Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: km dati inainte
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
iulian806
salut. pentru cei care folosesc Can-Clip, de unde pot scrie km cand inlocuiesc instrumentele de bord la M2? stiu ca atunci cand vrei sa schimbi ceasurile de bord km trebuie trecuti cam cu 2-3 km inainte.
multumesc. [attachmentid=1627743233]
espacern
Can-Clip nu"comunica"cu bordul pe partea de memorie Km!
Trebuie sa gasesti alte"variante"!
@+
Mirko
o intrebare scurta:cum se poate afla numarul de km reali daca nu exista carte service,presupunand ca a fost umblat la kilometraj!
gutui
nu cred ca se poate....dar daca e posibil si eu as fi curios cate sute de mii de km are peste cati afiseaza smile.gif)
iulian806
QUOTE(espacern @ 15 Aug 2011, 19:36)
Can-Clip nu"comunica"cu bordul pe partea de memorie Km!
Trebuie sa gasesti alte"variante"!
@+
*



pai si atunci cand vrei sa schimbi acele(instrumentele de bord) cum le scrii numarul de km?
millian03
la megane se pot afla km reali prin efectuarea unui test clip.stiu ca exista aceasta optiune pe tester.
moreinffo
eu din cate stiu, km se scriu in calculator masinii, nu in instrumentele de bord. se pot modifica si km adevarati, insa costa destul de mult.
gutui
se pot afla km reali? unde? cum? cat costa?
ultravox
@moreinffo - mi-a cazut indicatorul de combustibil, am cautat un bord(ceasuri) s.hand si cum era de asteptat cand l-am inlocuit mi-au aparut km pe care i-a avut masina de pe care s-a demontat bordul. Am preferat sa schimb doar ceasul (pt.ca bordul era de pe o frantuzoaica originala adica in limba lui Baudelaire si sunt alergic la frantuzisme). Posibil sa se inregistreze si in compul masinii dar nu cred.
Vive la France! radmasa.gif
99AIM
QUOTE(gutui @ 16 Aug 2011, 08:51)
se pot afla km reali? unde? cum? cat costa?
*


La tester un tip priceput vede km reali in calc. de injectie ca are acesta optiune,eu asa am vazut ca am km reali ca dupa flanse si discuri frana ziceam ca are mai mult.
skorpio_bog
QUOTE(ultravox @ 16 Aug 2011, 10:02)
@moreinffo - mi-a cazut indicatorul de combustibil, am cautat un bord(ceasuri) s.hand si cum era de asteptat cand l-am inlocuit mi-au aparut km pe care i-a avut masina de pe care s-a demontat bordul. Am preferat sa schimb doar ceasul (pt.ca bordul era de pe o frantuzoaica originala adica in limba lui Baudelaire si sunt alergic la frantuzisme). Posibil sa se inregistreze si in compul masinii dar nu cred.
Vive la France! radmasa.gif
*



Da, ti-a aparut km masinii respective pentru ca se memoreaza in tabloul de bord. Poti sa dezlipesti la un centru de reparat mobile IC-ul cu memoria (cipul) de pe placa tabloului tau si sa o lipesti in locul celui de la tabloul pe care l-ai cumparat, astfel vei avea km tau pe noul tablou.
clr
Eu din ce m-am interesat cand mi-am luat masina, am inteles ca la Megane km se "manaresc" foarte usor si nu ramane nici o urma.
moreinffo
ma gandesc ca, de-ar fi asa de simplu, toti ar cumpara ceasul de la dezmembrari si l-ar pune pe masina, aratand astfel km masinii originale-mai multi sau mai putini, dar nu cred ca este asa
skorpio_bog
In principiu la orice masina care retine km intr-o memorie de tip EEPROM se poate modifica kilometrajul afisat de display. Iar la Megane asa se intampla. Daca se schimba ceasurile de bord ale masinii cu altele de la alta masina, pe display va arata km masinii celeilalte, nu ai masinii tale. Este chestie testata si de mine personal si de alti colegi de pe forum cand am incercat sa ne schimbam tablourile de bord stock cu masinuta rosie, cu unele cu display pentru usi deschise, deci nu vorbesc din auzite. Vezi ca mai era un topic ceva mai vechi tot la Megane 2 cu tema asta, schimbarea tabloului de bord si acolo se specifica treaba asta.
Mirko
eu am fost cu masina la CLIP si am intrebat inginerul care era cu testerul sa-mi spuna daca sunt kilometri reali si el mi-a raspuns sec ca nu imi poate spune pentru ca nu sunt trecuti in parametrii computerului ,se pot alfa doar din catea service ,eu drept sa va spun nu prea cred ca nu se pot afla si altfel!
moreinffo
nu stiu cum se intampla mai exact, dar eu am patit-o la Skoda; am luat o Skoda Superb care avea in bord 71000KM si cand am fost cu ea la tester avea 191000km. tipul de-acolo mi-a zis ca astia de pe display se dau foarte usor inapoi, dar cei reali se dau foarte greu, de-aici costa si mult si in general km care se dau inapoi sunt cei din bord, afisati. acum na...cate bordeie, atatea obiceiuri (sau obiceie:))
mimo
la masinile cu euro 4 poti afla km reali de la reprezentanta efectuand testul clip, in schimb la euro 3 nu se pot identifica km prin acest test.
Mirko
inseamna ca nu o sa pot afla niciodata Km reali ,a mea este E3 mad.gif
clr
Eu la vremea respectiva aveam un amic la reprezentanta. Un amic care m-a ajutat cu multe in perioada cat a lucrat acolo. Adica de buna credinta. Iar informatia ca se "manaresc" usor si nu iti dai seama el mi-a dat-o. Intr-adevar, a mea e E3, deci se potriveste cu ce spune mimo.

