Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ambreiajul se apasa greu
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
sergiu9my
Asta e semn ca se duce kitul de ambreiaj ?
Sau pot sa fac ceva sa mearga apasat mai usor ?
CYP VFS
Asa sunt la toate se apasa mai greu eu unul sunt la a doua laguna si cu ambreiajul e cam la fel numai ca la aceasta e putin mai moale, asa ca nu iti face griji.
renotgo
Dupa toate aparentele ambreiajul este cu autoreglaj .In cazul in care se apasa greu pe pedala ,ambreiajul este uzat .Se poate folosi fara probleme pana da semne de oboseala totala ...incepe sa patineze (se tureaza motorul si nu pare sa traga ) ,intra greu in viteza 1 si marsarier .Numai bine !
fsilviu86
nu toate au cablu cu atoreglaj, de exempu eu nu am cu auto reglaj, si merge oarecum bine, nu pot spune ca se apasa usor da nici greu. si intradevar daca intr greu in marsalier agata si viteza 1, sunt semne de oboseala la placa de presiune si disc ambreaj
sergiu9my
Nu imi intra greu in masalier sau viteza 1; se pare ca o mai duce o vreme smile.gif
bundy220
si la mine merge cam greu,si doar la cald,iarna e mai bine.Cred ca rulmentul de presiune se dilata mai putin decat axul ambreiajului,si de aici frecarea. Am rezolvat anul trecut cu vaselina( da nu e gluma).Am dat deoparte protectia de cauciuc si am bagat cu o pensula vaselina pe ax si pe langa,si a mers.Acum a aperut iarasi ,si am sa repet figura.
tfh
Si la mine se apasa foarte greu pedala de ambreiaj, pana cand am schimbat kit-ul de ambreiaj. O sa ramai uimit de diferenta, crede-ma :-)
bundy220
eu te cred,dar pana nu cedeaza nu-l schimb,numa' de ciuda!
sergiu9my
QUOTE(bundy220 @ 8 Jun 2011, 23:11)
si la mine merge cam greu,si doar la cald,iarna e mai bine.Cred ca rulmentul de presiune se dilata mai putin decat axul ambreiajului,si de aici frecarea. Am rezolvat anul trecut cu vaselina( da nu e gluma).Am dat deoparte protectia de cauciuc si am bagat cu o pensula vaselina pe ax si pe langa,si a mers.Acum a aperut iarasi ,si am sa repet figura.
*



Exact lafel este si la mine. acu vreo 2 zile a fost frig afara, a mai si plouat pe deasupra,iar ambreiajul se apasa ca uns biggrin.gif
Acum, cand este cald afara fac febra musculara la picior daca merg prin oras.


QUOTE(bundy220 @ 13 Jun 2011, 20:39)
eu te cred,dar pana nu cedeaza nu-l schimb,numa' de ciuda!
*



smile.gif)))
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.