Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Stergatoare Megane III
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
Pages: 1, 2
johnyboy
Am gasit in sfarsit stergatoare care se potrivesc la sistemul de prindere Megane III. Cele originale costa peste 200 ron, echivalente la Valeo costa cam 160 ron. Eu am gasit la Metro la pretul de 23 ron bucata. Ca dimensiuni, originale sunt 600mm si 400mm. Cele pe care le-am cumparat sunt de 24''(610 mm) si 15''(380 mm). Erau si de 16'' (410mm) dar mie mi se urca pe plastic si l-am luat mai scurt. Se potrivesc perfect la prindere, sunt cu mai multe tipuri de prindere. Nu scartzie. Pe cutie scrie doar Megane2 si Clio III la compatibilitate dar merg. Atasez 2 poze facute cu telefonul poate va intereseaza.
B-07-UWA
QUOTE(johnyboy @ 29 May 2011, 14:19)
Am gasit in sfarsit stergatoare care se potrivesc la sistemul de prindere Megane III. Cele originale costa peste 200 ron, echivalente la Valeo costa cam 160 ron. Eu am gasit la Metro la pretul de 23 ron bucata. Ca dimensiuni, originale sunt 600mm si 400mm. Cele pe care le-am cumparat sunt de 24''(610 mm) si 15''(380 mm). Erau si de 16'' (410mm) dar mie mi se urca pe plastic si l-am luat mai scurt. Se potrivesc perfect la prindere, sunt cu mai multe tipuri  de prindere. Nu scartzie. Pe cutie scrie doar Megane2 si Clio III la compatibilitate dar merg. Atasez 2 poze facute cu telefonul poate va intereseaza.
*



Tin sa te contrazic,cele originale costa 170 RON !
johnyboy
Ok, pretul il stiam aproximativ, am intrebat la reprezentanta si mi-a zis in jur de 200. De asemeni tin sa preizez ca este mai bine ca marimea celui din dreapta sa fie de 16'' deoarece cel de 15'' lasa un unghi mort de aproximativ 1.5 cm intre cele 2 stergatoare.
dili
Dupa aprox. 10 luni stergatorul din stanga a inceput sa se dezlipeasca; deja are un mot de vreo 4 cm care atarna liber.
E prima data din 2000 cand patesc asta cu un stergator; pe M2 au mers mai bine de 3 ani, la Laguna3 au acum aproape 3 ani si sunt OK.
Nu spun ca nevasta-mea e cine stie ce grijulie si probabil ca l-a folosit in absolut orice conditii (gheata, uscat,etc.), dar parca s-a dus cam prea repede si sunt convins ca la reprezentanta vor spune ca e utilizare defectuoasa si nu materialul de r_h_t.
Laurentziu83
Stergatoarele oricum sunt consumabile si nu intra in garantie.

Vad ca ai versiunea Authentique, care daca nu ma insel, are stergatoare model clasic, in cazul asta, Champion e cea mai buna varianta, te ajunge maxim 50 de lei setul. Daca ai modelul flat, atunci te duci la Bosch si iei un set de Clio 3, ajunge cam 150-200 de lei.
Valeo nu recomand, stiu sa faca stergatoare bune, dar nu vor.
connectorxp
Valeo sunt scumpe si proaste, nu doar pe Reno, ia Bosch, dar vezi cum maschezi sigla aia oribila, care atrage atentia la ciumpalacii cleptomani care trec pe langa masina, dar nici Bosch nu sunt ieftine.
renu97
Salut,

Ma duc Luni in service sa ii fac revizia si ITP. La ITP primesti un cupon de 50 RON ca sa iti iei accesorii.

M-am gandit sa profit sa imi iau:

http://www.renault.ro/servicii-post-vanzar...t-vizibilitate/

2 stergatoare clasice + lichid + montat (doar stergatoarele ma itnreseaza defapt) 142 RON.

Intrebarea mea este: vad ca pe site scrie Megane 2, nu exista Megane 3, sunt bune? sau de care sa imi iau din oferta lor?

merci!

p.s. pentru cei interesati cu promotia ITP: http://www.renault.ro/media/pdfuri/att0025...ITP_Renault.pdf

Modus
QUOTE(dili @ 19 Jun 2011, 08:32)
Dupa aprox. 10 luni stergatorul din stanga a inceput sa se dezlipeasca; deja are un mot de vreo 4 cm care atarna liber.
E prima data din 2000 cand patesc asta cu un stergator; pe M2 au mers mai bine de 3 ani, la Laguna3 au acum aproape 3 ani si sunt OK.
Nu spun ca nevasta-mea e cine stie ce grijulie si probabil ca l-a folosit in absolut orice conditii (gheata, uscat,etc.), dar parca s-a dus cam prea repede si sunt convins ca la reprezentanta vor spune ca e utilizare defectuoasa si nu materialul de r_h_t.
*



