Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Saab 9-3
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Danezu
Sa-mi prezint si eu masinuta din dotare smile.gif
Este vorba despre un SAAB 9-3 2.2 TiD din 2003 (printre primele modele cu aceasta caroserie).
Motorul este un GM de 2200 cmc cu 125 caluti, acestea fiind puse pe mai multe masini, inclusiv Opel Vectra C.
De mic am fost atras de marca asta, care era foarte rara mai ales la noi. Era unul cu 1-B-trei cifre smile.gif de pe la CC, un Saab 900 Turbo frumos, de care proprietarul era super mandru pe vremea aia cand vedeai doar dacii si oltcituri....
Inainte de Saab am avut un Megane 2.2 de care am fost super multumit.Cu Megane-ul am facut toata Europa,in excursii si nu m-a dezamagit de loc.
Acum sa ne intoarcem la Saab, este un Vector cu cateva optiuni in plus (trapa, oglinda dreapta cu ajutor parcare, sistem audio 7 boxe, cotiera reglabila, AuxIN, magazie CD-uri,Bi-xenon si spalatoare faruri retractabile).
Masina arata bine pe afara, mai are ea mici zgarieturi, doar traim in Bucuresti smile.gif
Interiorul, la fel este curat si ingrijit pentru o masina de 8 ani.
Optiuni are mult mai multe decati ti-ai dori, iar la capitolul siguranta = suedeza icon_mrgreen.gif Ce lipseste este navigatia, se poate monta un modul, dar nu exista DVD pentru europa de est. La modelele noi am inteles ca ar avea.
Pana acum am facut 7000 km, intrucat am masina de serviciu si merg doar in weekend-uri cu ea. Motorul trage ca magarul, depasirile sunt floare la ureche, iar stabilitatea este de invidiat,cel putin in curbe stranse pur si simplu cazi din scaun si masina nu se inclina. Dar este rigida in oras, mai ales pe drumuri proaste.
Consumul este de 6,5% afara si 9-10% in oras, asta la un mers normal. In oras am reusit si 11,4% mers sportiv, iar afara pe autostrada la 160-170 km/h 7,8%.
Pentru un motor de 2200 cmc mi se pare super ok.
Reviziile normale sunt cat la Megane ~ 600 lei, iar distributia este pe lant, am scapat de pretul nesimtit al curelelor.....
Atasez si cateva poze, poate in weekend sa pun si cu interiorul.

Bafta!
para06
Felicitari . pe mine ma inebunesc saab`urile wub.gif
claudiu.manda
Subscriu, Saab-urile sunt masini cu personalitate, poate prin prisma faptului ca sunt destul de putine si deosebit de frumoase.

Sa o stapanesti sanatos!
ipiq
arata super bine! baga poze din interior!
pacat ca platesti impozit de 2200cmc pe 125 cp sad.gif daca prindeai motorul 1.9 de 120CP aveai aceleasi performante, 6 trepte, si plateasi 600 lei pe an mai putin la impozit... asta e acum.
sa te bucuri de ea! ...si daca nu e deranj prea mare, fa te rog o poza la locurile din spate sa vad cum sta cu spatiul la picioare. multzam!
alex_axn
Exterior mi se pare excelent design-ul insa interiorul mi se pare pur si simplu depasit.

Oricum, o masina deosebita de care sper sa te bucuri fara niciun fel de probleme.
vyalli
felicitari pt masina.

intradevar Saabu e ceva foarte rar si care intoarce multe priviri.

De curiozitate l-ai luat cumva de pe Autovit ca am impresia ca am vazut masina acolo( ma uit si eu dupa un saab de mult dar cam greu cu ele )

Inca o data felicitari pt masina si sa te bucuri de ea fara incidente
Danezu
Multumesc tuturor pentru urari! smile.gif

@vyalli: masina este luata de la o cunostinta,stiu istoric,incidente,etc! Nu cumpar de fel din autovit.

@alex_axn: interiorul este mai batranesc intradevar, dar oricum la calitate nu se compara cu ce ofera piata in ziua de azi. Are multe butoane fizice,care acum sunt inlocuite de switch-uri rotunde.

@ipiq: platesc cam mult la taxa de solidaritate,dar asta e.... masina o urmaream de mult, s-a ivit momentul si gata faptul implinit .Eu mi-am dorit 2.0T break dar de unde? Cand am vandut megane-ul am fost incurcat de cineva cu un Saab break si de suparare l-am luat pe asta berlina!(oricum era in planul 2)
In spate este cam inghesuita fata de megane, o tot aud pe nevasta-mea ca se plange icon_mrgreen.gif
Alex4u
frumoasa rau...asteptam poze cu interiorul..scaunele sunt cu tapiterie din piele pe exterior?sau material textil?
vyalli
QUOTE(Danezu @ 22 Jun 2011, 15:02)
Multumesc tuturor pentru urari! smile.gif

@vyalli:  masina este luata de la o cunostinta,stiu istoric,incidente,etc! Nu cumpar de fel din autovit.

