Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Service Autorizat RAR pt montare radio auto
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
anti77
Inainte sa achizitionez o masina noua luna trecuta am intrebat dealerul, care-i procedura sa instalez un radio in masina fara sa pierd garantia, deoarece la ei era ~350 euro. Raspunsul a fost ca orice service autorizat RAR poate instala acel radio.

Bine ca am dat o tura pe site-ul RAR, sa aflu ca nu numai service-ul este autorizat de ei numai pt. anume modele si marci de masini, componente (motor, audio, etc.) dar si marci anume a fabricantului a sistemului AUDIO - Sony, Philips, Pioneer, JVC, Blaupunkt.

As vrea sa va intreb, exista vreo sansa sa-mi pot instala un radio MP3-player Roadstar, cu difuzoare bluetech (ar iesi undeva in jur de 250 ron), deoarece nu exista nici un service autorizat pe aceaste marci in Romania.

Ce alte metode ar fi sa instalez radio si sa nu pierd garantia? Mentionez ca sunt inginer electronist, mi-ar lua vreo 5 minute sa mi-l instalez, dar sigur as pierde garantia pe tot sistemul electronic din masina noua...

Sa reclam RAR-ul la Consiliul Concurentei? smile.gif
espacern
Pe site-ul RAR nu gasesti chiar toate informatiile utile si recente.
Mai bine le compui un mail....
Cred ca se poate instala la orice reprezentanta a aparatului ca sa fie treaba OK.
NB!
anti77
http://www.rarom.ro/cs-uploads/service_cluj.html aici este lista actualizata ultima data ieri pt. judetul CLuj.

Eu nu vad sa existe marca Roadstar pe aici...

Si iata parerea RAR despre inexistenta unor marci mai slabe in acea lista:

QUOTE
operatorii economici care desfasoara activitati de reparatii, de intretinere si/sau de reglare functionala a vehiculelor rutiere sunt autorizati de catre Registrul Auto Roman nominalizat pe componente, ansambluri, sisteme constructive, echipamente, vehicule si/sau una sau mai multe activitati prevazute in OMT 2131/2005. Dumneavoastra puteti consulta site-ul nostru si acolo veti gasi lista cu service-urile auto in care apar toti operatorii economici autorizati de catre RAR, datele lor de contact, activitatile si componentele, ansamblurile, sistemele constructive, echipamentele si vehiculele pentru care au fost autorizati. Operatorii economici nu trebuie sa-si depaseasca limitele autorizatiei, ei pot monta/repara doar alarme auto pentru care au fost autorizati.

Cu stima,

Ruxandra Arabagian
Auditor_Evaluator RAR-OCS
mobil: 0722.528.972
tel: 021/202.70.26
fax: 021/202.70.35
site: www.rarom.ro


Din pacate nu am salvat si mesajul meu original, in orice caz nu avea nici o legatura cu alarmele auto smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.