@Mirko: cea mai buna metoda e cea a istoricului. Eu pe a mea asa am verificat-o, tipul de la care am luat-o nici nu mai avea cartea de service. In schimb am fost in service si i-am scos tot istoricul cu ajutorul amicului mai sus mentionat. Iar cand o voi vinde, cartea e fix/pix. Am facturi la tot ce am schimbat, aproape tot ce s-a schimbat la ea a fost in reprezentanta, iar la fiecare vizita e trecut pe fisa si numarul de km. E cam greu sa mai manaresti chestia asta.
Mirko
@clr: trebue sa incerc metoda cu istoricul dar nu am prieten la reprezentanta,Multumesc pentru informatie worship.gif !!!
iulian806
eu nu vreau sa dau km inapoi. pur si simplu, pe masina mea am 87045km, insa am o problema cu indicatorul de la turometru, si am gasit la dezmembrari ceasuri care indica 42500km. as vrea ca la ceasurile noi care le voi monta me masina sa trec km reali ai masinii mele. mi-am cumparat si can-clip pentru asta, si eram curios daca cineva a facut treaba asta si sa-mi explice si mie.
ii multumesc anticipat.
moreinffo
mai mult ca sigur se poate face ceea ce vrei tu, dar mai mult ca sigur nu la reprezentanta, cu toate ca la Mitsubishi, daca ii schimbi kilometrajul (caz concret Pajero) iti scriu ceasurile noi cu km masinii la momentul schimbarii ceasurilor. legat de partea cu istoricul...hmmm, cam relativa treaba. eu la Skoda despre care va spuneam, am ajuns la cineva la Porsche care mi-a zis ca masina era intrata in tara cu 0 km prin reprezentanta, avand la momentul acela, al verificarii, 191000km reali, masina figura in sistem doar cu 2 intrari-simple verificari de rampa, nici macar un schimb de ulei la oficial; si in situatii de genul asta de unde sa mai iei istoricul?
B_37_DEE
Clipul nu poate modifica km este o alta procedura pentru a modifica km la tipul acesta de bord.
Hack
Si nu ne spui si noua care este procedura?
espacern
In functie de fabricantul bordului procedura este diferita.
Se poate intra in comunicatie cu memoria interna(eprom)prin cablu sau dupa demontare ei si citirea datelor.
Parametrii se pot modifica(Km inclusiv)doar prin modificarea datelor din memoria interna a bordului.
@+
ultravox
QUOTE(skorpio_bog @ 16 Aug 2011, 14:45)
...cu unele cu display pentru usi deschise

Foarte corect, bordul sh era si cu display pentru usi deschise dar am preferat sa-l repar pe cel original (schimbasem LED-urile).
Cat despre acte sau carte de service... suntem in Romania, tara tuturor posibilitatilor.
Daca arata bine, a fost intretinuta corect si merge bine numarul de km conteaza mai putin (daca nu sunt diferente foarte mari).
gutui
deci, sa inteleg ca nu voi sti exact cati km are reali.....asta e. nu ma incalzeste cu nimic nici una din variante, eram doar curios. biggrin.gif
R19/16v
Data viitoare va orientati si voi la masini cu istoric existent.
iiulian2000
In mod normal daca masina este ok cu service si revizii trebuie sa gasiti istoricul dupa VIN-ul masinii. Daca apar discrepante atunci puteti sa va puneti intrebari..
B_37_DEE
"hack" ti-a raspuns colegul "espacern".
ionitagelu
Cu ajutorul CLIP-ului se pot adauga kilometrii. De dat inapoi nu se poate (din CLIP).
La masina mea va confirm ca am testat eu, am adaugat 1 km smile.gif

