Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vreau sa cumpar un Vel Satis
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Safrane,Velsatis,Avantime si Espace
persoana
Buna ziua,

As vrea sa imi cumpar un Vel Satis si daca ma puteti ajuta cu niste pareri. Stiti cumva daca sunt niste masini problematice si cam ce costuri de intretinere au .

Va multumesc anticipat !
CatalinBI
Unii zic ca Vel Satis-ul a fost cel mai mare esec al Renault-ului decand produc ei masini. Eu zic sa te mai gandesti.
DanCVA
Este o masina rara si piesele sunt foarte scumpe si timpul de asteptare pentru ele este mare. Daca-ti iei asa ceva obligatoriu sa-i faci casco, dar cred ca o sa te omoare prima de asigurare.
Piesele SH sunt inexistente pentru asa masina.
valikris2002
este una la mine in oras, interiorul e spectaculos, exteriorul unicat sa zic asa iese din tipare, ultima data am vazut-o prin parcarea de la reno si am intrebat si eu ce probleme are si am primit un raspuns de nota 10: nu e o masina care sa ti o conduci singur iti trebuie sofer care sa aiba grija de ea si s-a o ingrijeasca la interior
renvelsafr
salut eu sunt posesorul unui velsatis 2.2dci sunt multumit de ea cu exceptia motorului care se stie ca acest faimos 2.2dci este varza dar pe mine nu ma deranjeaza pt sunt de meserie si o repar singur ca altfel as fi apelat la un bidon de benzina si o scanteie oricum daca chiar vrei sa ti iei sau sa va luati nu ezitati motoarele pe benzina sunt foarte fiabile de preferat cel de 2.0t si sa stiti ca consumul este cam tot pe acolo eu in oras cu dci ul sunt intre 10L & 11L si pe autostrada la 130km\h cu regulatorul sunt intre 7.5L & 8.0L si la 200km este in 16L masina este grea papa mai ales la plecatul de pe loc si apoi depinde si de sofer bafta
bercenaru
Si pe mine ma bate acelasi gand ,am gasit in Germania,un 3.0 V6 dci din 2003 .Masina mi-a placut enorm,motorul 3.0 V6 177 cp,cuplu mare ,repriza buna ,cutie automata .
Dar : am aflat ca motoarele V6 dci au probleme cu ungerea si se cam gripeaza,vina o poarta un injector de ulei.Asa spun mecanicii francezi.
Insa : am aflat ca noul motor 2.0 dci are 180 cp si este cu mult superior celui vechi din punct de vedere al consumului.
Acum incerc sa aflu daca se poate face un eventual schimb sau adaptare de motor .
Oricum ,felicitari pentru optiune ,masina este o creatie deosebita si putini o pot percepe la adevarata valoare.
renvelsafr
salutare problema la V6 dci in afara de cuzineti este ca se duc garniturile de chiuloasa si incalzeste si nu se prea gasesc piese eu personal as opta pentru motorul de 2.0DCI si 175cp este o distributie pe lant consuma mai putin si este un motor de generatie noua puteti sa cautati pe youtube si sa vedeti acest motor bafta
Lancer
Salut,
intr-adevar, e o masina mai pretentioasa, eu am un 2.0T, cutie manuala.
Si da, daca te duci la reprezentanta si spui ca esti posesor de velsatis (sau chiar la un magazin normal de piese auto), te umfla rasu-plansu de scoruri...DAR:
eu zic ca si celelalte marci au o groaza de probleme, inclusiv "nemaipomenitele" nemtesti...uita-te pe forumurile lor si ai sa te convingi
Masina merge super bine ,mai ales in afara, unde e in mediul ei,dar eu m-am obisnuit si prin oras cu ea sa ma strecor destul de usor.
Urca orice alt posesor de masini nemtesti intr-un velsatis, si o sa amuteasca imdeiat ce s-a asezat in scaun.
Cu piesele se poate rezolva si altfel, doar daca nu esti genul de individ care vrea sa stea la o cafeluta calda, in timp ce reprezentanta se "ocupa" de toate problemele masinii... radmasa.gif
Se gasesc de exemplu in franta, originale, la preturi jumate fata de cele din romania, dezavantajul fiind ca trebuie sa iei mai multe deodata,ca sa merite taxele de curier.
O gramada de probleme "crunte" se dovedesc rezolvabile cu minim de efort si investitii, multe din solutii le gasesti aici, pe forum.
Da, recunosc, au fost momente cand imi venea sa turbez de draci,cand ma mai lasa una-alta, exact in niste momente...dar le-am rezolvat.
Uite,spre exemplu, ventilatorul de habitaclu(care si-a gasit sa ma lase exact in toiul verii, cu o zi inainte de a pleca in concediu sad.gif ) se potriveste la fix, inclusiv la mufa de cuplare si la bride, cu ce crezi?
Cu cel de pe AlfaRomeo 156!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ideea e sa cauti, atat.
Eu unul imi iubesc masina, mi-e draga sa ma uit la ea, pur si simplu.
Trebuie sa ai grija ,ca la orice masina second hand, la ce cumperi....atat,apoi restul tine de tine, cum o utilizezi
Bafta
Apropos....stii cat e impozitul pentru 3000?
vreo 2200 ron... blink.gif
meg2
va salut pe toti posesorii de velsatis si nu numai

