Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: FUNCTIONARE MOTOR
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio III
cypryan06
Iata ca vin cu o noua problema: dupa ce am desfacut motorul am observat ca o mica teava de sub pistonul 3 este indoita ca si cum pitonul ar fi coborat mai jos decat trebuie si peste toate cele nu am un cuzinet blink.gif , cel din mijloc. De perdut la demontare nu puteam sa-l pierd. Iar cei de pe biele au zgarieturi destul de mari. Este o totala nebunie. Plus ca am mai gasit o piesa, un fel de semiluna care... nu-mi dau seama de unde ar putea fi. Nu mai stiu ce sa fac.
R19/16v
1. Nu trebuia sa te bagi tu daca n-ai nici documentatie, nici experienta.
2. Noi ar trebui sa ghicim ce motor ai tu?
3. Semicuzinetul ala de l-ai "gasit" tu, ar trebui sa aiba un frate si ar trebui sa fie la mijlocul vilbrochenului, intre 2 si 3.
4. Iar daca teava aia de care vorbesti tu arata asa [attachmentid=1627742523] las-o in pace ca acolo trebuie sa fie.
5. Cine poate stii cum ai mers cu bietul motor de nu mai gasesti cuzinetii... Arunca-l si ia-ti altul ca sigur ai probleme mai mari in chiulasa.
cypryan06
masina am cumparato de la un tip, face taxi, fratele acelui cuzinet nu il gasesc, iar din ce am vazut in poza aratata de tine toate acele tevi sunt orizontale iar apoi indoite la 90 de grade. Numerotandule de la volanta, a treia era lasata in jos foarte multincat orizontala devenise verticala. Motorul este un clio 1.5 dci. Daca nu ma pricepeam cat de cat nu ma bagam , dar fiind chestii pe care nu le-am mai vazut... intreb si aflu. Oricum mersi mult.

<span class='edit'>11 Aug 2011, 08:37:</span>
nu am gasit un cuzinet ci o alta piesa. O sa-i fac o poza
rombul
QUOTE(cypryan06 @ 11 Aug 2011, 07:36)
masina am cumparato de la un tip, face taxi, fratele acelui cuzinet nu il gasesc, iar din ce am vazut in poza aratata de tine toate acele tevi sunt orizontale iar apoi indoite la 90 de grade. Numerotandule de la volanta, a treia era lasata in jos foarte multincat orizontala devenise verticala. Motorul este un  clio 1.5 dci. Daca nu ma pricepeam cat de cat nu ma bagam , dar fiind chestii pe care nu le-am mai vazut... intreb si aflu. Oricum mersi mult.

<span class='edit'>11 Aug 2011, 08:37:</span>
nu am gasit un cuzinet ci o alta piesa. O sa-i fac o poza
*


Trebuie sa ai 2 semicuzineti de joc axial al arborelui cotit
cand cumperi setul de cuzineti cumperi si semicuzinetii de joc axial,iar piesa de care vorbesti raceste cu ulei capul pistonului daca este deformata trebuie inlocuita.
R19/16v
Ala de ii zici tu "alta piesa" e un semicuzinet de joc axial, cum zice rombul. Si cum ti-am spus amandoi, trebuie sa ai 2!
cypryan06
este doar unul. Nu-mi dau seama cum a putut sa mearga asa. Si semicuzinetii unde se pun?
rombul
daca te uiti cu atentie la blocul motor la lagarul central ai sa vezi 2 locase , semicuzinetii de joc axial intra in cele 2 locase .
Vezi ca unul din ei sa nu fie lipit de blocul motor
ai dat arborele cotit afara?
cypryan06
cum putem lua legatura sa vb mai detaliat?

11 Aug 2011, 13:04:
am dat si arborele afara pt ca atunci a cazut semicuzinetul
rombul
de unde esti?
cypryan06
bucuresti, chitila. un nr de tel sau pe mess?
rombul
ai pm

11 Aug 2011, 12:18:
ai nr de tel
cypryan06
nu inteleg!!!

11 Aug 2011, 13:20:
asta e mesul meu cypryan_constantyn

11 Aug 2011, 13:23:
0729156950
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.