Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Test Clip Renault
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault Kangoo & Renault Vehicule Utilitare
rawan84
Salut. Am facut si eu un test Clip Renault si am constatat urmatoarele defecte.

DF061 CIRCUIT BUJII DE PREINCALZIRE (Necomentat)
DF099 CIRCUIT INJECTOR CILINDRU 1 (CO)
DF100 CIRCUIT INJECTOR CILINDRU 2 (CO)
DF101 CIRCUIT INJECTOR CILINDRU 3 (CO)
DF102 CIRCUIT INJECTOR CILINDRU 4 (CO)
DF137 FUNCTIUNE REGULATOR DE PRESIUNE SINE (5DEF)

(CO) - inseamna circuit deschis....
(5DEF) - inseamna Curent de debit mare < minim

Daca stie careva ce ar putea insemna toate aceste errori as fi recunoscator.

romeo3108ro
acum depinde care din ele erau memorate si care actuale:

DF061 CIRCUIT BUJII DE PREINCALZIRE (Necomentat)
una sau mai multe bujii arse
DF099 CIRCUIT INJECTOR CILINDRU 1 (CO)
cablaj dintre calc de injectie si inj no 1 intrerupt,sau a fost scoasa mufa de alimentare in timp functionarii
DF100 CIRCUIT INJECTOR CILINDRU 2 (CO)
idem def099
DF101 CIRCUIT INJECTOR CILINDRU 3 (CO)
DF102 CIRCUIT INJECTOR CILINDRU 4 (CO)
DF137 FUNCTIUNE REGULATOR DE PRESIUNE SINE (5DEF)
ai o problema la injectoare ,pompa de injectie ,sau regulator de pe rampa comuna

(CO) - inseamna circuit deschis....
(5DEF) - inseamna Curent de debit mare < minim

Daca stie careva ce ar putea insemna toate aceste errori as fi recunoscator.
*

[/quote]
COSMYN MAXX
rawan 84 din cate stiu eu aveai aceasi problema ca si mine se aprindeau martorii aceia in bord in timpul mersului ,cand mi-au facut si mie primul test clip aveam o sumedenie de erori mai ales dupa ce am luato de la serviceul renault ploiesti si dupa ce am mai mers cu ia singura eroare a fost cea la rampa comuna def137 care a si persistat pana am schimbat pompa de injectie dar la fiecare test clip cand lam facut dupa stergerea ultimelor erori imi dadea def 137 si ca detaliere imi scria presiune peste maxim /presiune sub minim sau curent prea mare asta cu curentul nu stiu la ce se referea
rawan84
Merci mult de sfat. 10 +. am sa urmez sfatul tau.. sa vad de unde gasesc o pompa de inalte BUNA la un pret bun.

4 Jul 2011, 15:16:
Am fost azi in service la reprezentanta RENAULT LOCALA si mi-au spus ca pompa e bune si de vine ar fi injectoarele... ? sa fie asa? precizez ca e un motor 1.5 dci 48kW din 2005 si nu bate nici un injector sau vreun sunet ciudat... adik nu astea ar fi simtoamele ? in schimb daca ii dau blana fuge mai greu si mi se aprind becurile...ce sa fie?
COSMYN MAXX
ti-au facut testul la injectoare cu borcanasele? cand am fost la renault ploiesti asta a fost primul lucru care a fost facut ,asa vezi daca injectoarele sunt ok
bad_x
inainte sa schimbati pompa de inalta presiune verificati rampa de injectie sa fie buna si pe pompa este o mica electrovana care regleza presiune in pompa.Ar fi pacat sa schimbati pompa de inalta pt un oring rupt la electrovana(am patito)
florinalexx01
salutare forum
in delphi-ul meu, eroarea df061 bate prin abs. mai precis, spate dreapta senzor viteza roata. intermitent. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif ca dealtfel si codurile df093, df092, df029, df017. toate prin abs...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.