Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sondaj de opinie privind piața pieselor de schimb
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Stiri
Yan78
CONSILIUL CONCURENȚEI - INTERESAT DE OPINIA CONSUMATORILOR ÎN LEGĂTURĂ CU PIESELE DE SCHIMB PENTRU AUTOMOBILE

http://www.consiliulconcurentei.ro/?pag=202

Consiliul Concurenței este interesat de opinia consumatorilor - beneficiari ai serviciilor de întreținere/reparare automobile - cu privire la piața pieselor de schimb pentru automobile. în acest sens, autoritatea română de concurență va efectua, până la data de 15 august, un sondaj de opinie online. Acesta este disponibil pe site-ul institutiei la adresa:
http://www.consiliulconcurentei.ro/?pag=202.
Scopul acestei cercetări este acela de a cunoaște problemele pe care consumatorii le întâmpină cu ocazia operațiunilor de service (garanții, consultarea cu privire la tipul de piesă de schimb care se montează pe automobilele proprii, relația cu asiguratorii ș.a.).
„Sondajul online este o premieră pentru Consiliul Concurenței. Opinia consumatorului final este importantă pentru noi pentru că ar putea ajuta la identificarea eventualelor disfuncționalități ale pieței. Dacă vom ajunge la concluzia că există probleme, vom interveni pentru remedierea celor de natură concurențială și vom sesiza instituțiile în măsură să acționeze în ariile ce nu sunt de competența noastră”, a declarat domnul Bogdan M. Chirițoiu, președintele Consiliului Concurenței.
Persoanele fizice sau juridice care doresc să aducă în atenția instituției probleme de natură concurențială în domeniul pieselor de schimb pentru automobile sunt rugate să utilizeze adresa de e-mail pieseauto@consiliulconcurentei.ro.

11 Mai 2011
Biroul de Presă
Tel: 021.405.44.29, 0372.129.710; E-mail: presa@consiliulconcurentei.ro
StefanT
Interesant... l-am completat.
Yan78
Si eu . Recomand tuturor . Nu dureaza mai mult de 10 minute .
aurelyan
Si eu l-am completat...
bobo77
Idem. Nu stiu ce importanta are...
RadulescuRomulus
si eu l-am completat biggrin.gif
astept rezultatele peste 6luni - 1an
Victorine
Completat si eu. Ce m-a enervat era ca se cam amestecau notiunile de "piese originale" (prin care eu inteleg ca nu sunt contrafacute) si "piese de origine" (OEM).

CRI72
astazi am fost sa-mi comand un semnalizator de pe aripa, si am avut surpriza sa constat ca acest reper intra la categoria caroserie, si nu se mai pot aduce decat piese OEM, intrucat a aparut in aceste zile o ordonanta de guvern care interzice comercializarea pieselor aftermarket care apartin grupei caroserie. Asa ca am renuntat si raman cu lampa mea usor crapata. Intradevar asta tinea economia tarii pe loc piesele aftermarket si trebuia sprijiniti producatorii OEM ! Consecinta in opinia mea este ca in foarte scurt timp o sa creasca pretul RCA-ului, intrucat devizul pentru o reparatie ( aripa + bara - de exemplu) o sa fie mult mai mare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.