*



am urmarit o perioada buna saab-urile care erau pe net si mi s-a parut ca il recunosc.
greseala mea oricum super masina inca o data

P.S. cati km are?
j.d
Frana de mana e genial amplasata la masina asta! Superb exemplar!
zanzie
Cati km are masina?
Alex4u
QUOTE(zanzie @ 22 Jun 2011, 22:00)
Cati km are masina?
*


Recomand...
app unde e amplasata frana de mana biggrin.gif ?
adi_saba
felicitari pentru frumoasa achizitie.
Danezu
Multumesc pentru urari inca o data!

Masina are acum 121.000 km, am luat-o la 115.000 km.
Frana de mana este super bine amplasata, la fel si contactul care este intre scaunele fata.(pus acolo cu cap,ca in caz de accident sa nu-ti intre cheia in genunchi)
O am de 7 luni si sunt super multumit, acum sa vedem si la capitolul fiabilitate smile.gif

@Alex4u: frana de mana este amplasata langa scaunul soferului, dar zici ca face parte din consola.O sa vezi mai exact sambata cand o sa-i fac poze la interior.
Tapiseria este piele cu mijlocul textil, asa are modelul Vector.

Bafta!
vyalli
smechera pozitia franei biggrin.gif dar si bordul cum pare de la avioane si se muleaza pe sofer biggrin.gif
Danezu
Poze cu interiorul wub.gif
Scuze pentru calitate, sunt facute cu telefonul.....
para06
Ce bine arata bordu asa cu multe butoane wub.gif



Butonu ala cu Lock off , on . e de la frana de mana nu ?? sau diferential?biggrin.gif
cosmin_2300
Fără supărare, da' car kit-ul strică tot bordul ....


L.E.: ăla nu e buton, e contactul! Uite aici o poză mai clară.
para06
aaah:D misto
Danezu
@para06: ala este contactul. frana de mana este normala.

@cosmin_2300: car-kitt-ul este montat de fostul proprietar prin instalatia masinii si nu pot sa-l scot decat la reprezentanta, m-am obisnuit cu el smile.gif
vyalli
pur si simplu genial bordul asta biggrin.gif...parca esti in avion
aLecsunder
Da , arata foarte fain bordul orientat spre sofer. Intr-o vreme ma batea si pe mine gandul la un 1.9 dar m-am reorientat spre un SUV.
1310CL
Multi km fara probleme,frumoasa masina smile.gif
Kruger
Imi place functia de nightpanel de la Saab smile.gif
Danezu
Da, este foarte utila noaptea, iti lasa aprins doar vitezometrul smile.gif
La Saab 9-5 modelul nou iti proiecteaza pe parbriz viteza de deplasare!

@aLecsunder: motorul de 1.9 litri are curele la distributie, o fi el de generatie mai noua, dar nici sa dau minim 3000 lei la 3-4 ani nu-mi convine. Un 1.9 TTiD ar fi altceva icon_mrgreen.gif

Bafta!
dan22y
Frumos "halatul suedez" tongue.gif , sa auzim numai de bine cu masinuta asta in posesia ta up.gif . Apropo: cat fu' halatul nedumerire.gif , daca e secret si pe pm e ok.
Asteptam poze cu rezolutie mai buna.
Danezu
Multumesc dan22y, masina a fost 7500 euro, iar in ea am mai bagat 250 euro pana acum(revizie+incarcare freon si mici maruntisuri estetice)

Bafta!
ipiq
de ce ai da 3000 de lei pe un schimb de distributie?
la 1.9 impozitul e 180. la 2.2 e vreo 800.
in 4 ani diferenta e de vreo 2400 RON => de banii astia faci distributia si ramai si cu bani tongue.gif
Danezu
Da asa este, daca pui de Opel. La impozit nu mai comentez ca mi-am furat-o,dar asta este,anul trecut era 366 lei(suportabil) Poate o sa-l reduca din 2012.
Oricum nu prea puteam sa aleg,asa a fost masina,asa am luat-o! icon_mrgreen.gif

Bafta!
cosmin_2300
Impozitul la motorul ăsta e ~800 ron? blink.gif
Danezu
721 lei icon_mrgreen.gif
ipiq
QUOTE(Danezu @ 24 Jun 2011, 13:26)
Da asa este, daca pui de Opel.
*



da' tu de care pui? nu e acelasi motor? smile.gif
rolele Ina si curelele Conti ce bai au?

