gata,am scos-o din service
cost total 22 de mil
acum mi-au recomandat sa merg mai incet la inceput sa se mai aseze...nu stiu ce...

pt inceput am sesizat ca miroase a incins,probabil pt ca a mai picat pe motor ulei sau alte substante si astfel incalzindu-se degaja un miros...
de asemenea se aude si un tacanit daca o turez putin mai mult,undeva la peste 2000 de ture.
am zis sa mai merge putin timp si in cazul in care persista acest tacanit ma voi duce din nou la service

29 Sep 2011, 15:54:
a fost schimbat si pinionu de la axu cu came ca cica s-ar fi rupt o piedica atunci cand s-a rupt si cureaua
asta m-a costat f mult zic eu..aproape 5 mil
tare mi-e ca mi-au tras o mare teapa cu pinionu asta sa mai scoata si ei niste bani...
ati auzit sau vi s-a intamplat asa ceva?
BannedHost
Bataia aia poate fi din mai multe cauze .. Bolt piston, tija tachet indoita, tachet nereglat, supapa de admisie, injector s.a

Eu zic sa mergi inapoi... Acel zgomot nu va dispare. Poate se atenueaza putin dar atat.
dytzone
am observat ca acest tacanit e mai puternic,se aude mai tare dimineata cand motoru e rece...
daca circul putin cu masina si astfel se incalzeste si motoru acel tacanit se aude mai incet
dytzone
am fost la service si mi s-a spus ca ar fi tachetii si ca nu e nicio problema ca nu se strica nimic...ca pot merge asa...dar cum sa merg asa cu tacaneala aia? :|
cred ca a vrut sa scape de mine
o sa merg si la alt service sa vedem aia ce parere au

voi ce spuneti?
pegas
poti eventual sa ii ameninti cu OPC-ul... na... ai facut economie la piese si manopera si te-ai ales cu asta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.