Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Achizitie Renault 21
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 21
Alex G.
Salutare,

As dori sa achizitionez o masina Renault 21, intrucat este visul meu de cand ma stiu.
Am avut multe masini de-a lungul visului, acum detin VW Passat, dar tot timpul am avut in suflet Renault 21.

Acum, avand curte (de fapt taica-meu are curte, fiindca eu locuiesc tot la bloc) imi permit sa imi indeplinesc visul. Doar ca am nevoie de ceva ajutor in ce priveste acest model de masina.

NU ma pricep la problemele Renault-urilor, cu atat mai putin la 21 asa ca va rog pe voi sa-mi spuneti la ce ar trebui sa ma uit cand cumpar masina (in special la tablaraie si eventuale zone critice, daca are). Motorul ma pricep sa-l evaluez dupa cum functioneaza.

Acum, cerintele mele ar fi:

- motor maxim 1.9 (poate fi benzina sau motorina); nu ma deranjeaza daca e 1.4 fiindca nu caut decat o masina pentru sufletul meu cu care sa ma deplasez din cand in cand;
- optional cu Aer Conditionat (stiu ca exista ceva modele cu AC dar nu stiu cum sa le identific dupa model GTX, GTI, etc. habar nu am de asa ceva);
- sa fie modelul cu masca din tabla completa in fata sau eventual faza 2, cel cu faruri lunguiete;
- FARA modificari, FARA gaz metan, fara nimic; cat mai originala;
- inchis la culoare.

Dupa cum se vede nu prea stiu mare lucru despre ele tocmai de aceea am sa citesc cu placere orice interventie si, evident si forumul dedicat R21.

Multumesc,
Alex
cj77shv
http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=212969&hl=

Toti cei de pe forum il cunoastem pe Adi(renault19tse) si stim cum are grija de masinile lui. Incearca sa dai de el si vezi daca mai vinde masina. Acelasi motor l-am avut si eu pe un 21 Nevada si e chiar senzational. Trage foarte bine, daca e intretinut te duce pana pe la 4-500k km fara altceva inafara de benzina, filtre si consumabile. In consecinta iti recomand sa gasesti un R21 cu F3N(1721 multipunct).
turbodxman
1. Daca vrei o masina impecabila, nu o cumpara din Romania.
Cauta in Franta sau Germania. wink.gif
Cu exceptia celei de mai sus (daca mai e de vanzare) nu vei gasi prea curand una in stare foarte buna.

2. Zone in care rugineste caroseria: arcade aripi spate, praguri, margini inferioare portiere, margini inferioare aripi fata, imbinarea intre pasajele rotilor fata si contra aripi, podea catre praguri.

3. Electrica si electronica mai "scartaie" dupa + 20 de ani. Modelele cu bord electronic, daca e cazul de geamuri electrice, inchidere centralizata si altele asemenea grija mare ca vei avea de lucru pt a le remedia.

Daca vrei o raritate, cauta un Turbo Quadra sau Baccara. smile.gif
cj77shv
Ce probleme am avut eu:
1). Motorasul de la stergatoare nu am reusit niciodata sa-l fac sa mearga cum ar fi trebuit. La doua zile dupa ce am cumparat-o nu mai mergea decat pe o treapta.
2). Luminile in bord s-au stricat dupa vreo jumatate de an. N-am mai reusit sa le fac sa mearga.
3). Am avut ceva probleme cu relantiul pe care le-am rezolvat.
4). Rugina la praguri.
Alex G.
Multumesc pentru sugestii.

Am vazut topicul cu masina lui renault19tse dar din pacate nu este forma caroseriei de care sunt eu indragostit. In rest, doar aprecieri.

Eu caut ceva in felul urmator:

Varianta 1:

user posted image

user posted image

Varianta 2:

user posted image

user posted image

In principiu, doresc sa fie cu injectie, deci am sa iau in considerare motorul F3N fiindca 1.7 mi se pare un motor suficient de puternic (facand comparatie cu 1.8 ce am acum).

Cel mai tare imi este frica de rugina, apoi mecanica. Cel mai putin frica imi este de electronica.

Din pacate Turbo Quadra sunt foarte rare in stare buna. Iar Baccara (mi-as dori foarte mult asa ceva) sunt cred si mai rare, cu toate ca sunt frumoase.

Am ocazia si sansa sa cumpar din Franta foarte usor intrucat am prieteni de familie (el mecanic) si mi-a spus ca ma poate oricand ajuta cu achizitia unui Renault 21, mai ales ca francezii doresc sa se debaraseze de ele, dandu-le la preturi mici, chiar daca sunt in stare foarte buna. Chiar ieri vorbisem cu Jean-Michel despre asta.

Ma gandesc cu groaza la taxa de prima inmatriculare pentru o masina cu motor de 1.8, non-euro, produsa in 1990... Ma gandesc cum ar fi sa ramana inmatriculata pe Franta, pe amicul meu si eu sa pot circula aici cu ea. Desi nu stiu cum e cu legislatia in ceea ce priveste masinile inmatriculate in alte tari; cat timp ai voie sa circuli pe teritoriul Romaniei, etc.