Nu ti se pare absurd sa dai 3000 de lei pe un schimb de distributie? biggrin.gif

aLecsunder
Eu tintisem unul de 150cp. Varianta de 120cp mi se parea ca oferta cam putin pentru greutatea masinii.
ipiq
ala de 150 ar potrivi foarte bine pe masina asta!
daca pe balena de vectra combi merge foarte bine, pe 9-3 berlina (mult mai usor si mai aerodinamic) trebuie sa rupa locu' ! smile.gif
consumul foarte mic nici nu il mai punem la socoteala...
Danezu
3000 lei este pret de autocobalcescu cu tot cu manopera, eu oricum schimbam in alta parte smile.gif
Cel de 16v si 150 cai este super misto, am o cunostinta cu asa ceva si merge perfect pe caroseria de 9-3SS.
speedman
smile.gif Sa o stapanesti sanatos si multi km fara probleme!
Danezu
Am facut sambata un drum de 621 km prin Romania,mai exact Transfagarasanul si am fost super multumit de comportament si consum (~6,2% cu 4 adulti + 1 copil). Traseul a fost: Bucuresti - Curtea de Arges - Vidraru - Balea Lac - Fagaras - Zarnesti - Bran - Campul Lung - Pitesti - Bucuresti. O portiune de 20-25 km de la Vidraru spre Balea Lac a fost nenorocita rau, dar dupa s-a schimbat treaba biggrin.gif



Bafta!
C a t a l i n
Viteza medie?
tribunul
40-50???
mk2
Au mai reparat astia transfagarasanu' sau tot plin de cratere e?
Alex4u
QUOTE(mk2 @ 19 Jul 2011, 15:03)
Au mai reparat astia transfagarasanu' sau tot plin de cratere e?
*


hay nu dramatiza si tu acum,,,
spy_oh_joy1389
Si eu sunt curios, l-au reparat?
corbex
Pentru unele masini e bunicel drumul, pentru altele nu. Pentru unii soferi e bun drumul, pentru altii nu. Deci un raspuns categoric, satisfacator pentru toate categoriile e un "da !" hotarit.
Danezu
QUOTE(C a t a l i n @ 19 Jul 2011, 15:27)
Viteza medie?
*



87 km/h - consumul l-am facut la pompa(plin si reumplere cand am ajuns in Buc.)

QUOTE(mk2 @ 19 Jul 2011, 16:03)
Au mai reparat astia transfagarasanu' sau tot plin de cratere e?
*



De la Vidraru in sus este plin de cratere, acolo nu prea aveai ce evita smile.gif Dar dupa portiunea respectiva este super bun,iar spre Sibiu este de vis,pacat ca nu se ocupa de asfaltarea drumului.

20 Jul 2011, 08:34:
QUOTE(corbex @ 19 Jul 2011, 19:35)
Pentru unele masini e bunicel drumul, pentru altele nu. Pentru unii soferi e bun drumul, pentru altii nu. Deci un raspuns categoric, satisfacator pentru toate categoriile e un "da !" hotarit.
*




Nu stiu pentru ce masini este bunicel drumul,poate pentru Hummer radmasa.gif
Pana si un Q7 mergea cumintel pe acolo......

Bafta!
mihai leu
super masinuta e sunt fan Saab,dar deocamdata doar fan nu imi permi,un unchi de -almeu are un 9-5 din 2001, cu doar 210 000 km,tot GM 2.2 TID motorul lui Opel Zafira, Foate multumit de el,a schimbat de cand o are el ( de la140 000) doar pompa de apa si consumabilele)

Referitor la Transfagarasan: da nu au mai apucat sa termine portiunea spre Vidraru - Capra adica dupa Vdraru pana pe la Jumatetea distantei spre Capra e PRAF, DEZASTRU< CRATERE NENOROCIRE, insa dupaaceea inclusiv in Tunel care este complet refact este aproape perfecta Eu l-am facut ieri sambata, cu un Symbol 1.4 16v, 3 persoane Bucuresti, Pitesti Curtea de Arges si Intoparcere prin Sibiu,Valea Oltului intr-o zi un consum de 7.1la suta pe benzina, Insa Valea Oltului si Dealul Negru le-am prins Libere fiind Sambata- viteza medie 48. 5km/h
cmres80
Frumoasa masina, sa o stapanesti sanatos!
Cu privire la viteza medie obtinuta pe traseul respectiv, mi se pare putin cam mare.
Este o medie care ma face sa ma gandesc ca ai mers la limita in zone periculoase(Bran, Transfagarasan) sau foarte tare(spre 200kmh) si periculos pentru trafic in celelalte zone.

QUOTE(Danezu @ 20 Jul 2011, 00:32)
87 km/h  - consumul l-am facut la pompa(plin si reumplere cand am ajuns in Buc.)

Danezu
Va multumesc pentru urari!
@cmser80: Am mers destul de tare intradevar, dar viteza medie a fost ridicata de autostrada smile.gif

Bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.