Renault recomanda schimbare stergatoarelor o data pe an!!!http://www.renault.ro/servicii-post-vanzare/servicii-renault/intretinerea-curenta/stergatoare-de-parbriz/

Asa ca nu va plangeti atat daca nu respectati indicatiile constructorului.
AndreiMR
Si daca ele sterg perfect dupa un an,tu le schimbi, mai ales cumparand tot de la Renault chiar daca ai alternativa sa pui altceva? Ale mele se apropie de 3 ani si de-abia acum au inceput sa dea semne de oboseala. La mine e complicat oricum de gasit stergator compatibil. Culmea e ca, la revizie, am vrut sa le schimb dar nu aveau la reprezentanta stergatoare de care imi trebuiesc mie smile.gif
renu97
aveti idee ce stergatoare imi trebuie mie? am pus mai sus situatia mea smile.gif
AndreiMR
Pai ce model de stergatoare ai? Ai stergatoare cu cadru, sau stergatoare flat?
renu97
cu cadru, standard din fabrica cu care a venit masina. si nu stiu care din oferta lor mi se potrivesc, am dubii ca alea de M2 merg..
AndreiMR
Megane 2 parca avea stergatoare flat, din ce stiu eu, dar posesorii de megane cred ca te pot lamuri mai bine smile.gif Totusi mi se pare scump, 142 Ron pentru ce ai zis ca vrei sa cumperi, daca erau stergatoare flat da, era avantajos pentru ca si alternativa de la Bosch e scumpa, dar asa nu stiu daca e o afacere prea buna...
renu97
- 50 RON cu ticketul de la ITP smile.gif
cenzunet
Din cate am citit eu in pdf-ul acela pus de tine, poti folosi cuponul de 50 ron doar pentru interventii service de cel putin 250 ron.
renu97
pai da, ca imi fac si revizia care ma costa 650
ionutm82
Dupa mai bine de 4 ani de zile a venit timpul sa schimb stergatoarele originale. Nu scartaiau, dar incepusera sa lase dare deranjante. Am gasit o alternativa ieftina la Auchan (ambele stergatoare ~35 ron):

[attachmentid=1627910956] [attachmentid=1627910957] [attachmentid=1627910958] [attachmentid=1627910959]

Sa vedem acum si cat de bune sunt smile.gif
Valy1
Asa am si eu de vreo 2 ani. Scartaie putin dupa ultimele ploi dar inca sterg impecabil, mult peste originale care la mine au sters prost de la inceput.
Laurentziu83
Pe mine ma bate gandul sa-i pun niste brate de stergator de Autentique, cu carlig in varf, sa pot pune apoi stergatoare clasice, mai ieftine, pe care nu le fura nimeni. Cu 50 de lei iau apoi 2 lamele de stergatoare Champion care vor sterge mai bine decat Aerotwin-urile.
Are idee cineva unde gasesc astfel de brate la dezmembrari? Nu merita sa le iau noi si sa dau mai mult de 100 de lei pe ele.
SorinCT
Aveti grija cu lamelele alea de 2 bani de la hypermarketuri. Daca s-au rupt alea (cum se mai intampla deseori) si iti harjaie 1 data sau de 2 ori bratul pe parbriz iti lasa un arc de cerc minunat pe care nu prea il mai scoti.
Aveti grija ce cumparati sa nu economisiti la stergatoare si sa umblati cu parbrizul zgariat.
Laurentziu83
De-alea mi-am luat o singura data si le-am dat jos dupa 10 secunde, ca ma termina scartaitul, asa ca n-au apucat sa se rupa. tongue.gif
marius_1st
Am cumparat stergator spate de la Apan Galati la pretul de 60 lei. Daca tine 3 ani la fel ca cel din fabrica, ma declar multumit.
M.
dis_dmg
ionut? imi spui si mie cum au fost stergatoarele din auchan?
ionutm82
Pana acum se comporta foarte bine. Sterg bine si nu scartaie deloc, chiar si la temperaturi negative.
Laurentziu83
Zilele trecute mi-am cumparat 2 stergatoare Bottari Rain Flex din Auchan (31 de lei cu totul), intrucat in kitul de montaj aveau si prinderile pentru Megane. Am zis sa le montez, insa aratau cam taraneste pe masina, prinderile sunt enorme si fara nici o urma de eleganta.

