Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lefkada
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
b34uen
Salut,
Ma intereseaza si pe mine ceva informatii despre insula de la cei care au mai fost, cu rezervare sau fara ...,unde ati fost cazati, cum e apa, preturi la cazare si taverne, croaziere...
b34uen
Anul trecut am gasit cu greu informatii despre Lefkada (prima zi pe insula a fost ratata din acest motiv) asa ca las cateva impresii pentru cei care ar vrea sa viziteze aceasta insula.
- Insula este legata de continent printr-un pod mobil care se muta la trecerea vaselor. din punctul asta de vedere mi-a placut ca nu am mai platit ferryboat. Orasele sunt situate mai mult pe partea estica a insulei (Lefkada Town și Nidri - de aici se pleaca in croaziere, se pot inchiria barci dar ca plaja nu prea ai ce face). In sud este oraselul Vasiliki, unde am gasit cazare la preturi ok (40E/camera in iulie - august). Sunt foarte multe taverne unde se poate manca foarte bine, magazine gen Lidl, viata de noapte, etc. Plaja cu pietre si apa foarte rece, in schimb foarte apreciata de wind-surferi. Sunt foarte multe scoli de windsurf de altfel. De aici se ia ferry pentru Kefalonia.
Plajele cu adevarat spectaculoase sunt in partea vestica si nu prea au variante de cazare apropiate.[attachmentid=1627819877] [attachmentid=1627819878] [attachmentid=1627819879]. Pana la ele faceam zilnic cate 15-20 km. Dar meriata[attachmentid=1627819880] [attachmentid=1627819881] [attachmentid=1627819882] [attachmentid=1627819883] [attachmentid=1627819884] [attachmentid=1627819885]
Superbe sunt plajele Porto Katsiki si Egremi. La cea din urma se poate ajunge doar daca cobori 350 de trepte[attachmentid=1627819886] [attachmentid=1627819887]. Mai nasol e la intoarcere. A doua oara ma fost cu vaporul. De altfel din Vasiliki se poate lua taxi-boat catre plaje. Mai sunt plaje spectaculoase : Aghiofilli (se ajunge numai cu taxiboatul - 3E), Gialos, dar in postul viitor ca la asta nu mai pot adauga poze
b34uen
plajele cu adevarat spectaculoase sunt pe partea vestica a insulei, cu putine variante de cazare in apropiere.
egremi - plaja lunga 1-2 km spectaculoasa, cu apa turcoaz, nisip cu pietre mici pe plaja, apa adanca la mal. In stanga ei daca ocolesti niste stanci prin apa mai e o plaja de vis mai mica. Se ajunge cu masina prin Athani, ultimi doi kilometri sunt un pic mai rai. Din parcare trebuie sa te inarmezi cu rabdare pentru ca ai de coborat 350 trepte. Se mai ajunge si cu vaporul in croaziera.
Pana la ora 11 soarele nu apare pe plaja din cauza muntelui.[attachmentid=1627820386] [attachmentid=1627820387] [attachmentid=1627820388] [attachmentid=1627820389].

Porto Katsiki - se ajunge tot din Athani, pana la ora 11 nu este indicat sa jungi pentru ca soarele este ascuns de munte. Apa are culoarea turcoaz ireal, are cateva trepte de coborat din parcare si cateva taverne, unele fac servirea pe plaja direct. Apa este adanca si aici la mal, plaja cu nisip si petricele mici.[attachmentid=1627820393] [attachmentid=1627820394]

Aghiofili. Se ajunge numai cu taxi boatul din Vasiliki. de la ora 9 pana seara la 6 pleaca din ora in ora. Plaja e micuta asa ca pe la orele 13-14 se aglomereaza foarte mult; pietre mici si albe multe, apa nu este adanca dar e foarte limpede si foarte rece[attachmentid=1627820396] [attachmentid=1627820397]
Eu4yas
Demential arata!

Abia astept sa ajung acolo!
b34uen
[attachmentid=1627820429] [attachmentid=1627820430]

Milos este situata la sud de satul Agios Nikitas, de unde se poate ajunge in aproximativ 20 de minute pe o potecă putin mai abrupta. Plaja este una de nisip cu ceva mai mult pietriș spre partea sudica.[attachmentid=1627820447]

Kathisma este una dintre cele 3 super-plaje din Lefkada alaturi de Porto Katsiki si Egremni fiind pozitionata la 2 km de satul Agios Nikitas. Este o plaja lunga cu nisip, amenajata [attachmentid=1627820448]

Megali Petra [attachmentid=1627820449]

Agios Nikitas este situat la circa 12 km vest de capitala Lekfada, dispune de plaje mici de nisip, taverne traditionale grecesti servind mancaruri delicioase de peste. Mie nu mi-a placut aceasta localitate, dar e doar o opinie personala.

