Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [CUMPAR]
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
ghitza
Caut un radiator pentru dacia din semnatura ,sa fie model mare si sa aiba loc pentru termoculpla ,si bineinteles la un pret de bun simt biggrin.gif ,care aveti astept oferte
ghitza
nimeni nimc?
talibanu83
de cupru 50 lei modelul mic,
de aluminiu 100 lei modelul mare.
id talibanu83 , poze pe seara
ghitza
te-a bagat in lista si vbim
mitica300
Nu este cu nimic mai bun radiatorul marit decat cel mic. Totul este folclor. Cel mic raceste la fel de bine ca cel marit. Am probat personal, nu unul ci zeci de radiatoare pe mai multe tipuri de masini !!!
Diferenta o face termostatul si termocupla.
Radiatorul de aluminiu este mai eficient , raceste mai bine , dar nu poate fi reparat. La orice fisura , scurgere , trebuie schimbat.
Radiatorul de cupru are avantajul ca se repara la nesfarsit.
Eu am un radiator de cupru cu termocupla noua. Este ca nou. Il dau cu 50 lei + transport.E cel cu care a venit Dacia mea din Ungaria.Am pus radiator marit (???) si de 1 an constat ca radiatorul mic asigura un echilibru termic mai bun. Motorul se incalzea mai repede, racirea era aceeasi, parca termocupla raspundea mai promt.
Asta iarna il puteam vinde la centrul ce colectare cu 24 lei/kg !!!!!
talibanu83
ai dreptate probabil in felul tau insa contrazici toata industria .
aluminiu se foloseste pe post de racitor nu doar la masini . chiar si la electronice, aluminiul asigura un transfer termic mult mai bun fata de cupru.
mai stiu asa cupru se alameste, aluminiul exista sudura extrem de competenta. toate masinariile au radiator de aluminiu, doar tu ai ramas cu un secol in urma
daca ai pus radiator mare plin de depuneri si obosit cu fagurele obturat clar nu racea mai bine
o suprafata mai mare asigura un transfer termic mai mare , volum de apa mai mare. suprafata de contact cu aerul mai mare etc...
vrei racire si mai buna ii pui fulie de nova.
ghitza
TALIbanu:ai poze cu cel de aluminiu?ti-am bagat id-u in lista sa vbim,daca nu ne intelegem apelez la MITICA

10 Jun 2011, 12:51:
ceva poze sa vad ce cumpar
razvan1985
pe pariu ca,cuprul are un transfer termic mult mai bun decat aluminiul?scuze de off.
talibanu83
este extrem de prafuit si e atins usor de tot in vreo 2-3 locuri.
cosmin_2300
QUOTE(mitica300 @ 9 Jun 2011, 18:52)
Diferenta o face termostatul si termocupla.
Radiatorul de aluminiu este mai eficient , raceste mai bine , dar nu poate fi reparat.
*




QUOTE(talibanu83 @ 9 Jun 2011, 19:51)
aluminiu se foloseste pe post de racitor nu doar la masini . chiar si la electronice, aluminiul asigura un transfer termic mult mai bun fata de cupru.
*


Off-topic:
Cum dracu ați terminat voi liceul? Cuprul transferă căldura mult mai repede ca aluminiul, singurul inconvenient al acestuia (motiv pentru care nu se pune pe multe mașini) fiind PREȚUL!
mitica300
Asta este al meu. electroventilatorul s-a vandut. Radiatorul are termocupla noua (Klaxcar) , nu o mai dau jos.
ghitza
Arata bine MITICA dar as vrea totusi modelu mare ,am si eu unu de Cu mic si curge ,si asta de pe masina e mare si curge si asta si nush daca se mai merita reparat deasta as vrea tot unu model mare
Talibanu:nu te supara dar eu nu pun asa ceva pe masina ,nu am nimic cu tine dar...................
valabil in continuare pana nu iau nou
talibanu83
nu e nici o suparara barbate, "fierul" e al meu iar cascavalul la tine, il investesti cum consideri tu ca-i mai bine
poate dupa masa ajung la garaj , am impresia ca am unu mare de cupru pe acolo. din cate stiu nu prezinta urme de lovituri si nu-i sifonat decat de trecerea anilor.
ghitza
inca caut
addu
Radiator NOU ,in cutie,de uzina, mare , de aluminiu , cu termocupla italieneasca, 120 ron ; sau folosit , acelasi model , FARA NICI O PROBLEMA , 75 RON.
Sint din Ploiesti , daca te intereseaza , tel 0747915384 .
Daca te intereseaza , am si ventilator nou , nout .
ghitza
frumos ce sa mai ,am gasit de Cu la 80+taxe dar te punin lista ,maine am ITP si sa vad cu ce raman si te anunt ,tentanta oferta ta ,uite id de mess:crisan_claudiu2009 si vbim acolo
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.