@hack in Bucuresti sau Ploiesti te pot ajuta eu, daca vrei.
biktel
.E destul de vechi totpicul, dar au aparut scule care modifica km la Renault direct pe mufa de diagnozs (Megane 2 si 3), Clio 3, Laguna 2 si 3), Koleos, Fluence, Master 3, etc. La Megane 3, Laguna 3, Fluence nr de km sunt stocati si in unitatea de ABS.
STALEX2004
pai si pana la urma se pot citi km reali ai masinii din unitatea ABS???
biktel
La Megane 3, Laguna 3 , Fluence, generatia asta de masini
cj98czh
QUOTE(biktel @ 15 Jul 2013, 17:43)
.E destul de vechi totpicul, dar au aparut scule care modifica km la Renault direct pe mufa de diagnozs (Megane 2 si 3), Clio 3, Laguna 2 si 3), Koleos, Fluence, Master 3, etc. La Megane 3, Laguna 3, Fluence nr de km sunt stocati si in unitatea de ABS.
*




Sculele astea sunt de multa vreme .... cei care se "ocupa" cu vanzarea de masini aduse de dincolo stiu bine asta ..
tzsombi
la megane 2.1 se pot adauga km in plus ? am citit ca la 2.2 se poate . am fost la reprezentanta iar dupa un test rapid au zis ca nu pot.
cj98czh
Daca mergi la baietii care se ocupa cu asa ceva iti [un ce km doresti tu sa vezi pe bord ... dar de ce ai vrea sa ii dai inainte?
Diac
O fi schimbat tabloul lui de bord cu unul sh cu km mai putini.
biktel
Iti fac eu cati km vrei intr-un minut smile.gif)
ionitagelu
A scris cineva mai sus ca se pot vedea km reali cu CLIP pe modele Euro4. E adevarata aceasta informatie? Eu am pus un CLIP (clona) pe o masina care are pe bord 107.000 km si am gasit in calculatorul de injectie informatia: km la ultima revizie in jur de 100.000 Cum s-a scris acea informatie acolo nu stiu, pacat ca nu apare si data la care a fost facuta revizia (in computer). O sa ma joc mai mult in week-end cu CLIP-ul
biktel
SID301 poate sa retina km reali ai masinii daca nu sunt modificati si acolo.
ionitagelu
Am inteles ca acolo se modifica mai greu. Se vede tipul calculatorului de injectie in CLIP? Sau cum pot sa aflu daca am SID301 sau altceva ?
cj98czh
Ai inteles gresit ... totul este de cat de mult este dispus sa plateasca cine vrea sa faca operatiunea ... celui care o face ... se pot modifica fara urme cam la orice marca ... preturile sunt de la 40 ron la 200 euro ... depinde de operatiune si complexitate.
ionitagelu
OK, rectific, mai greu inseamna mai scump. Identificarea modelului de calculator se poate face din CLIP sau doar pe eticheta lipita pe el? Majoritatea modifica doar km stocati in tabloul de bord.
biktel
Cand intri cu Clip pe motor iti apare intr-un tab tipul calculatorului. SID301 e pus pe Megane2 cu injectie Siemens, cele de 106cp si 6 trepte
ionitagelu
Da modelul asta am verificat, 1.5 dci, 106CP, 6 trepte, euro 4, hatchback.
In calculatorul de injectie in tabul "informatii sofer" sau ceva de genul am gasit "km la ultima revizie". In week-end mai pun CLIP si ma mai uit la info pe acolo. Daca poti sa-mi dai un print-screen sau o sugestie unde sa caut ... Merci de informatii.

15 Oct 2015, 09:46:
SID 301 e pe masina in cauza. Si am observat ca se memoreaza in calculatorul de injectie km in momentul resetarii counterului de revizii (din butonul de pe maneta stergator). Ultima valoare in in SID era in jur de 100.000, am resetat counterul la 107.000 si acum am acea valoare si in calculatorul de injectie. Alta informatie legata de km nu am gasit.
espacern
Cauta Km stocati in calc.de ABS....daca stii cum!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.