Plaja Agios Ioannis-Frini este situata la doar cativa km distanta de capitala insulei, fiind cea mai apropiata plaja de orasul Lefkada, gasind din cand in cand ruine ale unor mori de vant. Plaja este de nisip, dar intrarea in mare este formata din blocuri de pietre si nisip. Vantul caracteristic acestei plaje ofera multiple posibilitati de practicare a windsufring-ului.
DragosP
Nu-i aia Megali Petra. Până la Megali Petra mai trebuie să mergi în stânga de unde ai pozat tu cca 500m...1km. Dar peisajul cam ăla e. smile.gif
Am fost și eu anul trecut la sf. lui august și începutul lui septembrie. Tot pe acolo vreau și anul ăsta.
b34uen
daca ai poze poti adauga. Eu am pierdut foarte multe pentru ca aparatul meu a baut apa la Egremi. Si incerc sa pun din pozele in care nu apar persoanele cu care am fost. De altfel cred ca sunt bune si alte informatii si sfaturi, pentru ca sunt foarte greu de gasit (exceptand diverse reclame ale agentiilor de turism care isi lauda destinatiile lor "excelente")

29 Jun 2012, 14:15:
[attachmentid=1627820589] taxi boat
[attachmentid=1627820590] Makedonia palace
Excursii si croaziere:

Cat am stat pe insula am facut doua iesiri:

- croaziera de o zi: Bilete se gasesc pe plaja la vanzatori ambulanti sau direct la capitanul vaporului seara in port (se poate negocia la greu - noi 5 persoane am plecat de la 125 E pana la 85E). Se pleaca din Nidri dimineata pe la 10 cu prima oprire la Egremi unde se sta cam o ora - o ora jumatate. Vaporul trage chiar la mal. Urmatoarea oprire e in Porto Katsiki unde se face baie in larg si sta cam 30-45 min. Urmatoarea oprire - Fiskardo in Kefalonia unde te lasa cam 1,5 ore, dupa care se pleaca spre Ithaka unde se mai sta o ora. Eu era sa raman pe ambele insule pentru ca vaporul nu prea asteapta. Penultima oprire este la Papanikolis Cave (insula Meganisi), un fel de pestera cu o apa de o culoare ireala[attachmentid=1627820592]; aici vaporul doar intra pentru un minut si apoi merge catre Insula Skorpio (a Familiei Onassis) unde se mai face o scurta orire pentru baie (pe mine nu m-a dat pe spate plaja aceasta - mica si multe ierburi de mare in apa)
in Nidri se revine pe la ora 21.

- am mai facut o excursie pe cont propriu in Kefalonia - din Vasiliki am trecut cu ferry in Fiskardo si de acolo cu masina am vizitat lacul Melissani si plaja Myrthos[attachmentid=1627820600] [attachmentid=1627820601]
Lucian BLK
Foarte frumos! In august o sa ajung si eu in Vassiliki. Din ceea ce am citit pe net e super ok insula. Pentru mine este a cincia oara in Grecia la mare. Pot spune ca ne-am indragostit de Grecia. Unii zic ca in Lefkada sunt cele mai frumoase plaje din Mediterana! Om vedea!
b34uen
harta insulei si cateva adrese pentru cazare:
[attachmentid=1627821296] [attachmentid=1627821297]

http://www.xenia-lefkada.gr/ cazare in Ponti (Vasiliki)
Lucian BLK
Din ceea ce stiu eu, Megali Petra este aceasta:
[attachmentid=1627898831] [attachmentid=1627898832]
Ceea ce ai pus tu acolo este Kavalikefta:
[attachmentid=1627898833]

Cascada si lacul Dimossari:
[attachmentid=1627898836]

Katisma:
[attachmentid=1627898838] [attachmentid=1627898839]
calinutzzz
Am stat aici: http://www.studiossofia.gr/
Nu e cine stie ce, e decent si relativ ieftin. Recomand. E in Vasiliki-Bay, destul de aproape de portul Vasiliki. Mai mult entertainment ca in Vasiliki probabil numai in Nidri sau Lefkada City se gaseste.
b76bgaarh
Lefkada e peninsula.

