Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Martor poluare aprins intermitent
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio III
razvan03
Salutare,

Am un Clio 3 benzina 1.6 16V din 2006.
Ieri a inceput sa aiba mici intreruperi ("ingatuiri") in mers ( treptele 1-2-3 am mers doar in oras ). Azi de dimineata intreruperile s-au inrautatit si a aparut o vibratie de la motor la relanti. Seara, cand m-am intors de la munca, pe langa ingatuiri, a inceput sa clipeasca si martorul de poluare de pe bord.

Acum 3 saptamani i-am facut revizia de 58000 de km unde s-au schimbat:
bujii
placute fata/spate
filtre ulei/aer/habitaclu/benzina
ulei

In primavara am schimbat distributia.

Undeva prin iunie-iulie (nu mai tin minte exact) i-am curatat eu clapeta de acceleratie, deoarece aveam probleme cu turatia cand era motorul rece.

Am atasat o poza cu martorul de pe bord iar aici http://89.33.188.54/clio/ puteti gasi 2 fisiere audio cu sunetul motorului la relanti ( care mie, ca si necunoscator, mi s-a parut normal) si cu cel de la teava de esapament care mi s-a parut putin ciudat.

Sugestii pareri?
Eu locuiesc in Bucuresti, dar de obicei imi fac service-ul la SCO General Pitesti ( orasul natal) - oare pot sa merg 120 de km in conditiile date ?

Multumesc si imi cer scuze anticipat daca s-a mai discutat problema asta - nu prea am stiut ce sa caut!

Razvan
espacern
Se poate sa ai probleme cu o bobina.
Un tester te-ar"lumina"pe deplin.
@+
razvan03
QUOTE(espacern @ 15 Sep 2011, 19:55)
Se poate sa ai probleme cu o bobina.
Un tester te-ar"lumina"pe deplin.
@+
*




da... am cautat despre problemele cauzate de bobinele de inductie si sunt foarte asemanatoare cu ale mele.

Intrebare: Imi pot verfica singur bobinele cu un ampermetru ?

Multumesc!

16 Sep 2011, 12:05:
s-a rezolvat!
am fost azi de dimineata la autocobalcescu si intr-adevar problema era de la o bobina ( prima din stanga ). Mi-au spus ca e multa umezeala acolo - intrebare: daca nu a plouat de ceva timp si nici nu am spalat-o de vreo cateva saptamani, apa de acolo nu ar fi trebuit sa se evapore ?

espacern
Apa se evapora daca are pe unde.
Cum este prinsa in spatiul ala nu prea are cum sa iasa de acolo asa usor chiar daca se incalzeste.
Cel mai usor se elimina cu o carpa absorbanta/aer ....
Bine ca ai rezolvat-o.....
@+
George Paul
Verifica sa nu-ti ajunga acolo lichid de parbriz de la duzele de spalat parbrizul.
Costi.88
Din ce stiu eu, cand clipeste martorul motor la benzinare sunt rateuri la aprindere
spy_oh_joy1389
Pai se pare ca asta a fost cauza. Cand o bobina nu merge, cum da bujia scanteie?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.