Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Recuperare contravaloare RCA si ROVINIETA
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Zona Financiara
ciush
Buna ziua, deschid acest topic din dorinta de a ajuta posesorii de masini care au radiat masinile prin vanzare sau distrugere (programul rabla)

Recuperare bani RCA:

Va adresati oricarui sediu al asiguratorului, si duceti urmatoarele acte:
- copie certificat de radiere
- asigurarea si chitanta in original
- cont bancar (nu e obligatoriu, plata se poate face si prin casierie)
Banii se returneaza in aprox 7 zile pentru perioada ramasa (din momentul radierii)

Recuperare bani Rovinieta

1. Radierea din circulatie (casare/remat)
- cerere in care se explica motivul pentru care se doreste restituirea si in care se precizeaza contul bancar (nu e obligatoriu, banii pot fi trimisi si prin mandat postal)
- copie dupa buletin/CI solicitant
- copie rovinieta si documentul de plata
- copie dupa certificatul de inmatriculare al vehiculului
- copie talon
- certificat de radiere de la politie in original, sau copie legalizata (aprox 50lei copia legalizata)

2. Plata dubla - la revanzare, rovinietele sunt transferabile, se merge la sediul lor si se poate face transfer pe noul numar, daca nol proprietar isi face rovinieta, se poate cere restituirea pe vechea rovinieta:
- cerere in care se explica motivul pentru care se doreste restituirea si in care se precizeaza contul bancar (nu e obligatoriu, banii pot fi trimisi si prin mandat postal)
- copie dupa buletin/CI solicitant
- copie rovinieta si documentul de plata
- copie dupa certificatul de inmatriculare al vehiculului
- copie talon

Actele se trimit prin posta la: COMPANIA NATIONALA DE AUTOSTRAZI SI DRUMURI NATIONALE DIN ROMANIA SA (CNADNR)
Bdul Dinicu Golescu, nr 38, sector 1, Bucuresti, 010873

Pentru informatii suplimentare sunati la 021.264.32.05 CNADNR Serviciul urmariere incasari venituri, sau pe saitul oficial: http://www.cnadnr.ro/

Daca administratorii considera util acest topic, ii rog sa il faca "lipicios"
argon
O rectificare, nu prea se mai face plata prin casierie la nici o societate, trebuie scris contul pe cererea aia, zilele trecute am depus si eu solicitarea de reziliere polita, si au zis ca in 5 zile lucratoare baga banii, ar fi vreo 200 ron, sunt curios.
adrian.paul
Pana la urma cum a fost? S-au tinut de cuvant cu alea 5 zile?
argon
Da, de la Astra i-am primit. In schimb de la Asirom nu am primit nimic, se fac ca ploua, si am si lasat toate actele acolo la dosar, nus e da nici un numar de inregistrare macar, ce pot face in cazul asta?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.