Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme la livrare de catre dealer
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio III
anti77
Salutari,

Acesta este primul meu topic.

Mi-a sosit joi noul Symbol Prima 1.2 cu electric pack si airbag pasager la dealerul din Cluj.

Prima problema ca numai in acel moment mi-a zis reprezentatul vanzari de o taxa de 200 ron pt. numerele rosii... (I-am multumit, si am rezolvat singur, m-au costat 60 ron.)... Nu e vorba de bani, ci de costuri ascunse... Probabil pt. acest motiv nu mi-a vrut sa-mi livreze vineri masina, cica n-au intrat banii inca in banca lor, desi i-am aratat ordinul de plata...

Alta problema e ca pachetul legislativ obligatoriu mi l-a vandut pe motiv ca i se pune automat pe factura. (vocea renault a negat ca ar fi obligatoriu sa cumpar acest pachet de la reprezentanta - probabil am sa-l duc inapoi si cer contravaloarea, ca la Cora e la 1/3 din pret).

Azi, luni mi-au livrat masina. De joi au scos maneta pt. a misca oglinzile electrice si mi-au montat oglinzi manuale. E ok, ca doar nu mi-am comandat oglinzi electrice... Dar in interior se vad 2 suruburi la manerele de la portiera... E normal?

Numai acasa am observat ca daca deschid portbagajul se vede motorul de inchidere centralizata. E normal sa nu fie mocheta pe partea mobila a portbagajului?

Mie mi se par deja destul de multe nereguli la o masina noua... In rest masina e ok, singura problema e ce am mai citit si pe alte forumuri, ca nu arata corect nivelul de benzina...
AndreiMR
Ei au adus o masina cu oglinzi electrice, le-au dat jos si ti-au pus altele? blink.gif Asa ceva nu am mai auzit pana acum.
CRY 79
radmasa.gif Daca nu le-ai dat ce ti-au cerut... Ce nu inteleg eu, cum ti-a demontat oglinzile electrice si ti-au pus manuale? Acolo pe loc?
Referitor la capitonaj... La banii care i-ai dat (cat a fost masina?) au spus ca nu iti trebuie. Reduceri de costuri. Sa o stapanesti sanatos si la cat mai multi Km cu ea!
anti77
Am platit in total ~6900 euro (m-o ajutat vanzatorul cu 3 tichete in banii astia) smile.gif

Aveau 5 zile de joi pana azi (e luni) sa demonteze oglinzile electrice...
AndreiMR
Daca nu sunt indiscret, la ce dealer? Nu de alta da e bine sa se stie ca poate altii ii evita. Totusi, daca masina nu corespundea cu ce ai comandat, de ce ai acceptat-o?
anti77
pai de la cei care incearca sa te fure pe fata, si daca nu reusesc, te fura pe la spate: TI SUEROM de pe turzii.... Un lucru e cert, reviziile probabil o sa le fac la oradea, sibiu sau oriunde altundeva....
CRY 79
Tot de hoti ce sunt a zburat si capitonajul de pe portbagaj. Mai , de pe capota am mai vazut lipsa, dar la portbagaj, sa iti lase matele pe afara... bash.gif
BannedHost
Eu cand mi-am luat symbolul nu au fost probleme si tot de acolo l-am ridicat. Numere rosii nu am luat pentru ca m-am dus cu cele in negru.

Pretul este mai mare pentru ca este reprezentanta si trebuie sa isi acopere si ei costurile..
Pachetul legislativ este obligatoriu. Si la mine a fost si am mai dat cam 45 euro pe el.
Eu am la portbagaj mocheta. Dar tu avand clio nu stiu cum e. Normal asa ar trebui sa fie

Oricum la ei am zis ca voi da strict pt. revizii desi am inteles ca in Turda esti tratat ca un domn...

Pentru o resetare de eroare am stat la ei 4 ore :| mi se pare batjocura. Dupa ce a intrat masina la ei in atelier am mai stat cam 45 minute abia apoi s-au gandit sa puna cablu de diagnoza pe ea..

In rest toate cele bune, drum intins sa ai cu ea si multi km fara probleme.
anti77
Tot Symbol am si eu, numai varianta Prima... Oricum, merita sa-i mai bat la cap. Am sa-i sun maine, poate se rezolva...

Mersi pt. raspunsuri!
BannedHost
aa , imi cer scuze ai postat la clio 3 ...

Poate ne intalnim candva sa vezi cum e la mine masina si eu am unele nelamuriri si nu am intalnit pe nimeni cu 1.2 din cj biggrin.gif
dumid
Cere fisa masinii, acolo gasesti tot ceea ce trebuie sa aiba masina, de serie.
anti77
CRY 79: intradevar capitonajul lipseste si de pe capota smile.gif Poate asa-i modelul. Dar nici nu a fost pus vreodata, ca toate gaurile sunt ca noi...

dumid: fisa tehnica nu specifica oglinzi electrice... dar nici nu spune ca va lipsi capitonajul.
dumid
Mda, atunci asta e masina. Din cate stiam, variantele Prima sunt cele mai slab echipate, probabil au scos tot ce se putea ca sa ajunga la un pret mai mic cu care sa ia ochii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.