Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme pt 2.2 diesel
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
Bogdan Tiby
Recenti mi s-a prpopus sa cumpar o laguna 1 din 97 cu motor 2.2 diesel si m-a cam pus pe ganduri. Desi is un pic cam mari taxele imi vine sa o cumpar. As dori sa ma ajutati va rog cu minusurile si plusurile acestui model. Daca are ceva boli sau la ce sa ma uit mai atent cad o cumpar. Va multumesc anticipat.
TM31BDY
Cand cautam eu masina,asta acum vreo 2 luni am gasit vreo 2+3 lagune cu motor 2.2 diesel la preturi foarte mici din cauza taxelor ,posesorii se chinuiau sa scape de ele ca ii omorau taxele. Eu ti+as recomanda sa nu te arunci ,mai gandestete si vezi daca se merita sa te arunci la motorizarea asta chiar daca o sa fie mai itina la achizitionare dupa aceea o sa te stoarca de bani statul roman.
cj77shv
Impozitul parca e vreo 700 lei pe an, iar RCA tot cam atat. Nu mi se pare ca nu s-ar putea plati. Totusi, mai bine te-ai orienta spre un 1.6 16v, care are aproape aceeasi putere cu 2.2 dT, dar e mai fiabil din cate am auzit.
TM31BDY
Impozitul depinde de unde esti ,orasul,zona,etc.De exemplu la mine in Timisoara as fi avut aproape 10 mil atat asigurarea cat si impozitul...,ori sa platesti 500 de euro pe an doar taxe e enorm...parerea mea .

22 Aug 2011, 18:22:
Ca sa nu mai spun ca motorul de 2.2 e de generatie veche,deci nu faci nici o scofala.Cai putini pentru ditamai cilindreea...
alin iulian
eu am 22 diesel fara turbo si sunt chiar f multumit de ea!imi consuma putin,motorul toarcea bine,si ea ca masina e buna.dar eu nu stau in romania eu stau in alta parte si aci taxele sunt diferite.asigurarea e 380 de euro pe an si impozitu de circulatie e 138 de euro sa ceva in jurul la suma asta pe an si motorina 1.27 euro/litru
Adi R5
mai bine te orientezi spre un 1.9 dTi ..euro2..dar phase2 de laguna...si aste sunt eftine pentru ca taxa este foarte mare .

http://www.reno.ro/PROBLEME-CUTIE-VITEZE-L...97-t204356.html


3 Sep 2011, 10:55:
http://www.reno.ro/Renault-Laguna-Nevada-2...el-t195319.html
sergiu9my
Si eu am 2.2DT si sunt multumit de ea,chiar si la consum biggrin.gif
gabrielgl
2.2 este un motor foarte bun....cine zice de motor mare si cai putini..credema nene ca nai nici o sansa cu 2.2 dt....nici nu va dati seama ce fel fug masinile astea face un 320 si 1-2-3 face si un 530 d automat vo zic din propia experienta.,am un preten cu motor 1.8 16v si nu ma face credema ph34r.gif

15 Sep 2011, 13:57:
cel cu motor 1.8 ma refer la un lagunist..iar 1-2-3 sunt vitezele..pntru cei care nu inteleg:P


15 Sep 2011, 14:01:
aline te cred cu asigurari si inpozite...eu dau la a mea 280euro pe 3 luni...si 145 de euro la inpozit....dar asta e,..oricum eu o dau simi iau si eu un 1.6 16v cu 65000km din reprezentanta..din anu 2000 full fulll...pntru 2200 de euro...eu zic ca se merita...asa ca mai baete iati un 1.6 ca scapi ieftin cu toate
mai ales cu piesele..eu am plans cand a trebuit sai fac kiuloasa distributie .etc..numai o rola de la intinzator..ma costa 5 mil...asa ca laso nene---parerea mea
alin iulian
crede ma ca as da-o sa mi iau laguna 2 sau 3,dar asta e primita cadou.ne-a facut-o cadou sefu meu ,mie si sotiei mele.am avut si o tentativa sa o vand si am cerut pe ea 1400 prima oara,pe urma 1300 si pana acum m-au sunat vreo 2 sau 3 care mi-au oferit 1000 de euro si la banii astia nu e de vandut.si eu sunt foarte multumit de ea ca masina.eu iti multumesc ptr sfat si apreciez gestul dar sa o dau pe 1000 de euro la cat de buna e masina si sa iau un cotet nemtesc sau vreun cazan din ala care fac cu el 100 km si pica tot de pe ea,nu mi convine.cu asta m-am invatat si stiu tot ce are si ce nu are.si pe langa asta ,sa fiu sincer crede-ma ca noi ne-am cam atasat de ea,asa cum e ea! smile.gif
sergiu9my
@gabrielgl e asa mare diferenta de bani la piese intre 2.2dt si 1.6 ???
cj77shv
Nu, tot cam atata sunt piesele, dar K4M parca e mai fiabil, din ce-am auzit.
Plus ca e o diferenta mare la impozit si asigurare, de care mai bine bagi benzina.
gabrielgl
eu zic ca este diferenta destul de mare..eu cand am luat pisele la masina....cand a auzit ce motor am..a zis ca toate sunt scumpe ...acum poate are dreptate colegul poate nu e prea mare diferenta....dar inpozit asigurare...etc..te rupe....zic in cazul meu ca am masina in spania cu matricula de spania...
alin iulian
@gabrielgl: pai tot in spania stau si eu.dar nu mi se pare asa de mult taxele la ea i comparatie cu ce e in tara.da ti seama ca eu sunt somer si tot pot sa o intretin.si inainte sa raman in somaj tot aveam bani ptr ea si eram singurul cu salariu
gabrielgl
alin depinde de varsta si de vekimea permisului...eu am 22 de ani si pemisu din 2009 si aici daca nai peste 25 de ani ati iesa foarte scump-...si sa muncesti in spania dar sa ai o masina din romania...pai ati iesa mult mai ieftin tot...acasa asigurarea sa zicem cai 8 mil pe an..ai ci eu dau 2000 euo...asa ca ...e mai nasol...
alin iulian
dar de ce nu faci tu altceva?gaseste un spaniol mai in varsta ca sa ti treci asigurarea pe numele lui si sa te faci tu conducator habitual autorizat cu drept la polita de asigurare asa cum am facut eu,am trecut asigurarea pe numele lu sefu meu si eu ca sofer habitual autorizat si sotia mea proprietar la masina, si iti iese vreo 400 de euro pe an daca faci la axxa seguros sau cum naibi ii zice.eu dau pe an 400 seguro si 170 impuesto de circulation
gabrielgl
sa stii ca am avut de gand asta la inceput...dar cu timpul am uitat..mersi ca miai adus aminte chiar asta am sa fac cand ami ajunge masina aici blush.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.