Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: indicator combustibil?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
raducostel2006
Vreau sa stiu si eu daca exista pe bord, si nu am eu vreo siguranta in regula, vreun semnalizator pentru combustibil? Cand nu mai e benzina se aprinde ceva, pot sa fac ceva in acest sens? Sa pun ceva, un beculet pe bord?
Are cineva cunostinta de acest lucru? Ma deranjeaza, cand plec la drum lung ca nu am nimic care sa ma atentioneze cati km mai pot face pana la urmatoarea benzinarie.... Cand ajunge acul indicator pe acea parghiuta, cam cati litri mai am la dispozitie, difera de la masina la masina?
Ceva cu aproximatie, daca se poate... NU am lasat/o niciodata pe zero ca sa/mi pot face o idee, ca am inteles ca nu e indicat acest lucru, eu fiind inca incepator... sunt direct interesat. Multumesc
Renault laguna 1, an 1994, 90cp, motor 1794
pioan
Si eu m-am speriat ca nu se aprinde becul cand acul era jos jos! Dar dupa vreo 20km s-a aprins!
fascistu
daca nu ti se aprinde becu cand ii acu jos, mai mult ca sigur e ars sau mai trebuie sa mai mergi putin... in cel mai fericit caz... de aratat cat mai ai de mers, cati litri ai si asa mai departe... ceri prea mult de la o masina din 94, stiu ca s-a pus chestia asta doar pe unele ph2 fabricate dupa 98... care au asa ceva au un buton in maneta de la stergatoare... si CB etc.... daca vrei sa sti cu aproximatie cati litri mai ai in rezervor cand se aprinde becu... ai in jur de 7 8 9 litri... cam asa... cat sa faci mai 100 de km, nu te baza pe asta si alimenteaza inainte sa faci aia 100 de km ca sa nu ramai pe drum, dar asa ar fi normal, nici eu nu m-am dus pana sa moara motoru, 77 de km am avut curaj sa fac maxim, cu becu aprins, daca mai mergea sau nu .... nu stiu
remusica92
a mea e 95 si am computer de bord cu km si cu tot smile.gif si e phase 1
fascistu
tu esti mai smecher... smile.gif)) glumeam... n-am stiut :-s cer scuze... si arata si consumu si cati km mai faci si toate alea...?
remusica92
da da. si am comanda vocala. se aprinde un bec in bord si in spune pe italiana: combustibil minim, autonomie limitata [am lasat chair de curios sa vad daca zice sau raman in pana prostului.. cu toate ca mi-a fost putin frica smile.gif) ]
fascistu
oo pai masina ta ii bumblebee... smile.gif) numa a mea ii cheala.. sad.gif
remusica92
apai nici io nu am foarte multe smile.gif) oglinzi el, geamuri fata el, CB vocal, clima si cam atat cred :-?
TM31BDY
La mine cand pun contactul si se aprind toti martorii se aprinde si cel de benzina ,iar dupa aceea se stinge odata cu ceilalti. Deci ca sa vedeti daca indica sau nu verificati cand puneti contactul daca se aprinde sau nu. Cel putin asa e la mine.
Adi R5
user posted image

daca nu se aprinde cind pui contactul posibil sa fie ars sau sa lipseasca cu desavirsire...se rezolva prin ...."pui altu' "....

...nu este nevoie sa postezi 3 topice pentru aceiasi problema...este suficient ca dupa 24H sa faci un "up"... nu de alta dar dam in balbaiala...
remusica92
oricat am incercat sa vad unde-i becu ala ... la mine pana nu se aprinde nu-l vezi!!!! ..... oricat te uiti [ cu lanterna, la lumina,noaptea] nicicum.... doar cand s-a aprins am vazut ca exista si unde se aprinde smile.gif)
Adi R5
QUOTE(TM31BDY @ 14 Aug 2011, 19:04)
.... cand pun contactul si se aprind toti martorii se aprinde si cel de benzina ,iar dupa aceea se stinge odata cu ceilalti. Deci ca sa vedeti daca indica sau nu verificati cand puneti contactul daca se aprinde sau nu. ..



....in mod normal asa trebuie sa fie la toti.
ionutmanole
QUOTE(TM31BDY @ 14 Aug 2011, 19:04)
La mine cand pun contactul si se aprind toti martorii se aprinde si cel de benzina ,iar dupa aceea se stinge odata cu ceilalti. Deci ca sa vedeti daca indica sau nu verificati cand puneti contactul daca se aprinde sau nu. Cel putin asa e la mine.
*



La mine se aprinde doar dupa ce fac freo 20km cu acul pe zero. Cand pun contactul nu se aprinde
Adi R5
QUOTE(Adi R5 @ 15 Aug 2011, 14:18)
user posted image



la punerea contactului..L1 ph 2

user posted image

Roscaiulian20
La laguna 1996 2.2 tdi....pot vedea cat la suta consuma?si cati km mai pot face cu motorina din rezervor?
Adi R5
doar daca ai masina echipata cu CB (computer de bord) .
remusica92
mie nu mi se aprinde beculetul acela in bord de la benzina cand pun contactul [ doar cand raman cu foarte putin combustibil] o singura data am lasat sa vad daca zice ceva.. [ scuze ca sunt off topic dar mi-e lene sa caut daca s-a mai discutat asa ceva. Voua vi se deschid geamurile cand este pus contactul pe accesorii? la mine merge doar cd playerul si imi arata ceasul si temperatura pe accesorii....... as vrea sa-mi fac geamurile sa le pot deschide fara sa tot pun contactul ]
Roscaiulian20
Pai are si computer de bord...are si avertizare sonora.
remusica92
up
remusica92
nimeni nimi la ce am intrebat ultima oara ?smile.gif
fascistu
in legatura cu geamurile.... ar trebui sa mearga, doar ca e cam complicat, in sensu ca ai de desfacut si tras fire, normal ar trebui sa tragi fir direct de pe baterie, nu stiu daca ii o idee prea buna, exact ca si la mp3.... sa mearga fara contact, tragi un plus permanent la modulu principal care nu stiu unde este, dar cred ca in usa soferului ... trebuie desfacut si vazut daca se poate... lenea asta.... cred ca ti lene sa pui si contactu smile.gif))) mai asteapta ceva pareri... eu zic sa o lasi asa, tu sti
remusica92
credeam ca se poate mai simplu.......... nu mi-e lene dar e enervant............. merci mult
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.