Va salut pe toti! SI IMI CER SCUZE DACA N-AM POSTAT PREA BINE TOPICUL SAU POLLUL. E PRIMA DATA CAND INTRU PE AICI
Sunt nou pe acest forum. Am si eu un Kangoo 1,5 dci din 2006, are 210.000 km, si trebuie sa-i schimb distributia, cand am luat masina avea 160.000, iar distributia fusese facuta la 130.000. Am mai avut ceva probleme cu masina asta, i-am schimbat si cutia de viteze, se sparsese capacul la cea originala care era JH3 150, si am reusit sa gasesc un JH3 145 (luata de pe un Clio II, evident cu motor tot de 1,5 dci), cu aceleasi rapoarte de transmisie, exclusiv viteza 5 si "final drive", nu stiu exact daca e chiar OK ce-am facut, dar era o solutie de moment, ca-mi trebuie masina repede facuta atunci!!!).
Deci, de fapt as vrea sa schimb si eu distributia si sa se uite bine un meserias care mi-ar mai putea face si altele, de ex, daca ar putea inlocui pinioanele din vechea cutie pentru viteza a 5 a la cea pe care am montat-o sau altceva - am si cutia originala demontata-, trebuie un mecanic bun, in niciun caz nu merg la reprezentanta Renault (acolo te manaca de bani degeaba, doar sunt atatea serviceuri bune, mici pe care nu le stim!!!), poate cineva bun, daca stiti cumva. Ca zona , locuiesc in sector 6, Bucuresti, dar merg oriunde in Bucuresti sau imprejurimi, numai sa fie OK. Multam mult anticipat tuturor si toate cele bune doresc la toata lumea.

PS. si planetare sau capate de planetare bune , de unde se iau, trebuie sa inlocuiesc. Va multumesc anticipat!