Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Moldova - Transilvania - fara sa rupi masina?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Starea Drumurilor
cosminhelli
Buna tuturor cititorilor acestui forum si la cat mai multi km fara evenimente..
Postez acest topic ca urmare a unui infiorator prim drum lung din viata mea de sofer pe drumurile romanesti. Saptamana trecuta a trebuit sa plec din Cluj Napoca (jobul) spre Vaslui (acasa-ul). Am inceput sa conduc de vreo trei saptamani , respectivul condus,.. numai in CJ, cu mai putin de 50 la ora...ca vit maxima. Pana aici nimic nelalocul lui. Am urcat in masina de dimineata si am setat pe gps traseul cel mai scurt/rapid de la cluj la vaslui--- traseul cluj-gheorgheni toplita -bicaz-pt neamt-roman-vaslui fiind indicat ca cel mai potrivit de catre gps.
Este cel mai oribil drum pe care am mers vreodata(pana acum ca pasager) - lucrari peste lucrari (500m bun dupa care urmeaza efectiv portiuni in care lipseste asfaltul...cam cate 5 - 6 cicluri de genul), portiuni de drum (mai tot) cu gauri omniprezente (ca in cascaval), de la cluj spre gheorgheni.. nu mai retin exact numele localitatii, intr-o curba de 180 in urcare, exact dupa primele 90 de grade din curba (adica acolo unde nu vezi ce e pe sensul tau decat cand e prea tarziu....lipseste un metru patrat din carosabil...de fapt seamana cu o mini trambulina de 1 m patrat..) cred ca e suficienta descrierea... ideaa e ca as vrea sa gasesc o ruta mai putin vatatmatoare pt masina de la cluj la vaslui, respectiv vaslui cluj.
Daca stie cineva niste ponturi si imi poate recomanda un drum normal, chiar daca e mai lung as fi foarte recunoscator.
Astept sugestiile si opiniile voastre! Drum Bun!
gabize
Incearca prin Bistrita-Vatra Dornei-Campulung-Gura Humorului-Falticeni-Roman-Vaslui.

E un drum ok, cel putin pana la Gura Humorului (l-am parcurs saptamana trecuta).
eugeniuz2004
Vaslui - Iasi care e asa cum il stim de ceva ani si chiar mai rau in ultima vreme dar se poate parcurge la 70 - 80 la ora fara sa nenorocesti masina si apoi
Iasi-Vatra Dornei-Cluj-Oradea drum fara de probleme (vreo 30 de gropi tot drumul)
se merge excelent pe el (eu l-am facut recent si dus noaptea si intors ziua)
ursul-alb
Trebuie sa fii sinucigas sa te duci pe unde vreun GPS-ul in Romania fara sa intrebi inainte; fie si numai pentru bucata Roman-Vaslui...
Ca idee generala din Vaslui se poate iesi decent doar spre nord (Iasi) sau spre sud (Barlad); cum vii de la Cluj, logic e sa vii prin Iasi. Iesirile spre vest (Roman si Bacau sunt calamitate). Chiar daca esti nou aici in 10 minute de citit o sa gasesti inclusiv video de la lord_wader.

Dar cum ai obtinut succesiunea: cluj-gheorgheni toplita -bicaz mi-e imposbil sa inteleg; probabil era toplita-gheorghieni dar si asa e aiurea; din moment ce esti in Toplita te duci prin Borsec spre Poiana Largului-malul lacului-Bicaz-Piatra Neamt-Roman (eventual).

Daca pe de alta parte vrei Gheorghieni, vii frumos prin Turda-Targu Mures-Balauseri-Sovata-pasul Bucin-Gheorghieni-pasul Bicaz-Bicaz-Piatra Neamt.