Le-am luat in casa, impreuna cu stergatoarele Valeo originale ale masinii, si le-am dezmembrat. Am mutat apoi lamelele de cauciuc de pe stergatoarele Bottari pe stergatoarele originale, am montat capetele la loc, le-am pus pe masina. Momentan sterg perfect, mult mai bine decat au sters Valeo-urile vreodata.

Prin urmare, cu ceva indemanare, nu e nevoie sa cautati neaparat stergatoarele exact pentru prinderile pe care le are masina. E suficient sa luati sergatoare plate de orice tip (probabil merg si cele la 7 lei) si sa luati doar lamela de cauciuc de pe acestea. Lamela de cauciuc este intr-adevar ceva mai mare (are un "etaj" in plus), insa nu pare a fi vreo problema.

In curand cred ca repet manevra si la Bosch-urile Aerotwin de le tin in portbagaj (in caz ca imi fura cineva stergatoarele de pe masina, sa am cu ce ajunge acasa), sa le fac si pe astea bune.
freejorj
Pentru cel de spate ati gasit ceva? Sunt nou aici si proaspat posesor de 1.9dci break (ca sa-i zic pe limbajul clasic...). Multumesc!
Laurentziu83
Stergatorul spate are intaritura metalica incorporata in lamela de cauciuc, acest model nu prea il gasesti pe piata la stergatoarele ieftine. Prin urmare trebuie cumparata direct de la reprezentanta, Valeo sau Bosch. Merge cred si de la Laguna, Logan MCV, etc.
Daca nu te deranjeaza aspectul, aici nu mai conteaza prinderea, poti pune si stergator de Dacie 1310.
nokia_6260
eu am pus stergatoare alca la fluence si dupa 4 luni merg bine.23 de lei amandoua au costat.
DudiSmith
Cum se pun stergatoarele in pozitia de inlocuire ? (vertical sau la capatul cursei) - am vazut intr-un clip undeva...
loganmpi16
Se scoate cartela si se trece maneta stergator in treapta a 4-a (jos de tot) si atunci stergatoarele se opresc la mijlocul cursei. Nu cred ca poti sa le inlocuiesti cand sunt langa capota, ci numai cand sunt verticale.
madhorsefuzzy
Sau mai simplu: pui un copil de pana in 2 ani la volan (cu masina oprita si fara card in apropiere) si iti arata el in maxim 5 min. biggrin.gif

Mie mi-a aratat fie-mea ... de mai multe ori ... smile.gif
DudiSmith
Multumesc pentru lamurire, eu am incercat fara sa scot cartela , intr-o dimineata, cand era plina de frunze si curatam grilele de sub stergatoare... si m-am trezit cu frunzele-n cap... wacko.gif
ionel111
Salutare, as avea si eu o intrebare, nu prea ma pricep la masini asa ca iertati-mi naivitatea. Am un Megane Pro 2014 (versiunea cu facelift) benzina 1.6 cumparat nou din reprezentanta. Sistemul de prindere la stergatoarele mele este cu carlig. E normal sa fie asa? In toate pozele pare ca acest model e dotat cu alte tipuri de stergatoare. La un magazin specializat, dupa ce m-au intrebat ce Megane am, mi-au spus ca nu le vine sa creada ca am stergatoare cu carlig. Sunt curios daca exista o dotare standard la materie de stergatoare si daca intr-adevar masina mea e o excpetie din acest punct de vedere. Si de ce. Multumesc.
Laurentziu83
Versiunile de baza vin cu brate stergatoare cu carlig. Zi mersi ca ai acest sistem, gasesti stergatoare pe toate drumurile la preturi decente, important e sa fie de 60 de centimetri la sofer si 40 la pasager.
madhorsefuzzy
Adica sa zica merci ca i-au montat stergatoare din secolul trecut. Buna treaba.
#Dino
QUOTE(Laurentziu83 @ 19 Oct 2015, 12:30)
Versiunile de baza vin cu brate stergatoare cu carlig. Zi mersi ca ai acest sistem, gasesti stergatoare pe toate drumurile la preturi decente, important e sa fie de 60 de centimetri la sofer si 40 la pasager.
*



Carligul este mai mare decat cel de la Logan, spre exemplu, motiv pentru care nu se poate folosi orice model de stergator.
Laurentziu83
Mda, au mai inventat francezii ceva ca sa nu mai fie compatibile cu piesele mai vechi.