de curand am venit din Polonia de am adus ceva masini agricole,si prin drumul ce l.am parcurs am vazut foarte multe renault velsatis,si vreau sa zic ca am ramas fara cuvinte atit la interior ,cu dotarile sale,mai putin cu exteriorul ,dar este ceva unicat.

Am gasit un renault velsatis fab 2007/04 cu motor de 2.0 dci,euro 4 cu filtru particule,
motor ce.l mai gasim pe laguna 2 cu facelifto laguna 2 cu facelift din 2007 am gasit acest velsatis la un pret destul de rezonabil undeva de 7600 euro in polonia si am ramas foarte surprins de cat de elegant este in interior piele,navi,incalzire scaune,klima si pe spate,si multe altele,manuala cutia,doar km are ceva 205700km cu carte service,unic proprietar in Polonia
,si nu stiu cum se prezinta la bucsaraie,caci de motor stiu cum se prezinta
,pe spate are suspensie independenta sau punte,pe fata are sistemul de bucse ca la vw ,audi cu brate multe,cu acea masina nu am apucat sa o varific pe dedesupt,ma si grabea.m,doar am facut un tur scurt si masina se prezenta super ok.,la asezare la fiabilitate.in rest e ok ca masina si consum

astept ceva sugestii/pareri,sa vad daca sar merita investitia

multumesc
topfoto2011
Si pentru mine este un model foarte atractiv, mi-a placut de cand s-a lansat in urma cu zece ani, pe atunci credeam ca va revolutiona clasa vehiculelor de clasa mare, din pacate s-a retras rusinos cu vanzari foarte slabe(dar las' ca mai sunt si altii, VW cu Phaeton). Faptul ca este o masina rara, deosebita de orice altceva o face foarte dezirabila, dar problemele de care amintesc posesorii, piata pieselor de schimb etc, sunt detalii ce trebuie luate in considerare inainte de a fi entuziasmat de pretul redus de achizitie.
renvelsafr
Salutare referitor la vel satis cine are ceva € si vrea aceasta masina sa opteze cu incredere la cela dupa 2006 adica ph II dar nu 2.2dci ci cel de 2.0dci (150 sau 175cp) eu sunt posesorul unui 2.2dci din2003 phI si caut o caroserie de phII cu motorul varza si sa l pun pe al meu pe ea numai ca aici la frantusca sunt cam scumpe si astea cu motorul stricat in rest piesele sunt destul de scumpe eu am schimbat cam tot pe ea ma refer la motor lucrand intrun service am putut sa le iau cu ceva reducere ca de exemplu:kit ambreaj valeo 160€;4injectoare noi 740€;cuzineti biela originali reno 100€;cascada de pinioane la distributie originale reno 350€ pompa ulei 80€;kit distributie+pompa apa 150€ fulia de la vilebrequin 140€;vana EGR 120€ care pana la urma am anulato si este mai bine decat cu ea;a mai ramas de sch turbo care este si asta vreo 500€ nou;oricum boala la ele sunt cuzinetii de biela grija mare eu unul sunt foarte pasionat de aceasta masina de accea am investit in ea atat dar nu va lasati pacaliti de km aici in franta sunt vel satis espace si laguna cu acest 2.2dci care si la 110.000 120.000 zbora cate o biela prin motor deci grija mare ce cumparati bafta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.