Vasiliky bay rulz

26 Jul 2013, 17:01:
Le uitasem să scriu hotelul. Portofico.
b34uen
Lefkada e insula. Portofico arata bine. cam cat a costat camera?
Dan73
Lefkada a fost peninsula legata printr-un istm ingust de partea continentala dar acum e insula pt ca au taiat acel istm cu un canal ...
Eu am stat aici:
http://villaslefkada.eu/fotinien.htm
Foarte de treaba proprietarii...mi-au oferit inca doua zile de cazare gratis. La conditiile alea nu e deloc scump.
Daca vreti sa mancati ceva adevarat cautati tavernele mici, afaceri de familie. Sunt de gasit prin satele din interior. Un exemplu ar fi la Kolivata.
Intr-adevar, Lefkada are niste plaje de te lasa cu gura cascata...frumos e putin spus.
Cautati mierea de cimbru. Minunata! Eu am dat 9 euro pe kg. Am luat de la o tanti din Dragano..in drum spre Katsiki. In Thasos de ex nu am gasit sub 16 euro.
Uite si o harta..parca mai detaliata:
[attachmentid=1627900941]
A..si neaparat sa mergeti la far..in sud acolo...foarte misto. smile.gif
b34uen
extrem de aglomerata insula in perioada asta... foarte multi italieni dar si romani.
b76bgaarh
b34uen nu mai stiu, am fost in 2007.
CGB
in iulie vreau si io sa ajung in lefkada. mai fu careva mai recent?
care-i treaba cu transportu pa insula? autobuze ceva?
si a inchiriat careva motociclete/maxiscutere? ce scoruri aveau?

DragosP
Eu am fost în 2011.
Am văzut autobuze dar nu cine știe ce.
Sunt centre de închiriat cam în fiecare stațiune și sunt destul de căutate și folosite.

Nu știu scoruri pentru că eu am fost cu mașina personală și m-am dat copios cu ea pe acolo.
Cu ce te-ai gândit să ajungi în Lefkada?
CGB
otocar (ar fi al treilea an la rand cand fac grecia cu otocaru si deja nu mai am nici o jena). avionu iese din discutie pe motive de repulsie totala fata de zbor.
ar mai fi varianta sa ma duc cu masina proprie, dar am o reticenta.
gibonu
QUOTE(CGB @ 11 Feb 2014, 19:33)
ar mai fi varianta sa ma duc cu masina proprie, dar am o reticenta.
*



De ce?
bogdan_dsn
Si eu vreau sa ajung anul acesta in Lefkada. Vreau sa merg cu masina personala. Puteti sa ma lamuriti va rog daca se trece cu ferry pe insula, sau este pod mobil? Am tot cautat pe google si nu am gasit nimic relevant.

DragosP
Eu am fost cu mașina în Lefkada. 20 de ore, cu vreo 2 state-ntr-o benzinărie. Pe insulă se ajunge numai pe șușea.
Pentru cei mai slabi de înger recomand o oprire de o noapte în Akgistro (Agistro), imediat ce se intră-n Grecia pe la Kulata. O vizită de cel puțin o oră la hamam vă va face să uitați oboseala drumului de până acolo.
CGB
am io o spaima ca ma lasa masina-n drum.
pin lefkada se ajunge numa pa pamant. e un pod mobil care se pune la ore fixe .
si pana la podu' ala mai treci printr-un tunel pe sub mare. 3 euro taxa.

acu' io cautai o oferta de sejur (transport autocar+cazare). in afara de christiantour n-am prea gasit nimic. si la ei oferta e slaba. doar fro 6-7 hoteluri.
ma intereseaza ceva super ieftin, ptr ca oricum acolo am de gand sa cheltui. iar in camera n-o sa stau decat cat fac baie si noaptea cand dorm. asa ca nu vreau ceva luxos. doar ceva decent. sa aibe apa calda cum zice rumanu.
in rest motoreta inchiriata pe toata perioada, restaurant in fiecare zi, excursii, etc.
daca mai stiti agentii care au oferte pe lefkada (chartere autocar) ziceti si la mine.

si inca ceva: aveti idee daca imi pot aranja doar drumul pana acolo? cu autocarul.
Yutcaru
QUOTE(CGB @ 11 Feb 2014, 22:32)
am io o spaima ca ma lasa masina-n drum.
*




Daca mergi pe ideea asta,nu mai faci nimic.
Eu am masina din 2001 si totusi o sa merg cu ea,asta dupa o verificare la sange,mai ales la fulii si la alternator ( rulmenti,etc )

Sincer si eu am o oarecare retinere psihologica,ca ma lasa in drum,dar sper sa nu se intample nimic din acest scenariu,si nu uita ca eu merg cu familia,sotia si fetita de 3 ani.