QUOTE(madhorsefuzzy @ 19 Oct 2015, 12:50)
Adica sa zica merci ca i-au montat stergatoare din secolul trecut. Buna treaba.
*


Stergatoarele Valeo cu care mi-a venit masina in 2009 stergeau mai prost decat stergatoarele clasice Champion la 40 de lei setul de le aveam pe Symbol. basca cel din stanga lasa si o zona nestearsa in partea de mijloc-sus.
bebitza_cbs
Salut, sunt foarte multumit de Bosch Aerotwin - 3397007116, au un an si ceva. Au fost la oferta 119 lei + un lichid de parbriz de vara.
Laurentziu83
Pe epiesa.ro, stergatoarele BOSCH 3 397 007 116, sunt 88 de lei, TVA inclus.
Cel de pe spate, cod BOSCH 3 397 004 559, e 22 de lei.

Preturile nu includ transportul, pentru ca le-am luat direct de la ei, de pe Mihai Eminescu. Am facut comanda online, m-au sunat de confirmare, azi l-am ridicat pe cel de pe spate. Cele de pe fata nu sosisera, probabil maine dimineata.

Am mai comandat de la ei acum 2 luni uleiul, filtrul de ulei si garnitura de buson si am fost multumit. Probabil vor mai urma si altele.
marius80_eugen
Si eu credeam ca am dat lovitura cu un set de Bosch Aerotwin la 85 de lei , dar nu sunt la fel cu cele de 135 lei din alte magazine, asa cum nici cele Valeo de 110 lei nu sunt la fel ca cele din hypermarketuri care le iei la 40 lei bucata.
Au alta calitate , sunt facute in alte parti , au alte sisteme de prindere ...
Bebita - ar trebui sa spui si cati km ai facut in acel an ... ca la mine in 6 luni s-a dus in set de Valeo original, mai precis lasa cateva linii si la Passat-ul de serviciu dupa o luna Bosch-urile astea mai "la oferta" au inceput sa lase o urma foarte suparatoare desi parbrizul este impecabil.

Valeo le-am revigorat si cu silicon si cu solutie de chedere , dar ... pur si simplu au acei pori de imbatranire desi nu inteleg de cand , pentru ca mai mult de 7-8 ploi nu m-au prins. Sa fim seriosi ca am avut parte de o vara , toamna si inceput de iarna foarte uscate din punctul asta de vedere.

Stergatoarele universale si ieftine au plasticul de adaptor foarte mare si este deranjant , fac galagie daca nu este parbrizul foarte umed si sunt ok numai ploaie , altfel daca e cald si doar vrei sa cureti parbrizul , mai bine opresti si dai cu carpa si solutie . Stergatorul de 600 mm de multe ori nu sterge ok pe toata suprafata pentru ca nu sta bine pe parbriz la stergatoarele ieftine.
adytym
Schimbat azi dupa 6 ani stergatoarele originale cu stergatoare Valeo silence extreme, calitate foarte buna , exact ca cele originale, sterg foarte bine.
tip
Te-au tinut 6 ani cele originale ? ohmy.gif La mine dupa primul an le-am aruncat la gunoi. De atunci folosesc numai Bosch Aerotwin. cool.gif
ionutm82
Si pe mine m-au tinut aproape la fel de mult cele originale, si anume 5 sni. Si asta pentru ca pe cel din stanga a incercat cineva sa-l fure si a tras de cauciuc, rupandu-l. Altfel nu le-as fi schimbat. Dupa ce am incercat cateva stergatoare ieftine din supermarket (mai mult de 2-3 luni nu tineau) am luat un set de valeo extreme silencio care pana acum (un an jumate) se comporta foarte bine.
Laurentziu83
Interesant. La mine originalele au sters prost din prima, basca au inceput sa si scartaie dupa cateva luni.
marius80_eugen
Oare sa aiba legatura cu depozitarea masinilor de la fabricatie pana la vanzare ? Sau unii le-ati avut din Turcia ?
Laurentziu83
A mea a venit din Spania si a stat pe stoc vreo 2-3 luni pana sa mi-o livreze. In principiu, tot afara a stat si inainte, si dupa livrare, nu ar trebui sa aiba vreo importanta.
iDoctor
esti sigur ca erau noi ? cu ani in urma am luat un ford mondeo nou de la tiriac si avea pe el stergatoare cu lamelele sfasiate , s-a dus gigel la alta masina si e rezolvat , sa ca ....
silvanu96
Ce marca sunt cele originale? Scuze...
Sunt inscriptionate cele originale ,sau au doar rombul...
adytym
Nu au inscriptie , cred ca tot Valeo sunt

9 Dec 2015, 20:55:
sunt identice cele originale cu ce am cumparat
oves
Eu le am de 3 ani, originale si sterg si acum ca in prima zi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.