Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inlocuire mufa modul ABS
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
bull3t22
Salut.
Deoarece bordul Lagunei din semnatura este impodobit cu beculete in "culori colorate" ca pomu' de Craciun (ABS + STOP + ! + (P) ), intentionez sa schimb mufa si o parte din cablajul ABS. Asta pentru ca mi s-a spus cum ca de vina ar fi mufa care intra in modulul ABS (aceea avand ceva fire rupte). Modelul de modul este cel ATE. (atasat foto).
Am achizitionat deja cablajul cu acea mufa dreptunghiulara, si tot ceea ce insemna fire (cel de masa, cel ce se prinde la panoul de sigurante si cel care mai are inca o mufa). INSA, din lipsa de spatiu de manevra, a trebuit sa sectionez partea de fire ale cablajului care vin catre senzori.
Intrebarea mea este: exista vreo sansa sa pot identifica care fir pe ce senzor merge? Daca da, cum?
Senzorii cum se pot verifica?
Multumesc anticipat.

<span class='edit'>3 Aug 2011, 00:02:</span>
Si da, in conditiile date (cablaj dus - sper), cum se poate verifica modulul (testerul poate spune daca el e ok si ca problema e doar din cablaj)?

3 Aug 2011, 21:52:
Astazi am verificat senzorii (impedanta acestora) cu multimetrul pus multimetrul pe fiecare mufa de senzor. Valorile s-au ridicat in jurul a 15 megaOhmi. Dat fiind aceste valori, si ca toate au fost constante, nu ramane decat sa cred ca ABS-ul nu functioneaza din cauza cablajului SAU din cauza modulului. Insa baiatului cu care am verificat senzorii i s-au parut foarte mari acele valori.
Deci, cu testerul, pot vedea daca acea eroare e din cablaj rupt sau din modul?
Acele valori sunt normale?
valifilioreanu
Rezistenta senzorilor de pe roti trebuie sa fie 1.1 kohmi.
Ti-am atasat un document care te-ar putea ajuta sa verifici sistemul ABS.
Si eu ma confrunt cu aceeasi problema, am ABS aprins in bord tot timpul. Am facut un test cu XR25 si nu poate vedea calculatorul de ABS.Cred ca si eu am un contact imperfect pe undeva, desi am curatat toate mufele si pareau ok.Am mai citit pe un forum ca ar putea fi intrerupte circuite in interiorul calculatorului de ABS.
bull3t22
Da, chestia cu valoarea ohmetrica mi s-a spus si mie ieri (cum ca e ff mare acea valoare), insa am testat 6 senzori, toti avand aceeasi valoare. Si am zis ca totusi, probabilitatea ca toti 6 sa fie defecti nu este foarte mare. Ramane sa mai scot mufa cablajului care intra in modul si s-o verific vizual. Si daca aceea arata ok, atunci ...
bull3t22
In urma unor cercetari mai amanuntie, am ajuns la concluzia ca nu se merita sa rezolv ABS-ul. 10x 4 hosting, reno.ro
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.