Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dilema Clio Symbol (2005)
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Disturber
Salutare si bine v-am gasit!

Am un Renault Symbol 1.5 dCI din 2005 si de curand i-am schimbat motorul la 270.000 km. Motivul pentru care l-am schimbat a fost ca papa cam 1 litru de ulei la 2 zile (aproxiamtiv 250-300km).
Am pus pe masina un motor de pe Kango tot 1.5, aceeasi serie insa am pus si vechea turbina. Pe vechiul motor, am anulat turbina pe la 170.000 crezand ca ea papa ulei, insa nu ea era cauza, ci motorul.

Dupa aproximativ 1 saptamana si jumatate de mers cu noul motor -nu scotea fum deloc-, a inceput sa scoata destul de mult fum negru in spate si nu mai trage la fel ca dupa ce am montat motorul si turbina.

Eu cred totusi ca problema este la turbina. Acum insa astept si parerea voastra. Ce poate fi? Specific ca si EGR-ul a fost curatat.

Ca si idee, in cazul in care este de vina turbina, ce mi-ati recomanda? Sa o reconditionez (kit etc.) sau sa-mi iau o alta turbina de la dezmembrari?

Va multumesc!

9 Aug 2011, 21:51:
Seara'. S-a rezolvat! Se blocase aproape 90% pe inchis supapa de la EGR. Acum totul este ok smile.gif

9 Aug 2011, 21:51:
Seara'. S-a rezolvat! Se blocase aproape 90% pe inchis supapa de la EGR. Acum totul este ok. smile.gif
Tzutzi
270.000 km si manca ulei....detalii te rugam....cum s-a mers cu masina, cate persoana au condus-o. Cand ai anulat turbina la 170, nu ti-a mai facut asa inca 100 de mii de km? Sau ai mers asa cu bidoane de ulei in portbagaj 100.000 km? Si cum adica motorul de kangoo avea aceasi serie?
Disturber
Dupa ce-am scos turbina, a continuat bineinteles sa manance ulei putin cate putin, ajungand sa pape 1 litru la 2 zile.

Masina a fost condusa de o singura persoana, dar s-a mers cu motorul subturat (omorata pe taxi). dry.gif
Motorul este tot 1.5 dCI, numai ca este de pe un Renault Kangoo. Ma refeream in sensul de omologare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.