Pana acuma am fost de 2 ori in Thassos si totul a fost bine,gandeste pozitiv.
CGB
hai c-am gasit ceva pan la urma. 392 euroi. 2 insi. cu mic dejun. cu tot cu drum (autocar). 6 nopti. hotel delfini din nidri. cica e pe plaja.

cu masina nu m-as duce din urmatoarele motive:
1. daca pun toate taxele de drum, de pod, rovigneta la bulgari si alte kkturi ma duce mai scump decat cu autocaru.
2. fac tot atat.
3. iar in insule io oricum imi iau un maxiscuter sau motor sa ma dau cu el pe toata perioada (si acu doi ani si anu trecut am facut la fel). ptr mine aia e distractia maxima. pe doo roti, pe coasta, sa opresti din plaja in plaja. eventual sa intri si pe drumulete pe unde masina nu intra ca sa ajungi la toate plajele. asa ca masina nu m-ajuta.



mai gasisem ceva foarte mijto aproape de nidri. sofia apartments. fix pe mal. da' nu acepta plata cu card. doar fac rezervare pe booking si dau banii la fata locului. asa ca n-am nici o garantie ca mai gasesc camera libera.

si inca o-ntrebare: voi ce kkt ati face daca va lasa masina personala in drum? fie la greci fie la bulgari.
DragosP
QUOTE(CGB @ 13 Feb 2014, 21:22)
asa ca n-am nici o garantie ca mai gasesc camera libera.

Ai toate garanțiile din lume: dacă e prin booking nu riscă ăia s-o dea de gard.
Pe de altă parte, eu am fost în GR numai pe bază de rezervare și negociere directă cu hotelierul. Și asta 5 ani la rând.
QUOTE
si inca o-ntrebare: voi ce kkt ati face daca va lasa masina personala in drum? fie la greci fie la bulgari.
*


Am repara-o? nedumerire.gif
corbex
Cu piesele si cheile din portbagaj?
C a t a l i n
Există asistență rutieră internațională, oferită de Dealer sau de polița Casco.
DragosP
QUOTE(corbex @ 14 Feb 2014, 09:42)
Cu piesele si cheile din portbagaj?
*


Nu drăguță. Cu, de exemplu, ce-a zis Catalin.
UXE
Si autocarul se strica..
DragosP
Atunci se stresează altcineva.
Kojak
QUOTE(CGB @ 13 Feb 2014, 22:22)
cu masina nu m-as duce din urmatoarele motive:
1. daca pun toate taxele de drum, de pod, rovigneta la bulgari si alte kkturi ma duce mai scump decat cu autocaru.
2. fac tot atat.

si inca o-ntrebare: voi ce kkt ati face daca va lasa masina personala in drum? fie la greci fie la bulgari.
*



Pct unu: - true!
Pct. doi: faci o laie tot atat... io am facut, daca tin bine minte in jur de 14 ore (pauze doar de alimentare si pishare) cu tot cu timpu' pierdut (cca. 30min.)in vama aia infecta de la Giurgiu.
Otocaru' face cel putin 20, iti garantez, plus ca opreste unde vrea el, nu unde vrei tu si cand vrei tu, smd.

Bre CGB-ule, ce drecu, am pretentii la tine...io am fost cu loganu bre, care e dacie...si tu n-ai incredere in clio care e reno de la mama lui din...TR radmasa.gif ?
Am fost tot in 2011, cu foo doo luni ininte sa mearga DragosP. A mers dacia de n-a avut aer, fo 3500km am facut in total.
Si m-as duce si-acuma cu dacia fara stress.

Da' am un filing da deja vu...nu-mi mai aduc io amninte sau parca si anu' trecut ai avut de gand s-ajungi tot pe la greci si ai adus in discutie aceasi poveste a mersului cu masina vs. otocaru?