Alex
turbodxman
Iti plac Renault 21 Phase 1 si 2 (in ordinea preferintelor).
Spor la cautari, atunci. wink.gif
Au farmecul lor ambele.

Am vrut sa mentionez si eu taxa, dar ai varianta Bulgaria (daca nu Franta - inmatricularea).

Cat despre rugina, daca o iei din Franta, intr-o stare buna sau foarte buna si ii faci un tratament cu ceara nu cred sa ai probleme prea curand. wink.gif

Bafta si tine-ne la curent cu ceea ce gasesti.
b06fcn
Daca poti sa aduci o masina din Franta, cauta un Baccara ca al lui Adi (renault19tse). Era pe forumul francez unul de vanzare, cred ca o scoti pe la 1800 de euro. Cu actele se rezolva si aia, ai nevoie de una inmatriculata aici si faci recarosare...
renault19tse
Alex G,

Sincer tare rau imi pare ca nu iti place modelul de caroserie smile.gif
Mie asta mi-a placut mult...arata ca masina frantuzeasca clasica gen limo, vezi R20,R30.
Am si un Baccara culoarea este aceeasi dar sincer mi-ar fi placut ca Baccara sa fie hatchback.....

Oricum daca te hotarasti sa o vezi macar, ar fi ceva. Mi-ar placea sa o vad la un pasionat decat la unul care sa care varza cu ea smile.gif

Este 100 % originala si nu are rugina.
In plus ii poti pune AC, pt ca am sa iti dau tot kit-ul aproape...
Ca sa nu mai zic cate piese de schimb iti dau:)

Fac un pret bun.
Suna-ma 0742139609 si vb.

Masina are reviziile la zi si este in stare perfecta !
Nu gasesti asa ceva in Romania iar ca sa inscrii cu recarosare una te chinui ceva.

Succes,
Adi.

aurel82
Alex G., ai PM mai multe date la telefon
sisqox
am eu un renault 21 inmatriculat ce se tine bine... an 1988 1.7 injectie, AC, Servo, 2geamuri el.jante, interior de pe facelift ... pm daca esti interesat


1600 euro negociabil ... acte la zi. ... + oglinzi originale ( nu apar in poze)
scorpio68
am eu un Renault 21 hatchback din 1990,in stare porfecta atat mecanica cat si tinichigeria. Cauciucuri noi,all-season,cd-player cu USB,boxe Sony explloud, butoane si indicatori bord functionabile full,140.000 km reali. Vreau 3500 RON.
Ronniy
Salut , am eu un renault 21 din 91 , motor 1.7 injectie multipunct. jante aliaj 15" , toba inox , filtru are sport.
XtreZz
E groaznic interiorul tau..tu l-ai facut asa? punei si tu ceasuri normale si volan original..de consola aia nu mai zic nimic.
21GTL
am eu un renault 21 GTL, caroseria pe care o vrei, e din 90, 1700monopunct, are 113.000km reali, o am din 98 luata din germania. tot e original pe ea, totul e in stare buna, schimbat anul trecut cutia de viteze, parbrizul,distributia, uleiul, 2 furtune pt racire si ambreiajul si anul asta am refacut tot sistemul de franare. furtune noi, cilindru receptor pe spate stanga, cel dreapta era schimbat acu 2 ani. nu a fost lovita niciodata. are itp si rca si toate actele necesare. si un carnetel in care am notat tot ce am lucrat la ea cu data si km la data respectiva. nu ar trebui sa ai nici o problema cu ea o perioada. (ar trebui schimbati sabotii pe spate)
vreau pe ea 1000E. sau 3 vouchere pt rabla. nu vreau sa o dau pe asta la rabla pt ca nu ma lasa inima.

trebuie luata o decizie repede .. ca daca nu, o paste rabla .. imi trebuie o masina noua ca am de facut drumuri lungi mai nou ... si e putin obositor cu o masina din 90.

sunt din Bistrita, numarul meu de telefon este 0743397923
XtreZz
sper sa nu ajunga la rabla,daca ajungi la ideea sa o dai la rabla sa ma anunti
21GTL
pai luni trebuie sa merg sa platesc masina cea noua.... ar trebui luata repede o decizie in ceea ce priveste renaultul.
daca va intereseaza masina, ne putem si intelege putin la pret. ce sa zic. va rog sa ma contactati telefonic si sa discutam putin.
cj77shv
Masinuta am vazut-o in cluj si pot sa spun ca arata chiar bine.
emanuel_21
salut! daca mai are cineva vreun renault 21 preferabil hatcback motor 1721( ca al meu) deoarece vrea si fratele meu unul. multumesc! 0767934361
turbodxman
Pana la urma ti-ai realizat visul Alex G.?
Apropo de vise (cu 4 roti) tongue.gif intre timp am mai adaugat eu unul. wink.gif
CJ93SEE
am si eu un r21 nevada GTS , e combi, poate iti place si varianta asta. 0757685172 facem un pret.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.