Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Demontare buton deschidere-inchidere geam
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
traiang
Salut! Am o problemă cu butonul de deschidere-închidere geam față dreapta.
De o perioadă patrea butonului responsabilă cu închiderea geamului nu mai funcționează. În schimb deschiderea funcționează bine.
Cred că am contactele oxidate și aș dori să le curăț , problema e că nu știu cum se demontează partea de plastic care ține butonul. Nu am văzut nici un șurub de prindere.Nu aș vrea să o zgârâi degeaba. Puteți să îmi dați un sfat cum să fac?
Mulțumescundefined!
Sempre
acolo unde bagi mana sa tragi usa se vede un dop de plastic ,scoate-l si ai sa gasesti un surub mic desurubeaza-l si ai sa poti scoate manerul smile.gif
traiang
Mulțumesc, merg să mai încerc o dată, sper să nu fie lipit de fostul proprietar (am mai încercat si nu am reușit și am crezut că e "defect" din turnarea plasticului )
Miulik
nu e defect.... baga ceva ascutit acolo si ai sa vezi ca iasa.... dupa aceea ai o mufa acolo...scoateo si pe aia si ai sa ramai cu plasticul acela in mana.
asfaltuscat
Ai rezolvat ceva cu geamul?
traiang
Îmi cer scuze pentru întîrzierea răspunsului. Am fost bolnav vreo 4 zile.
Da, am rezolvat, nu erau contactele din buton de vină. După ce am desfăcut partea superioară a butonului(cea pe care apeși cu degetul) am constatat că dedesupt mai sunt 2 "tije" din plastic care acționează contactele din interiorul butonului.Prin apăsare se actionează o "tijă" pt. coborârea geamului respectiv cealaltă"tijă" când se ridică de buton.Problema mea era acea "tijă" care acționează ridicarea geamului.Era cam roasă.Acționată la deget mergea. Problema am rezolvat-o prin punerea unei bucăți mici ce tub retractabil (din acelea care se strâng la cald)peste tijă,de la jumătatea ei în sus,înălțând-o aprox 1mmÎmi pare rău că nu am fotografiat si partea cu pricina.Contactele functionează așa:
- buton la liber -avem contact normal închis între 1-3 și 4-6,celelalte 0
- buton coborâre geam -avem contact normal închis între 1-3 și 4-5,celelalte 0
- buton ridicare geam -avem contact normal închis între 3-5 și 4-6,celelalte 0
Trebuie să specific că pe 1,3.4.5.6 sunt fire groase (5-este verde iar celelalte albe), doar pe 2 este un fir maro subtire(pt alimentare led iluminare buton).
Mulțumesc domnului "Sempre" și "Miulic"încă o data!
sergiu9my
Cred ca aici ar fi cel mai indicat sa intreb...
La voi se inchide si geamul din dreapta dintr-o singura apasare cum se inchide cel de la sofer ?
asfaltuscat
A mea nu are functia asta. Nu stiu sa fie vreo echipare de laguna 1 care sa aiba.
Miulik
deci nici mie nu mi se inchide geamul dreapta printro apasare pe buton ca si cel din stanga. nu stiu care e treaba... asta din stanga merge singur in sus... ala din dreapta tre sa tin apasat butonul pana urca.
Oare nu merge si cel din dreapta la fel?
razvan_smart
Nu e pe laguna decat pentru geam sofer functia asta. Dar poti improviza sa reusesti asta..
cj77shv
Am vazut un topic despre chestia asta. Cautati ca poate il gasiti.
Aici e unul dintre topice si mai sunt.
http://www.reno.ro/Geamuri-Cu-Impuls-se-Ma...eva-t41958.html
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.