Daca ti-e tarse ca te lasa clio-n drum, ia avionu si de acolo inchiriezi scuter sau masina...otocaru' e cea mai infecta solutie...dar e a devarat, e de buget. smile.gif

Stii ca zic de bine, te-am indrumat bine si anu' trecut, parca de 1 mai sa mergi pa Clisura Dunarii si ti-a placut.
CGB
anu trecut ajunsei la greci tot cu otocaru. si-a mers ala de n-am avut aer. cu masina mea nu mergeam asa tare, ca mi-ar fi fost frica de radare. mai ales la bulgari. ala depasea tot ce prindea. plecat la 6 juma seara de la izvor si in jur de 13:00 a doua zi eram cazat. in corfu. si-n timpu asta intra si mersu cu feribotu care a durat peste o ora parca. mie mi se pare ca s-a miscat super ok. facea opriri din 3 in 3 ore a cate juma de ora.
anu asta ptr lefkada nu mai e feribot, deci teoretic ajunge si mai repede.

ma bagam si cu masina da' nu doar io cu muierea. si cum n-am mai gasit doritori (toti puteau numa in august) a cazut varianta asta.

varianta avion e exclusa din start pe motiv de scarba fata de zbor. scarba maxima. avion doar daca distanta e prea mare. da' ptr 1000 km mai bine merg pa jos.
cu avionu am acu in martie un drum la florenta. n-am avut de ales.


C a t a l i n
Deci e scârbos să mergi cu avionul, în schimb e foarte bine cu autocarul.

wacko.gif
corbex
In avion iti da punga sa borasti.
Catalinmodena
Un buget pentru Lefkada inafara de carburant si cazare?Distanta vad ca ma incadrez pe le 1000 km.Ma gandeam sa incerc Sithonia sau Kassandra initial,insa parca mi-a cazut pata pe Lefkada. wub.gif
DragosP
Dacă alegi ceva prin negociere directă 2000 euro sunt suficienți pentru o familie cu doi copii. Inclusiv transport cu otomobilul personal.
Catalinmodena
Urmasi inca nu am,deci 2 persoane.Cazare,ceva decent,ac sa aiba.Eu ziceam,doar ca bani cheltuiti acolo.Taxe de drum se mai adauga,spre ex pe portiunea de la Salonic pana in Lefkada,sau trecerea pe acel pod mobil?
DragosP
De la Salonic până-n Lefkada sunt maxim 2 taxe de autostradă și intrarea în tunelul din fața (pen)insulei. Maxim 10 euro. Cel puțin așa era în 2011 și 2012.
Podul mobil e cel mai mult timp static. Se ridică pentru a trece vreo ambarcațiune. Nu e cu taxă acolo.

De hslit, maxim 25..50 euro/zi ajunge. Acum depinde, evident, și dacă vrei sau nu să te rupi în figuri. Eu am luat întotdeauna apartamente care au și o chicinetă micuță unde-ți poți încropi o gustare/mâncare. Prețurile în supermaketuri sunt în medie cu maxim 50% mai mari ca la noi.
Kojak
QUOTE(Catalinmodena @ 15 Feb 2014, 12:10)
Un buget pentru Lefkada inafara de carburant si cazare?Distanta vad ca ma incadrez pe le 1000 km.Ma gandeam sa incerc Sithonia sau Kassandra initial,insa parca mi-a cazut pata pe Lefkada. wub.gif
*



Ca sa ai un ordin de marime, iti pot spune cat am dat eu (+nevasta) ptr. 10 zile : aprox. 2500-2700e.
In pretu' asta au intrat:
- combustibil (benzina co 100) - cca. 3500km parcursi in total, din care peste 1000e pe insula - din ce am calculat benzina + taxele de drum si vignete au costat undeva sub 500e in total.
- taxe de drum, de pod (via Giurgiu), vigneta BG;
- cazare +MD;
- 2 mese zilnice la taverne (amiaza si cina): cca. 2x25 pana la 2x30e maxim;
- alte taxe pe insula (parcari, sezlonguri, vaporase, vizite obiective, ferry spre Kefalonia - dus-intors)
- suveniruri & shit - aici am cheltuit cel mai putin, maxim 50e biggrin.gif

