Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Anvelope ALL SEASON
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
ddorin
In legea scrie ceva de cate anvelope ar trebui sa mi pun ca sa fiu in ordine ???
daca imi pun doar 2 pe fata mai risc vro amenda ??? ideea e ca nu prea imi permit sa mi cumpar 4 anvelope all season noi.

ce parere aveti despre anvelopele PIRELLI - 225/45 R17 P 6 - 94 V ??? - pret 500 lei/buc
cj77shv
Nu pune ALL-Seasons.
Am pus eu candva pe un opel. Aveam 4 cauciucuri bune, 2 pirelli de vara si doua michelin de iarna. Am reusit sa fac praf unul dintre cele doua de vara. Am cumparat doua cauciucuri noi all seasons Goodyear, iar cel de vara ramas l-am pus pe rezerva. Iarna umblam cu cele de iarna pe fata, iar vara cu cele all seasons. Fereasca sfantul sa mai fac vreodata asa ceva. Vara mai merge, dar doar daca e uscat, insa pe asfalt umed sau iarna juca masina in toate directiile si mai ales iarna fugea de spate, viteza maxima fiind 40km/h. Sfatul meu e sa iei macar 2 cauciucuri de iarna, ca sa fii linistit.
Francisc 2
anvelopele all season sunt alternative proaste, la anvelopele de iarna smile.gif am sa-ti caut un video pe youtube sa vezi



si pe langa ca iti recomand caucicuri de iarna iti recomand cauciucuri de firma renumita, nu chinezarii !!
fazer
Cauciucul de iarna e pt iarna ala de vara pt vara...e simplu...!!!All season,e dubios,am vazut si eu cateva modele, dar ,eu zic ca e plesneala,nu poti pune ingrediente intr o guma in asa fel sa le aibe pe toate,la rece sa fie mai moi la cald sa fie mai tari...asa ca...trageti singuri concluziile!!!Numa bine!
ovidiupay
La marimile mari nu prea exista all-season si acum ar trebui sa te gandesti si la valoarea masini .

Singurele all-seazon sint GoodYear Vector5 si Pirelli P2500 , restul sint doar vrajeli , oricum e greu sa pui intr-o anvelopa doua tipuri de cauciuc (pt vara si pt iarna).
audiofilu'
Si aveti grija sa luati 4 anvelope iar alea mai bune sa le puneti pe spate chiar daca aveti tractiune. Eventual cu un lant mai poti ajuta dar daca ai slick pe spate iarna iei viraj din podu iloaiei...
ddorin
eu vreau sa ies ieftin din toata povestea asta , acum am 3 anvelope michelin si una pirelli toate sunt de vara , sunt peste limita minima indicata pe cauciuc .. dar sunt batrane au crapaturi superficiale iar la 2 dintre ele partea dreapta fata-spate am si galma pe lateral din cauza unei groapi din asfalt umpluta cu apa dupa ploaie.

iarna nu circul mai deloc.. ies din bucuresti doar de 4-5 ori pana aici la vro 40 km distanta si doar pe vreme buna. daca nu scoateau astia legea asta imi luam in viitor anvelope de vara pe fata si atat.

si sa cumpar 4 de iarna nu vad rostu investitiei.. anu asta am cam 4000 de km parcursi iar pana la sfarsitul anului posibil sa mai fac cel mult 2000.

...daca imi pun all season doar pe tractiune ma amendeaza sau nu ??
ordonanta arata asa: http://www.dri.gov.ro/documents/HG56-2011.pdf
ovidiupay
Eu nu am inteles mare lucru din adendumul la lege , ideea e sa ai pe puntea/puntile tractoare anvelope de iarna . Acum , din cate am vazut si eu la tv cica daca mergi doar prin oras nu ar fi chiar asa de stricti cu anvelopele de iarna.

Ca idee , in Norvegia NU sint obligatori anvelopele de iarna , dar daca ai facut accident iarna trebuie doar sa platesti TOATE pagubele inregistrate in urma accidentului .Si inca o chestie ciudata , poti sa ai 4 marci de anvelope pe roti , de iarna sa fie si nimeni nu are treaba cu tine .Oricum , am inteles ca se va da lege si aici cu obligativitatea de a avea anvelope de iarna iarna .Aici iarna se poarta anvelopele cu cuie,au o aderenta fantastica la gheata , dar eu nu sint fan de asa ceva , daca nu e gheata nu prea te mai poti opri repede biggrin.gif
Florin800
Din ce am inteles eu ar trebui sa avem cauciucuri de iarna pe toate 4 rotile. Gumele de iarna sunt permise doar pe puntea motoare( de tractiune ) doar pt. auto cu masa mai mare de 3.5 tone.
Francisc 2
pai normal, din moment ce pe puntea fata e iarna iar pe restul puntilor primavara,vara si toamna :-)
FDR
abia astept ca asiguratorii sa nu mai accepte daune produse in accidentele in care masinile implicate au anvelope necorespunzatoare si ca aspect si ca sezon.
ddorin
sunt destul de confuz nu prea mai stiu ce vreau .. parca as lua pe fata unele noi all seasons.. daca nu pateam necazu sa intru in plin in groapa aia mai amanam decizia de a mi schimba cauciucurile .

..am fost azi la cateva depozite de anvelope sh . la una am gasit ce cautam eu ..anume goodyear 4 seasons cu 170 lei bucata dar mi sau parut marginile cam uzate .. m am uitat pe canalele anvelopei si era cam la al 2 semn dupa asta mai urma inca unul .. sa zic asa cred ca avea cam 5-6mm ..sar merita sa le iau //??
de la al 2 semn pana la ultimu cam cati km as putea sa l folosesc ?? cei de acolo ziceau cam 20000 !!

... am mai vorbit cu un tip de la o vulcanizare si zice ca are 4 bucati bune.. tot goodyear 4 seasons 225/45/17.. mane ma duc sa le vad .

Francisc 2
laugh.gif ai mare grija cum conduci:)
siriteanu
eu sunt de parere ca iarna trebuie cauciucuri de iarna, si bune, nu trompete.
sunt patit, acum cativa ani am condus o iarna intreaga un matiz( masina de servici ) cu toate rotile de vara, mai mult decat ata, iesea sarma din ele, si nu exagerez, dar, asta este, n-aveam ce comenta ca ... "sun sunt bani". va spus sincer ca in iarna aia m-am saturat sa tot scot "randunica" din santurile patriei. aveam o zona foarte mare de acoperit ( is , nt, hr, vs ) . atunci am devenit expert in sofat pe timp de iarna cu opinci pe masina. a doua oara nu mai fac, am avut mare noroc ca inafara de derapat in santuri n-am patit alte nenorociri. asa ca, vara 4 roti bune de vara, iarna cel putin 2 roti bune de iarna, indiferent, noi , sau sh sau reesapate, dar sa fie in stare buna si de calitate. lopatica si cel putin 2 lanturi daca pleci la drum...a ... sa nu uitam de nisip ...
ddorin
astazi mi am echipat masina pe spate cu 2 cu Goodyear Eagle Vector SH buniicele nu foarte uzate ,sigura chestie ce ma enerveaza e ca una dintre ele a fost intepata si am peticito. am dat 350lei pe amandoua . cu echilibrari montat- demontat ma costat in final 450 .
iar pentru fata am gasit 2 Continental all season noi , ma duc saptamana viitoare sa le iau. . nu ma mai complic cu SH -uri

cu ocazia aceasta sa mai descoperit pe spate o janta stramba. . am lasato asa .. dar plina de plumbi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.