Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum sa scot un sunet frumos din diesel?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Tuning
sadsmile
Dupa cum suna si titlul,as dori sa scot de la megane-ul meu diesel de 101 caluti un sunet frumos.nici prea puternic,dar nici asa silentios ca acuma.Eu mai stiu cateva variante,dar pana acuma am avut numai benzina si era altceva.Asadar va intreb pe voi cunoscatorii sau pe cei care ati incercat.Deci variantele stiute de mine sunt:toba finala si eventual eliminarea intermediarei(repet,nu stiu cum suna dieselul),si o supapa BOV pe turbo.Daca stiti voi alte variante va astept cu sugestii.Ms.Eventual si daca aveti asa ceva de vanzare astept oferte.
tuner
renunti la finala si pui teava goala
Fratzica
pune-i doar o finala sport si se va auzi ok, iar suieratul turbinei se aude in toba. La diesel nu se pune BOV, ci dump valve, care e ceva mai scumpa.
sadsmile
Deci pana la urma spuneti ca ar fi suficient sa inlocuiesc finala de fabrica cu alta?Ceva recomandari?Dimensiuni?Sau sa nu mai pun deloc,sa las teava si sa pun doar un tips ceva pe capat?
Si Dump Valve ce rol are?Doar sunet?sau face bine si turbinei?
tuner
renunti la finala si pui teava goala de 60,
tips sau inclinata in jos ca originala (tu alegi)

bov e ok pt benzinare la diesel nu face bine deloc
VyRuZ
Am văzut azi un Seat Leon Diesel cu tobă sport. Sincer să fiu, este prima dată când am văzut tobă sport pe un Diesel. Sunetul este OK, gutural și plăcut. Singura chestie care nu mi-a plăcut e aceea că gagiul cred că i-a făcut un cip-cirip tuning de toată jena, că la reprize scotea un fum de numa'. Ori asta ori mergea pe ulei de la atâta forjă.
j.d
Un raspuns cat se poate de sincer la intrebarea din topic: nu ai cum! Sunet frumos exista numai pe benzina.
spy_oh_joy1389
Voi cand va faceti sa scoata "sunet frumos" va ganditi oare ca deranjati pietonii si pe cei din casa? Macar sa o faceti sa scoata "sunet frumos" numai la turatii mari, lucru care se intampla si cu toba normala.
tuner
fiind fan diesel o sa raspund pe rand

un diesel ca sa aiba putere necesita motorina mai multa automat arderea nu mai e completa rezulta fum negru
fum albastru deja e ulei

j.d cu tot respectu am sa te contrazic cu niste modificari extreme am auzit diesel care suna bestial (admisie directa de inox scoasa in aripa, teava goala pe evacuare diametru mare , turbina mare cu presiuni mari pe admisie )

exista diferite stagii de evacuare, ceva finut "un sunet mai gros" nu cred ca ai sa simti tu diferenta la mers constant la 2000 de ture
o evacuare nesimtita cu scos catalizator + toba finala clar te va deranja
sadsmile
Exact ce ma gandeam si eu.Ar fi penibil ca un Megane 1,5 de 101 CP sa faca o galagie infernala sa intoarca toata lumea capul.M-as simti jenat in masina aia.Dar un sunet putin mai gros la turatii putin mai mari nu cred ca ar deranja pe multa lume in oras.
10nu7z
Vreo propunere de toba sport, cum a spus sadsmile cu sunet mai gros dar la turatii mari ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.