Ideea e ca n-am facut rabat de la mai nimic, nici la cazare (hotel 3* - negociere directa, rezervare si avans platit inainte cu 3 luni din RO) si nici la mese.
Daca te strangi putin, cred ca iesi pe la 2000e sau chiar sub fara probleme
DragosP
Dar merită fiecare bănuț, mai ales dacă vizitezi toate plajele.
CGB
QUOTE(C a t a l i n @ 15 Feb 2014, 09:03)
Deci e scârbos să mergi cu avionul, în schimb e foarte bine cu autocarul.

wacko.gif

scarbos la modul ca nu-mi place sa zbor. deloc. urasc avioanele. sint in pragul infarctului de fiecare data cand sint in aer. prefer un autocar plin cu tigani jegosi care asculta manele timp de 15 ore, decat un avion care ma duce la destinatie in 2 ore.

QUOTE(Catalinmodena @ 15 Feb 2014, 11:10)
Un buget pentru Lefkada inafara de carburant si cazare?Distanta vad ca ma incadrez pe le 1000 km.Ma gandeam sa incerc Sithonia sau Kassandra initial,insa parca mi-a cazut pata pe Lefkada. wub.gif

in afara de carburant si cazare, ar trebui ca restul cheltuielilor sa fie la maxim 1000 euro.
deci cum spunea si kojak, haleala pe zi la taverna (2 mese zilnice/ 2 insi) n-ar trebui sa sara de 60 euro. asta daca halesti cine stie ce jmecherii. daca te rezumi la pizza si gyros iesi mult mai eftin. un gyros era fro 2 euro si te saturai.
apoi in lefkada nu prea ai ce vizita (ma refer la chestii gen muzee). doar sa umbli din plaja in plaja. si cum ai masina, cheltuiala ar trebui sa se reduca doar la combustibil. io anu trecut de ex am facut (cu motoreta inchiriata, in corfu) cam 1000 km in 4 zile. si corfu e mai mare decat lefkada.
in rest sa zicem ca ai inchiria barca. 50 euro pe zi, daca nu negociezi. la care adaugi combustibilu'. si te plimbi unde vrei tu.
apoi sint excursiile cu vaporu. 20-30 euro de caciula. io urasc kkturile astea ptr ca trei sferturi de zi le stai pe vapor si freci duda. si din cand in cand opreste si cica "program de baie". 20 min la gramada. sau o ora program liber in cine stie ce insula. un kkt.
cazare gasesti la fata locului la maxim 40 euro/ camera/noapte. daca ai noroc sa aiba si chicineta ai pus-o. iti gatesti ce vrei.
acu doi ani in zakhyntos am avut chicineta la hotel. si magazin langa hotel. ii fwteam nijte omlete romanesti sau clatite sau pui la tigaie etc, la sfert de pret fata de restaurant. de ex la restaurant berea e 3-4 euro, la supermarket 0,8 - maxim 2 euro.

cheltuiala toala depinde strict de tine. poti sa cheltui mii de euro sau sute de euro.
cunosc oameni care cu cateva sute de euro s-au distarat mult mai fain si au vazut mai multe decat altii care au cheltuit mii de euro.
C a t a l i n
QUOTE(CGB @ 16 Feb 2014, 10:11)
urasc avioanele. sint in pragul infarctului de fiecare data cand sint in aer. prefer un autocar plin cu tigani jegosi care asculta manele timp de 15 ore, decat un avion care ma duce la destinatie in 2 ore.
*



Câte accidente de autocar și câte de avioane de linie s-au produs în ultimul an?
corbex
Nu se duce in Muntenegru.
Markos
QUOTE(C a t a l i n @ 16 Feb 2014, 11:10)
Câte accidente de autocar și câte de avioane de linie s-au produs în ultimul an?
*


Nu contează. Teama de zbor nu-i ceva rațional.
george_slz
Sunteti cam cheltuitori in vacanta. 2000 euro pentru lefkada e cam mult!

Un sfat: Cand platiti la restaurant e NORMAL sa lasati 50 centi- 1euro, indiferent de nota de plata. Nu e ca la noi cu 10%din nota. Tocmai de aia le sclipesc grecilor ochii cand vad romani, pt ca suntem GENEROSI si fraieri!
Kojak
Cum sa-i lasi mah 50e centi (atat lasi la o cafenea, doar ptr. o cafea / doua) sau 1e la o consumatie de 25-30e??! biggrin.gif Pi buni? radmasa.gif
E de porc...mai ales daca servirea (mancare, promptitudine, atitudine) a fost buna.
Io unu' n-am avut motive sa ma plang d.p.a.d.v., dincontra.
2,5-3e ciubuc, mi se pare de bun simt, la o nota ce include o suma cum e aia de mai sus.