Daca vrei doar drum pentru incepatori si pentru masina la care tii, asculta-l pe eugeniuz2004: Cluj-Apahida-Dej-Bistrita-pasul Tihuta-Vatra Dornei-Mestecanis-Campulung Moldovenesc-Gura Humorului-FALTICENI (nu Suceava cum cred ca va vrea gps-ul tau...)-Motca-Tg.Frumos-Iasi-Vaslui (cam 500 km, tiny link); ala pe care banuiesc ca ai venit are 440)
cosminhelli
pt ursul_alb



imi cer scuze pt inexactitatea traseului pe care l-am descris....nu am detaliat.. traseul pe care gps-ul mi l-a indicat este :cluj- reghin-gheorgheni-piatra neamt-roman- negresti-vaslui..
cat despre sinucidere....am mai parcurs unele trasee prin tara...ca pasager.. si mi-am format o idee a existentei in romania a unor drumuri normale....nu mi-am imaginat ca mai exista nenorociri ca cele de pe traseul mai sus descris...ce-i drept nu prea m-am plimbat in partea asta de tara din ardeal spre moldova.. akum m-am lamurit si cu siguranta am invatat ce trebuie facut inainte de a pleca pe drumurile romanesti.. multumesc pt informatiile date si pentru sfaturi.. maine o sa plec din vs spre cluj si sper sa fie ok.
xavyi
Targu Mures-Husi
Targu Mures-Reghin acceptabil,fara gropi dar denivelat, foarte aglomerat si suficient de multi disperati pe drum.
Reghin-Toplita excelent exceptand Brancovenesti si intrarea din Toplita,drum nemarcat si fiecare merge si depaseste in legea lui.
Toplita-Targu Neamt bun, foarte bun exceptand pasul din apropiere de Tg Neamt unde se lucreaza,3-4 semafoare.
Targu-Neamt-Pascani-Targu Frumos bun.
Targu Frumos-Iasi excelent
Iasi-Albita bun
Albita-Husi superb, complet refacut,latit,tot ce vrei(am inteles ca se lucreaza si pe portiunea Husi-Barlad)
jaf
Roman Motca Spataresti Gura Humorului Campulung Moldovenesc Vatra Dornei Bistrita Dej Cluj wink.gif

Fac cel putin o cursa de Moldova pe saptamana, deci..
bogdaniam
Pt JAF. Am citit postul tau in care spuneai ca faci cel putin o cursa pe saptamana intre Cluj si Moldova. Recomandai traseul Cluj- Apahida- Dej- Bistrita- Vatra Dornei- Campulung. Care mai este starea asfaltului acum dupa iesirea din iarna? Multumesc!
nokia_6260
La fel ca inainte de iarna,vreo 2-3 gropi in plus...Totusi intre motca-pascani-targu frumos s-a mai ovalizat drumul,iar din pacate iasi-schitu duca-vaslui s-a distrus iar...Nu stiu daca se repara in 2-3 ani ceva pe acolo si am mai citit prin presa ca drumul de la iasi la vaslui pe langa negresti nu il repara nici in 10 ani ca baietii cu firmele de reconditionare strazi nu prea stiu unde sa dea spaga
mihail75
salutare,
sectorul Cluj-Reghin-Toplita-coada lacului cum se mai prezinta, stie cineva? am drum in zona si mi-ar prinde bine niste informatii. Multam!
lord_wader
QUOTE(ursul-alb @ 26 Aug 2011, 14:56)
Trebuie sa fii sinucigas sa te duci pe unde vreun GPS-ul in Romania fara sa intrebi inainte; fie si numai pentru bucata Roman-Vaslui...




Corect!

Fac si eu apel pe acesta cale, sa nu mai recomande nimeni portiunea Negresti-Roman sau mai rau iasi-Negresti-Roman smile.gif Este mai rau decat cel mai prost drum pe care vi-l puteti imagina din judetul nostru (acesta fiind Husi-Murgeni drum national....)


nokia_6260 ai citit prost, drumul judetean 248 Iasi-Buhaiesti(Podeni) il vor repara incepand de anul asta, mai exact chiar in aceste momente cred ca se lucreaza la el blink.gif
Firma care lucreaza este din judetul nostru a mai facut unele lucrari bune, si f rapid

http://www.ziaruldeiasi.ro/local/incep-luc...botosani~ni89n4
http://video.bzi.ro/video/show/contractul-...cul-lunii-19402
nokia_6260
pai sa speram ca se face.dar cand se termina?2015 poate?
lord_wader
Transmir Murgeni lucreaza f repede, ei nu stau sa acorde importanta la detalii precum UMB sau altii, deci cred ca in toamna asta va fi gata fara marcaje, semne rigole etc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.