In schimb la chitrosii nostrii cu servicii de kko de cele mai multe ori le las pwla de multe ori (adica rotunjesc la 1leu), dar daca sunt multumit, las si aici.

In fine, fiecare procedeaza cum considera ca-i mai bine ptr. buzunaru' si sufletu' lui. smile.gif
Yutcaru
Ok,sa lasam teama de avion,autocar,cheltuiala mare si "decesul" masinii pe autostrada,si vreau sa-mi recomanda-ti o statiune frumoasa ( pe unde ati fost ) si mai ales o pensiune cu chicineta ( merg cu familia si fetita de 3 ani )

Sau daca se poate chiar ceva site-uri de rezervari online sau chiar si prin virament bancar.

Vreau atat pareri pro cat si contra,ce va placut si ce nu,si unde ati mancat bine si unde nu.

Asta da tema de casa,mersi!
Kojak
Incerc sa ies eu "la tabla", poate te ajuta si opiniile mele. smile.gif

Site-uri de rezervari, eu unu' n-am folosit ptr. Lefkada (si nici ptr. Zakinthos)
Am luat legatura direct cu manageru' hotelului ales si de aici incolo...oferta de pret, negociere, plata avans (am ales fara probleme sa platesc prin homebank ING atat ptr. comisionul sensibil mai mic decat prin WE, de ex cat si ptr. simplitate.), confirmare. In 3 zile de la efectuarea platii de acasa din fotoliu', am primit confirmarea din partea grecului.
Hotelul l-am ales dupa multe rewiev-uri citite pe tripadvisor si booking.com.
N-am regretat alegerea facuta, desi n-a fost deloc ieftin.
http://www.vassiliki.com/
Din ce imi amintesc (ptr. ca la vremea respectiva nu ma interesa aspectu' asta - piciu' nu aparuse inca), are si chicineta, e dotat cu tot ce trebuie.

Aspecte mai putin placute...ce sa zic, aproape niciunul (si de felu' meu sunt destul de cusurgiu), uite ca in momentu' asta chiar nu-mi aduc aminte sa ma (ne) fi deranjat ceva intr-un mod mai serios.

De mancat, ma refer la taverne, se manaca foarte bine si destul de decent ca pret, la majoritatea. Nu se merge ca la noi pe litoral pe sistemu' teapa "am prins fraieru' l-am ars, vine altu', are balta peste" .Desertul de obicei e din partea casei (prajitura, inghetata sau pepene rosu in g-ral)
O taverna unde am mancat excelent si la care am mai revenit de vreo 3 ori (exceptie, ptr. ca nu prea am revenit la aceasi taverna...erau prea multe si prea tentante ptr. a nu fi "verificate"), este asta:
http://www.tripadvisor.com/Restaurant_Revi...an_Islands.html

Vad ca mergeti si cu fetita de 3 ani...atentie la viespi, sunt destul de numeroase, dar depinde de perioada banuiesc. De tantari n-am avut parte deloc.

Oricum, te sfatuiesc sa te documentezi si aici, ai detalii mult mai recente, la cald despre tot ceea ce tine de Lefkada
http://forum.softpedia.com/topic/218723-in...2#entry14665454


Si ceva special ptr. CGB-u', ca tot are sila de mers cu avionu' tongue.gif

"Compania aeriana Tarom va efectua curse charter din Romania in acest an, catre aeroportul Aktion din Preveza:
1. Din Bucuresti in fiecare zi de sambata in perioada 07.06.2014 – 13.09.2014
2. Din Cluj-Napoca in fiecare zi de sambata in perioada 21.06.2014 – 13.09.2014"


Sursa: linkul de mai sus
DragosP
Confirm: la Dimitri se mănâncă excelent. După ce vă va aborda pe rusește o va da repede pe italienește. smile.gif

17 Feb 2014, 08:12:
În ceea ce privește rezervările eu am plecat întotdeauna de aici. Combinat cu booking. Dacă e în amândouă locurile e bine.
Apoi am luat legătura direct cu hotelul și am negociat de fiecare dată prețuri mult mai bune decât pe site-urile de mai sus.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.